Urobte si sám dvor v súkromnom dome

Vlastníctvo nehnuteľnosti vyžaduje od majiteľov oveľa viac úsilia ako byt v meste. A veľká časť týchto problémov je zameraná na obklopenie domu. Napriek tomu, že na dačo preferencie sa už začína zabúdať, keď bola na výsadbu jedlých rastlín vyčlenená hlavná oblasť okolo obytnej budovy – záhrada a zeleninová záhrada a majitelia tiež veľmi nechcú zmeniť vidiecky dom na dedinský dvor s posteľami a prístreškami na chov domácich zvierat, aj tak nemôžete nechať dvor prázdny. Práve teraz je v móde solídny kaštieľ (alebo aspoň roztomilý kaštieľ) obklopený malebnou oblasťou, kde je tak príjemné relaxovať. A sledujúc dobre upravené predmestské oblasti na filmových plátnach alebo stránkach časopisov, mnoho majiteľov sa pýta, či je možné vybaviť nádvorie súkromného domu vlastnými rukami.

Dvor súkromného domu vo všeobecnosti

Každý z nás má svoj vlastný vkus a preferencie. A najčastejšie ich nevyjadrujú hlasné vyhlásenia, ale prostredie. A každá maličkosť, ktorá skutočne teší naše srdcia, o nás rozhodne dáva predstavu. Preto skôr, ako sa pustíte do vylepšovania nádvoria súkromného domu, pokúste sa vo svojej mysli vidieť všeobecný obraz plánovaných udalostí a premýšľajte o tom, či sa bude zhodovať s vašou osobnou predstavou pohodlia a krásy. Koniec koncov, sami rozumiete – ak za rok niektoré kreatívne nápady, tak nadšene vnímané dnes, vás prinútia prekliať prítomnosť dvora, potom vás namiesto odpočinku bude bolieť výlučne hlava. Mimochodom, tieto nápady na vylepšenie nádvoria súkromného domu sú často fotografované a zverejňované na internete a keď vidíte takú krásu, je ťažké odolať pokušeniu vyskúšať si to na svojom webe..

Poďme však k konkrétnejším veciam. Čo presne chceme mať na dvore nášho domu? Existuje veľa možností, ale niektoré hodnoty sú takmer vždy prítomné. Tieto podrobnosti zahŕňajú:

 • terasa alebo patio
 • garáž, mimochodom, v blízkosti môžete využiť parkovisko pre hostí
 • kúpeľný dom – je lepšie ho postaviť oddelene od obytnej budovy
 • letná sprcha (aj keď je viac v rustikálnom štýle, ale ak je správne vyzdobená, môže dokonca ozdobiť modernú vilu)
 • letná kuchyňa, ktorá v poslednej dobe stále viac vyzerá ako grilovačka a je plošinou s ohniskom alebo grilom
 • budovy pre domácnosť, jednoduchým spôsobom – kôlne, na skladovanie rôznych nástrojov, ktoré v dome nemajú miesto
 • výbeh pre psa
 • detské ihrisko
 • pavučina cestičiek spájajúcich všetky budovy do jedného celku
 • rôzne zelené plochy: stromy, kry, záhony, trávnik a ďalšie floristické húštiny
 • dekoratívne prvky: záhradné sochy, lampáše, alpské šmýkačky, skalky a ďalšie dekorácie tejto oblasti

Zoznam sa zdá byť malý, ale ak ho začnete implementovať, a dokonca aj s vlastnými doplnkami, ako sú altány, fontány, rybníky alebo iné triky v oblasti krajinného dizajnu, nemusí byť na všetko dostatok miesta. Preto by ste sa mali najskôr pohrať s plánom nádvoria súkromného domu a pokúsiť sa všetko zariadiť na papieri (samozrejme, pamätať na rokliny). A až potom, čo sa váš projekt nádvoria súkromného domu stane najoptimálnejším, môžete začať označovať samotný dvor a stavať zvolené štruktúry usadlostí. A ekologizáciu bude potrebné riešiť v poslednom ťahu, keď sú všetky objekty na svojich miestach s nainštalovanou komunikáciou..

Tu je návod, ako môžete vybaviť nádvorie súkromného domu – výber fotografií:

Rozloženie nádvoria súkromného domu – niektoré drobnosti

Zdá sa, že o rozložení už bolo povedané všetko – predstavte si, nakreslite plán a urobte to. Ale toto je len náčrt. Rovnakým spôsobom sa dá povedať o narodení dieťaťa – počať, porodiť a porodiť, nič zložité … A napriek tomu aj nenarodené dieťa vyžaduje bdelú starostlivosť a neustále problémy, a koniec koncov, nemusíme nezávisle vypracovať projekt pre nového človeka, takéto zodpovednosti preberá na teba matka príroda. A so zlepšením vlastného dvora budete musieť pracovať trochu ako demiurg – v samostatnej predmestskej ekonomike.

Samozrejme, najlepšie bude celkové plánovanie celého komplexu, od bytového domu až po húštiny za plotom. Ale aj keď sa už samotný kaštieľ hrdo chváli fasádnou výzdobou, nie je všetko stratené. Vzhľadom na to, že nakoniec chceme získať niečo celé, potom by mal byť celý interiér nádvoria súkromného domu navrhnutý v rovnakom štýle, to platí pre budovy aj pre dekoratívne prvky..

V prvom rade zhodnotme náš osobný pozemok – jeho veľkosť a krajinu. Ak územie nie je príliš veľké, nepreťažujte ho veľkým počtom prístavieb. Vyberte si len to najnutnejšie alebo jednoducho skombinujte niekoľko prvkov navzájom. Kryté parkovisko môže ľahko nahradiť plnohodnotnú garáž. Kombinácia terasy s malým grilom tiež ušetrí miesto a odporúča sa pripojiť k kúpeľni ďalšiu miestnosť, kde budú uložené potreby pre domácnosť a palivové drevo. Pre rozsiahle nádvorie neexistujú žiadne obmedzenia, okrem estetických.

A teraz trochu o usporiadaní nádvoria súkromného domu – fotografia rôznych možností:

Registrácia nádvoria súkromného domu – stavebné kódy

V každom prípade je však potrebné dodržať stavebné normy, napríklad vzdialenosť budov od cesty a iných hospodárskych budov. Obytné budovy sa stavajú najmenej 3 metre od bežných ciest a 6 metrov od diaľnice. Dúfame, že sa vaša prímestská oblasť nachádza na dosť odľahlom mieste, pretože blízkosť diaľnic negatívne ovplyvňuje schopnosť užívať si čistý vzduch a zvuky prírody. Bývanie a hospodárske budovy (kôlne a garáž) by mali byť od seba vzdialené najmenej 7 metrov, odstráňte z domu výbeh vášho psa najmenej 4 metre, ale studne, oddelené toalety a kompostoviská (čo ak sa predsa len rozhodnete ich postaviť) byť postavené nie bližšie ako 15 metrov od domu. Plot by mal byť meter a pol vzdialený od akýchkoľvek štruktúr alebo ešte viac, aby bolo možné podľa potreby vykonávať rôzne druhy opráv a dostatočne vysoké rastliny (kríky a stromy) – v závislosti od ich výšky – na vzdialenosť od metra do troch.

Po úplnom naplánovaní usporiadania nádvoria súkromného domu so všetkými pomocnými budovami pristúpime k značeniu chodníkov. Nemali by byť užšie ako 75 cm – to je opäť požiadavka stavebných predpisov. Pokiaľ to veľkosť územia dovoľuje, urobte po celej ploche kruhový chodník – získate tak pre svoje deti skvelú cyklotrasu. A vo všeobecnosti je lepšie urobiť tieto chodníky s hladkými zaoblenými ohybmi a zákrutami, pretože takýto dizajn nádvoria súkromného domu vizuálne zvýši plochu a dokonca vyhladí ostré rohy v rodinnom živote. Aj keď v rôznych štýloch a cestách sa cesty líšia svojim vzhľadom a materiálom, o tom však neskôr..

Tu je pohľad na to, ako vyzerá interiér nádvoria súkromného domu – fotografia nádherne ukazuje všetky detaily:

Terénne úpravy nádvoria súkromného domu

Vyrovnali sme sa s tou najšpinavšou a finančne najnáročnejšou etapou – stavba je dokončená, všetky budovy, ktoré potrebujeme k pohodlnému životu, sú už na svojich miestach, ku ktorým boli položené cesty. Teraz je načase začať s upratovaním samotného územia, to znamená stať sa krajinným dizajnérom.

Najpohodlnejšie je, samozrejme, pracovať s rovným povrchom – tu je let fantázie jednoducho nezastaviteľný, pretože na prázdny list môžete vykresliť čokoľvek. Ak chcete, vysaďte park, urobte kvetinové záhony, vysejte trávniky trávnikom, nainštalujte fontány alebo altánky porastené loachom – pre každý vkus a farbu. Ale ak terén pripomína ruské cesty, kde je roklina na vpusti a sedem sa ohýba na míle ďaleko, potom stále musíte byť schopní premeniť všetky nedostatky na individuálnu a originálnu tvár svojho územia. Ale – môžete zahodiť akékoľvek pochybnosti – nikto nemôže zopakovať taký dizajn.

Ale v každom prípade zdobenie nádvoria pomocou krajinného dizajnu vyžaduje špeciálne znalosti. A nespočívajú len v schopnosti krásne využívať všetky funkcie stránok. Oveľa častejšie sú potrebné botanické znalosti – ktoré rastliny sú vo vašej oblasti najlepšie vysadené. Aby ste potešili oko a nevyžadovali si veľa starostlivosti (sotva chcete najať záhradníka alebo sa neustále starať o zelené plochy), a cítiť sa skvele vo svojich klimatických podmienkach.

Aby sme mohli začať pracovať na krajine nezávisle, je potrebné jasne definovať všetky environmentálne faktory ovplyvňujúce rastliny:

 • množstvo svetla, ktoré vaše zelené zvieratá dostávajú (to sú všeobecné údaje o približnom slnečnom žiarení danej oblasti, ako aj konkrétne údaje o vašom webe – niektoré kvety sú vysadené pod stromami, v tieni, na severnej strane a niektoré potrebovať takmer neustále osvetlenie slnečným žiarením)
 • teplota okolia (tu potrebujete údaje o priemernej teplote letného a zimného obdobia)
 • vlhkosť – zeme i vzduchu (to znamená nielen priemerné množstvo zrážok, ale aj blízkosť podzemných vôd)
 • reliéf územia
 • chemické zloženie pôdy (černozem, hlina atď.), vody (kyslosť alebo zásaditosť) a vzduchu

Po znalosti všetkých podmienok už môžete ľahko nájsť tie druhy rastlín, ktoré na vašom webe budú normálne rásť bez veľkých dodatočných investícií. A z úplného zoznamu si môžete vybrať tie, ktoré sa vám páčia alebo sa hodia do celkového dizajnu nádvoria súkromného domu. Fotografie rastlín v encyklopédiách alebo jednoducho na internete vám pomôžu urobiť správnu voľbu, ale stále musíte vziať do úvahy, že v takýchto prípadoch obrázky ukazujú nielen najúspešnejšie exempláre, ale aj profesionálni fotografi sa pokúšajú vybrať to najlepšie priaznivý uhol. Dostanete teda nápad, ale nemali by ste počítať s rovnakým ideálnym výsledkom na vlastnom dvore..

Ako vyzdobiť nádvorie súkromného domu – rôzne štýly

Už ste sa rozhodli pre všetky drobnosti, ale niečo v hĺbke duše hlodá v neistote – či bolo všetko urobené správne. Niekedy sa to stane. Niektorí ľudia sú spokojní iba s ideálom, ktorý si pýta na stránkach časopisu o živote úspešných ľudí. Ideál je to, o čo by sa mal snažiť každý z nás. Preto teraz trochu analyzujeme už uznávané štýly zdobenia nádvoria súkromného domu, na fotografii, z ktorých mnohé vyzerajú.

Hlavné rozdelenie štýlov teda ide na klasický (pravidelný) alebo na šírku (prírodný). Pravidelný štýl navyše znamená striktné čiary a jasné geometrické tvary ciest a pristátí. Verí sa, že tento štýl zmierňuje búrku pocitov medzi obyvateľmi mesta, ktorí sa vrátili k prírode kvôli známejším obrysom mesta. Ihneď vás však varujem, že pravidelný štýl vyžaduje neustálu a neúnavnú prácu na udržaní tvaru, inak za rok alebo dva zostanú z vášho klasického štýlu iba rohy a nohy – všetko náhodne prerastie. V prírodnom štýle je všetko oveľa jednoduchšie. Tu nie je potrebné toľko odpočívať proti tomu, že "riadiť" rastliny v ráme. Naopak, výsledkom všetkého úsilia by mala byť viditeľná prirodzenosť krajiny..

Ako však sami chápete, každý má svoj vlastný koncept prirodzenosti. Niekto si myslí, že v prímestskej oblasti by mali byť záhradné stromy, niekto má rád viac parkových plodín a niekto preferuje záhony a kríky. Preto je krajinný štýl rozdelený do niekoľkých (alebo dokonca mnohých) rôznych kategórií, ktoré sa líšia hlavne podľa národov, z ktorých tieto štýly pochádzajú. Keď prejdete na informácie o štýloch nádvoria súkromného domu, uvidíte hlavne tieto mená:

 • Francúzsky štýl (jedna z odrôd bežných)
 • Anglický (alebo krajinný) štýl, strohý, ale prirodzený
 • Slovanský štýl – mierne neusporiadaný, ale nič lepšie nebolo vynájdené na obklopenie dreveného domu
 • Japonský štýl (elegancia a schopnosť relaxovať aj na malom kúsku kamennej záhrady)
 • štýl európskej krajiny – niekde sa ozýva slovanský, ale usporiadanejší
 • Secesný štýl – posledné slovo v krajinnom dizajne a modernej architektúre, vám umožňuje kombinovať vnútorný priestor domu s okolitou prírodou na úrovni pocitov.

Toto samozrejme nie je úplný zoznam – existuje tiež veľa ľudí a štýlov. Môžete pridať čínsky, stredomorský a alpský, ale nerozptyľujme sa. Prečo by človek žijúci ďaleko od mora potreboval stredomorský štýl? Preto boli uvedené iba tie štýly, ktoré môžu byť v našich podmienkach užitočné. Výber je na tebe.

A hneď vás chcem varovať – ​​vopred sa, prosím, sami rozhodnite, či chcete v pokoji žiť na svojom súkromnom pozemku a užívať si pôžitky z okolitej krajiny alebo sa potrebujete stať závisťou svojich susedov. Pretože v druhom prípade vás pokojný odpočinok nijako neohrozuje – koniec koncov, budete sa musieť na svoj dvor neustále vracať tým veľmi ideálnym výhľadom, ktorý by mal zatieniť všetko naokolo. Ale aj v tomto prípade budete celkom schopní urobiť všetko sami. Veľa štastia!

About the author