Urobte si svoj vlastný štít nad verandou

Decentná výzdoba centrálneho vchodu do domu niekedy vytvára priaznivejší dojem ako samotná štruktúra. Jednu z hlavných rolí pri vytváraní exteriéru budovy bude hrať priezor nad verandou. Veľkolepý a elegantný vzhľad domu však nie je hlavnou úlohou, ktorú baldachýn rieši. Primárnou funkciou je chrániť prednú časť vchodu pred vonkajšími faktormi.

Požiadavky na prístrešky nad verandou

Prítomnosť baldachýnu nad verandou má množstvo pozitívnych aspektov. Po prvé, taký štít chráni predné dvere domu pred negatívnymi účinkami ultrafialového žiarenia a negatívnymi účinkami atmosférických zrážok. Po druhé, baldachýn poskytuje ochranu osobe pred snehom a dažďom pri otváraní dverí a po tretie je to dekoratívna ozdoba fasády konštrukcie..

Aby priezor slúžil dlho a po jednej jesenno-zimnej sezóne sa už nemusel prestavovať, musí vrchlík spĺňať minimálne požiadavky:

Čo je potrebné vziať do úvahy pri navrhovaní priezoru

Pred vývojom kresby sa musíte rozhodnúť o hlavných parametroch návrhu:

 • materiál na výrobu priezoru, ktorý bude v súlade s architektúrou domu a zabezpečí dostatočnú pevnosť konštrukcie;
 • typ konštrukcie – štít, kôlňa atď.);
 • veľkosť priezoru – nad prednými dverami alebo baldachýnom zakrývajúcim verandu;
 • umiestnenie – zadná veranda alebo predné dvere.

Možnosti návrhu vrchlíkov nad verandou

Clony, markízy nad verandou je možné vyrobiť nezávisle do jedného až dvoch dní pomocou bežných, lacných materiálov. Zložitosť práce je do značnej miery určená formou štruktúry.

Nasledujúce typy verandy sú najobľúbenejšie:

Výhody a nevýhody priezorov vyrobených z rôznych materiálov

Polykarbonátový štít

Polykarbonát sa široko používa pri výrobe plotov, skleníkov, zasklievania balkónov, altánkov, zimných záhrad, okenných úprav, nákupných pavilónov, vytvárania prístreškov a markíz.

Použitie polykarbonátu na výrobu prístrešku nad verandou má niekoľko významných výhod:

 • materiál rozptyľuje slnečné lúče a poskytuje normálnu úroveň prirodzeného svetla;
 • polykarbonátová konštrukcia sa nedeformuje a zachováva si celistvosť pri teplotných výkyvoch / silných nárazoch vetra;
 • materiál je odolný voči ohňu, nevybledne na slnku, nespôsobuje koróziu a rozpad;
 • na povrchu sa netvoria plesne a plesne;
 • polykarbonát je flexibilný, čo umožňuje výrobu vrchlíkových štruktúr akejkoľvek konfigurácie;
 • Široká škála odtieňov a hrúbok plechov umožňuje vybrať si najlepšiu voľbu pre akýkoľvek exteriér a akékoľvek prevádzkové podmienky.

Medzi nevýhody polykarbonátu patrí nestabilita materiálu voči UV žiareniu. Listy bez ochranného povlaku sa môžu časom zakaliť / zožltnúť a stratiť svoje pevnostné vlastnosti.

Použitie plastu na vytvorenie priezoru

Baldachýn nad verandou môže byť vyrobený zo špeciálnych PVC dosiek, ktoré sú určené na vonkajšie použitie. Vlastnosti PVC dosiek sú veľmi podobné polykarbonátom, ale plast je ľahší a lacnejší..

Môžete si ihneď kúpiť plast požadovaného odtieňa alebo zmeniť jeho farbu počas prevádzky pomocou viacfarebného filmu.

Šilt cez verandu z kovu a vlnitej lepenky

Kovová baldachýn je pomerne jednoduchá a lacná možnosť. Na vytvorenie takého baldachýnu budete potrebovať aspoň určité zručnosti pri práci so zváracím strojom. Bez zvárania sa však môžete zaobísť, ak na upevnenie prvkov použijete nity alebo matice so skrutkami..

Kovový štít má pevnosť, trvanlivosť a dlhú životnosť. Za nevýhodu konštrukcie možno považovať potrebu antikoróznej úpravy a veľkú hmotnosť vrchlíka..

Dôležité! Pri práci s kovom by sa mala venovať osobitná pozornosť výpočtu konštrukcie a pevnosti upevnenia

Vynikajúcou alternatívou k bežným plechom je vlnitá lepenka. Materiál má na oboch stranách ochrannú polymérovú vrstvu zaisťujúcu odolnosť voči vplyvom prostredia. Palubovky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a hrúbkach. Farebná škála je široká, môžete si vybrať krytinu so vzorom, ktorý imituje drevo, tehlu alebo murivo. Je jednoduchšie pracovať s vlnitou lepenkou ako s kovovými dlaždicami alebo plechom.

Pokiaľ ide o popularitu výroby prístreškov, vlnitá lepenka je porovnateľná s polykarbonátom, ale vlnité plechy sú stále nižšie ako plasty a majú niektoré nevýhody:

 • nepúšťajte slnečné svetlo – použitie vlnitej lepenky nie je žiaduce pre priezory sférickej konfigurácie;
 • materiál nie je dostatočne odolný voči nárazom – na povrchu môžu zostať stopy úderov krupobitia, preto je lepšie zvoliť hrubšiu vlnitú lepenku.

Kovaný baldachýn nad verandou

Kovaný štít je luxusný a reprezentatívny. Práve dekoratívne kovacie podlahy sa stanú ústredným prvkom vonkajšieho dizajnu domu. Kovanie je samozrejme drahé, ale nie je potrebné vyrábať plne kovaný priezor. Prítomnosť kovacích prvkov v konštrukcii výrazne zmení vzhľad konštrukcie. Kombinácia kovania s materiálmi ako polykarbonát, kovové dlaždice, plast a kov vyzerá dobre.

Inštalácia kovaného priezoru je zodpovednou úlohou. Je lepšie zveriť inštaláciu odborníkom, pretože taký baldachýn má značnú hmotnosť a kvôli nekvalitnej inštalácii sa môže zrútiť pod záťažou snehu.

Drevený šilt

S masívnymi zrubovými domami a budovami v rustikálnom štýle pôsobia veranda a drevený baldachýn naj harmonickejšie. Je potrebné poznamenať, že v takejto štruktúre bude drevený iba rám a ako strešný materiál je vhodná bridlica, strešný materiál alebo šindle. Krehké prístrešky z polykarbonátu a plastu na takej mohutnej štruktúre budú pôsobiť mimozemsky.

Dôležité! Je nevyhnutné vykonať spracovanie dreveného rámu – to má zaistiť ochranu konštrukcie pred hnilobou, hmyzom a plesňami

Kovová strecha

Takýto baldachýn sa vyznačuje vysokými dekoratívnymi vlastnosťami a trvanlivosťou. Niektorí návrhári sa však domnievajú, že baldachýn s kovovou strechou vyzerá ťažko a nie je vhodný pre všetky domácnosti. Optimálne – použitie rovnakého materiálu na strechy a verandy.

Rada. Odporúča sa postaviť priezor súbežne s inštaláciou kovových tašiek na strechu domu. V tomto prípade zvyšky materiálu pôjdu do usporiadania kôlne a ukáže sa, že je prakticky zadarmo.

Výhody kovových dlaždíc zahŕňajú:

 • odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 • relatívne nízka hmotnosť;
 • tepelná odolnosť;
 • dlhá životnosť;
 • estetický vzhľad.

Kovové šindle je možné nahradiť bitúmenovými – sú ľahšie. Ďalšou výhodou bitúmenového náteru je absencia hluku počas dažďa.

Polykarbonátová veranda: návod na výrobu

Prvým krokom je nakresliť výkres priezoru nad verandou s uvedením všetkých požadovaných rozmerov. Projektový projekt vám pomôže určiť typ podlahy a vypočítať množstvo použitých materiálov.

Pri vývoji výkresu sa berú do úvahy nasledujúce parametre:

 • šírka priezoru by mala byť aspoň šírka predných dverí (odporúča sa pridať 50 cm);
 • dĺžka priezoru – najmenej 80 cm;
 • je potrebné zabezpečiť uhol sklonu, aby sa sneh, dažďová voda a úlomky nehromadili na streche.

Dôležité! Pre dobrú ochranu verandy je lepšie urobiť priezor trochu širší a dlhší. To však môže viesť k preťaženiu konštrukcie: čím väčší je povrch vrchlíka, tým viac snehu na ňom bude v zime. Pred rozhodnutím sa musíte informovať o množstve ročných zrážok.

Po vypracovaní schémy musíte pripraviť stavebné nástroje a materiály:

 • hárky bunkového polykarbonátu s hrúbkou 1 cm alebo viac;
 • oceľové rúrky;
 • brúska, zvárací stroj, skrutkovač a elektrická vŕtačka;
 • úroveň budovy, ceruzka, meracia páska;
 • samorezné skrutky s tepelnými podložkami (plastová podložka na nohe) na pripevnenie polykarbonátových dosiek.

Uvažujme krok za krokom, ako vytvoriť priezor nad verandou domu:

Video: urobte si svoj vlastný štít nad verandou

Ako vytvoriť baldachýn nad verandou na podperách

Hlavnou výhodou ochranného krytu je, že môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Proces inštalácie verandy na trámy možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

Visor nad verandou: nápady na dizajn fotografií

Baldachýn na podperách s ozdobnými kovacími prvkami. Strecha vrchlíka je vyrobená z polykarbonátu.

Harmonická kombinácia strechy domu a kôlne. Materiál povlaku – kov, nosné stĺpiky sú vyrobené z dreva.

Kompaktný baldachýn z vlnitej lepenky vyrobený vo forme stanu.

Tvarovaný štít s bočnými ochrannými stranami – praktické a lacné riešenie na usporiadanie verandy.

Baldachýn vyrobený z dreva na podperách zdôrazňuje štýl a dopĺňa architektonické riešenie budovy.

Video: priezor nad verandou – nápady na fotografiu

About the author