Valbová strecha: návod na montáž

Usporiadanie valbovej strechy má na jednej strane jasné výhody v zníženom množstve materiálov a dobrom výkone, ale zároveň je inštalácia valbovej strechy pomerne komplikovaný proces, s ktorým je takmer nemožné vyrovnať sa sami. Hovorme o vlastnostiach výroby valbovej strechy ďalej..

Obsah:

Vlastnosti a výhody valbovej strechy

Na vlastnú výrobu valbovej strechy by ste mali mať aspoň základné zručnosti pri jej výpočte.

Medzi hlavné komponenty valbovej strechy uvádzame:

 • rohová krokva;
 • krátke krokvy;
 • tyč hrebeňového typu;
 • centrálne krokvy;
 • krokvy stredného typu.

Medzi hlavné výhody tohto typu strechy zaznamenávame jeho vynikajúci aerodynamický odpor, vďaka ktorému ľahko odolá aj najsilnejším vetrom. Ak sa teda v regióne očakávajú hurikány, najlepšou možnosťou by bolo vybaviť valbovú strechu.

Hlavnou nevýhodou je závažnosť výpočtov a konštrukcia všeobecnej štruktúry. Podkrovný priestor je navyše malý a má malý využiteľný objem. Klasické chápanie valbovej strechy je spôsobené jej podobnosťou s pyramídou, ktorá pozostáva zo štyroch svahov a základne. Je možná možnosť podpory svahov na dome alebo ich prekročenia.

Ak vezmeme do úvahy schému usporiadania valbovej strechy, potom sa vyznačuje určitou jednoduchosťou a na jej výpočet sa používajú rôzne metódy. Na správne navrhnutie valbovej strechy sa najčastejšie používa pytagorovský stôl, pomocou ktorého sa výpočty lichobežníkov a trojuholníkových štruktúr vykonávajú s maximálnou presnosťou..

Výpočet ramp a bokov tiež nevyžaduje veľa času, ale na to, aby ste presne určili rozmery krokiev na režijný alebo bežný účel, musíte veľa pracovať.

Stručná stavebná schéma zahŕňa výpočty, montáž rámu, upevnenie strechy.

Odporúčania pre stavbu valbovej strechy doma

1. Hrebeňový systém musí byť vyrobený z rovnakého druhu dreva.

2. Pretože sú medziľahlé dosky inštalované s obrovským sklonom, musia byť dostatočne pevné, optimálna veľkosť materiálu je 5×15 cm.

3. Na upevnenie krátkych prvkov nie sú požadované hrebeňové dosky, sú upevnené na rohových častiach.

4. Na hrebeňovú dosku sú nainštalované krokvy stredného, ​​stredného charakteru.

Aby bola práca na projekte oveľa jednoduchšia, mali by ste si dôkladne preštudovať konštrukčné vlastnosti strechy a hlavný účel každého z jej prvkov:

 • hrebeň funguje ako nosná os, ktorá je centrálnou súčasťou konštrukcie;
 • vo forme silových prvkov sa odporúča vybaviť vsuvky, ktorých jedna časť je pripevnená k hrebeňu a druhá presahuje strechu;
 • fixácia stredových krokiev nastáva v koncovej časti hrebeňa a vo výstupe mimo stien;
 • stredné typy krokiev budú upevnené na hrebeni a svahoch.

Aby boli merania a návrh čo najpresnejšie, odporúčame použiť nie úroveň, ale meraciu tyč. Na jeho výrobu je vhodný preglejkový pás alebo úzka doska..

Upozorňujeme, že je lepšie zvoliť materiál z ihličnatého dreva, pretože práve toto drevo je najodolnejšie voči vonkajším dráždivým látkam. Drevo musí navyše prejsť kvalitným spracovaním a sušením. Hrúbka hrebeňovej tyče a všetkých krokiev musí byť rovnaká. Všetky merania sa vykonávajú vo vzťahu k spodnej rebrovej časti krokvy.

Po dokončení prác sa na strechu vyrobí prepravka, ktorej veľkosť a konfigurácia závisí od ďalšieho typu pokrytia, a potom sa vykonávajú tieto práce ako:

 • inštalácia parozábrany – na upevnenie filmu sa používa stavebná zošívačka a na zlepšenie dokovania sa na povrch švíkov položí páska s tesniacimi vlastnosťami;
 • vrstva izolácie je položená v blízkosti krokiev, začínajúc zospodu, majte na pamäti, že interval medzi vrstvou hydroizolácie a izoláciou by mal byť najmenej 20 mm, takže bude možné zorganizovať vetrací priestor;
 • ďalšie práce sa vykonávajú na pokládke hydroizolácie;
 • riadiace latovanie je miesto, na ktorom je pripevnený vonkajší kryt.

Vytvorenie projektu valbovej strechy

Najdôležitejšou vlastnosťou typu valbovej strechy je súlad s prísnou symetriou. Preto by ste pri jeho usporiadaní mali vykonávať veľmi prísne výpočty. Celá ťažkosť spočíva v konštrukcii systému krokiev.

Usporiadanie valbovej strechy je možné len vtedy, ak je umiestnená na budove, ktorá tvorí tvar štvorca alebo pravidelného mnohouholníka. V prvom prípade bude strecha pozostávať zo štyroch rovnoramenných trojuholníkových štruktúr. Na výpočet takejto strechy stačí vykonať výpočty na určenie plochy svahu a vynásobiť túto hodnotu štyrmi. Na určenie plochy sa základňa delená dvoma vynásobí výškou trojuholníkovej štruktúry. Získaná hodnota sa ďalej sumarizuje s plochou odkvapových sekcií, ktoré majú tvar lichobežníka s rovnakými bočnými stranami.

Ďalší krok zahŕňa výpočet plochy strechy vo vzťahu k stene vonkajšej steny. Upozorňujeme, že valbová strecha je vybavená sklonom tridsať alebo štyridsať stupňov, táto hodnota sa berie do úvahy pri výpočte hrebeňovej zóny.

Výška hrebeňa sa vypočíta vynásobením polovice dĺžky hlavnej časti strechy dotyčnicou a sínusom sklonu strechy. Na určenie dvoch posledných hodnôt použite internet. Keď sa zistí výška hrebeňa, určí sa výška trojuholníkovej časti strechy, podľa ktorej sa vypočítajú jej strany..

Pri výpočte parametrov presahov odkvapu je potrebné vychádzať zo štrukturálnych vlastností, minimálna hodnota previsu je tridsať centimetrov.

Ak je tento postup pre vás príliš komplikovaný, je lepšie kontaktovať špecialistu, pretože nesprávne výpočty výrazne ovplyvnia kvalitu a výkon strechy..

Vlastnosti a dizajn valbovej strechy

Existujú dve možnosti usporiadania priehradových systémov na valbovej streche:

 • visí;
 • vrstvený.

Prvá možnosť je vhodná pre strechy s veľkými rozpätiami, pri absencii možnosti poskytovania podpier. Krokvy teda spočívajú výlučne na stenách, pričom vytvárajú horizontálny praskajúci tlak. Aby ste to znížili, mali by ste nainštalovať drevené alebo oceľové kravaty. V hornej časti by mali byť krokvy navzájom spojené a v spodnej časti ležia na stenách. Tento typ systému je veľmi zložitý a používa sa len zriedka..

Druhá možnosť je jednoduchšia a obľúbenejšia, ale na jej usporiadanie bude potrebné mať vnútornú nosnú stenu, na ktorú časť nákladu spadne. Táto strecha má niekoľko bodov podpory vo forme krokiev a hrebeňa, zatiaľ čo tlak na steny sa prakticky necíti..

Medzi nosnými časťami je interval 400-500 cm, Ak je táto hodnota zvýšená, odporúča sa vybaviť nosné mechanizmy vo forme vzper. Tento typ krokvového systému vyžaduje menšiu spotrebu materiálu, je ľahší a má jednoduchší dizajn..

Krokvový systém na výrobu valbovej strechy pozostáva z:

 • diagonálne lúče, ktoré majú uhlové usporiadanie;
 • Mauerlats – nosníky určené na podopretie spodnej časti krokvového systému;
 • krokvy nôh – časti, ktoré sú pripevnené k krokvám;
 • vzpery – podpery pre predchádzajúcu časť;
 • nosníky, priečky, laty, ktoré poskytujú dodatočnú tuhosť celej konštrukcie.

Fotografia bedrovej strechy a prípravná fáza práce

Valbová strecha v dome musí byť vybavená, než sa v nej objaví strop. Prípravná fáza na usporiadanie valbovej strechy zahŕňa položenie tyče po obvode konštrukcie domu. Ako drevo sa používajú oceľové alebo drevené trámy, ktoré pomáhajú rovnomerne rozložiť hmotnosť v celej konštrukcii.

Na ich opravu sa používajú špeciálne druhy čapov. Ďalej by ste mali vykonať niekoľko akcií:

 • označte os pozdĺž obvodu celého postroja;
 • vypočítajte polovicu hrúbky hrebeňového lúča a označte oblasť, kde bude nainštalovaný prvý krokvový prvok;
 • nainštalujte koľajnicu na meranie s jedným koncom na vyznačenej čiare a označte miesto, kde bude umiestnená krokva;
 • na výpočet previsu krokvy nainštalujte jednu časť dreva na strechu a druhú na vonkajší roh steny;
 • aby ste jasne určili umiestnenie každej strešnej časti, mali by ste postupne posúvať koľajnicu na povrch steny a označiť miesto inštalácie každého z prvkov;
 • zopakujte všetky vyššie uvedené operácie s inými trojuholníkmi.

Valbová strecha pre domácich majstrov: inštalačné funkcie

Na nezávislú stavbu valbovej strechy budete potrebovať:

 • elektrické píly;
 • brúsky alebo skladačka;
 • sekera;
 • elektrický hoblík;
 • kladivo s klincami;
 • hmoždinky so samoreznými skrutkami;
 • trámy a dosky, najlepšie z rovnakých drevín;
 • kovové sponky, na výrobu ktorých sa používajú kovové tyče, hrubé najmenej 0,8 cm;
 • dokončovací materiál strechy.

Na začiatku inštalačných prác sú zostavené hlavné uzlové prvky strechy. To bude vyžadovať prítomnosť guľatiny, trámov a dosiek určitej sekcie. Postup montáže sa vykonáva podľa vopred pripravenej šablóny.

Hrúbka materiálu je v prvom rade ovplyvnená dĺžkou krokvy, rozstupom dielov, uhlom sklonu strechy a celkovým zaťažením. Počiatočná montáž všetkých prvkov sa vykonáva na zemi.

Ak plánujete vybaviť valbovú strechu v drevenom dome, potom je nainštalovaná na hornej korune baru.

Je potrebné začať pracovať s usporiadaním hlavnej časti strechy. Na povrchu stien sú položené mauerlaty a postele. Upozorňujeme, že pred vykonaním tohto postupu by ste sa mali postarať o predbežnú hydroizoláciu a na steny nainštalovať materiál so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti, napríklad plastový obal.

Ďalej sú dve krokvy zdvihnuté od seba v opačných uhloch. Ich spojenie sa vykonáva v hrebeňovej oblasti. Aby sa zabránilo oslabeniu Mauerlatu, nerobte na jeho povrchu rezy a guľatinu, je lepšie použiť dosku predtým rozrezanú pod nosníkmi.

Ďalej zdvihnite dve krokvy v ostatných rohoch a tiež ich zafixujte v oblasti hrebeňa. Nasaďte zárezy a zaistite systém pomocou vdychov. Konštrukcia valbovej strechy vlastnými rukami znamená absenciu behu, takže spojenie diagonálnych krokiev sa robí priamo na hrebeni.

Na zaistenie dodatočnej tuhosti konštrukcie sa odporúča nainštalovať stredový stĺpik, ktorý bude podporovať hrebeň..

Posledná fáza zahŕňa inštaláciu stojanov, vzpier a pút. Aby sa nohám systému krokiev poskytla dodatočná tuhosť, mali by byť pod ich povrch umiestnené časti vo forme strengels..

Hlavnou podmienkou správneho vykonania všetkých prác je inštalácia krokiev v pravom uhle.

Na zaistenie ochrany stien budovy pred vysokou vlhkosťou sa odporúča nainštalovať previsnuté časti krokiev medzi stenu v intervale 450 mm. Pri inštalácii nevyčnievajúcich krokiev je potrebné ďalšie predĺženie pomocou kúskov z dosiek.

Krokvy sú nevyhnutne upevnené na stenách. Ak je dom vyrobený z kameňa alebo tehál, stačí použiť špeciálny päťmilimetrový drôt, ktorý je vo forme svoriek upevnený v jednej časti na krokve a druhý na stenu pomocou čapu.

Na upevnenie krokiev k dreveným stenám stačí použiť kovové konzoly. Ďalšou etapou je inštalácia latovania, zabezpečenie vysoko kvalitnej ochrany pred vetrom, parné a hydroizolačné práce.

Upozorňujeme, že iba pri správnom výpočte a dodržaní všetkých technologických aspektov usporiadania strechy bude svojmu majiteľovi slúžiť dlho a efektívne a poskytne spoľahlivú ochranu celej budovy pred negatívnymi vplyvmi prostredia..

Postup posilnenia bedrovej strechy a technológia jej implementácie

Na zlepšenie tuhosti a spoľahlivosti celej konštrukcie valbovej strechy potrebuje jej krokvový systém dodatočné vystuženie, o technológii vykonávania tohto procesu sa bude ďalej diskutovať:

1. Inštalácia strengels zaistí spoľahlivosť vystuženia rohových častí. Tento prvok je vo forme tyče, ktorá je inštalovaná v blízkosti Mauerlatu a prispieva k vytvoreniu uhla. Odporúčame okrem strengelu nainštalovať aj prvok vo forme priehradového nosníka.

2. Na spojenie podlahy a dreva použite prvky vo forme regálov. Sú zodpovedné za rovnomerné rozloženie celého nákladu..

3. Ak je dĺžka diagonálnych krokiev príliš dlhá, odporúča sa namiesto obvyklého dreva nainštalovať dvojité trámy.

4. Na stavbu prepravky použite drevené dosky alebo tyče s prierezom 4×4 cm.

5. Pred použitím akýchkoľvek materiálov na báze dreva sa odporúča spracovať ich pomocou špeciálnych vlhkosť odpudzujúcich a antiseptických kompozícií..

6. Nepoužívajte materiály s vysokou vlhkosťou, pretože keď schnú, dôjde k deformácii strechy..

7. Inštalácia latovania sa vykonáva kolmo na nohy krokiev..

About the author