Vlákno pre betón: vlastnosti, aplikácia

Vlákno je pomocný stavebný materiál, čo sú syntetické vlákna používané na mikrospevnenie betónových štruktúr. Vlákno sa často pridáva aj do suchých zmesí a roztokov, aby sa zlepšili ich vlastnosti a vlastnosti. S príchodom tohto materiálu sa vývojári zbavili väčšiny problémov spojených s liatím betónu, teraz sa početné procesy výrazne zrýchlili a zjednodušili a hotové objekty sa stali spoľahlivejšími a odolnejšími. Čo je to betónové vlákno, aké druhy existujú, ako sa správne používa a aké sú jeho výhody?

Obsah:

Prečo sa používa betónové vlákno

V modernej konštrukcii sa široko používa taký všestranný a osvedčený materiál ako betón. To sa vysvetľuje vlastnosťami betónu, ako napríklad:

 • pevnosť;
 • trvanlivosť;
 • schopnosť používať na stavbu, inštaláciu a dekoráciu rôznych predmetov;
 • nízke náklady.

Betón je dobrý v mnohých ohľadoch a zatiaľ nebol vynájdený ako analóg. Napriek množstvu nových materiálov stále nevychádza z používania a bude o ne záujem viac ako desať rokov. Betón má však svoje nevýhody. Pri konštantnom a intenzívnom zaťažení, pod vplyvom poveternostných faktorov, vetra a vlhkosti, s teplotnými extrémami a zmršťovaním je tento materiál náchylný na mechanické poškodenie, ako je praskanie a zničenie. Obzvlášť postihnuté sú hrany a spoje betónových prvkov. Na zvýšenie pevnosti betónu, zlepšenie jeho štruktúry a predĺženie životnosti sa do malty pridávajú vlákna z mikrovlákna – vďaka tomu sa vynikajúci stavebný materiál stáva ešte lepším.

Výhody kombinácie betónu s mikrovláknom

Pri vystužovaní betónu vláknami získava nasledujúce cenné vlastnosti:

 • plasticita a viskozita, vďaka čomu je práca s nimi pohodlnejšia, rýchlejšia a jednoduchšia;
 • mrazuvzdornosť;
 • vodotesnosť;
 • žiadna deformácia po stuhnutí;
 • odolnosť proti oderu;
 • pevnosť a trvanlivosť.

V ktorých oblastiach sa používa vláknina

Použitie vlákien je prakticky neobmedzené – rovnako ako betón.

 • Používa sa na výstavbu betónových povrchov a stavieb vozoviek, hydrotechnických zariadení (bazény, odtoky, vodné kanály a nádrže), mostov a hromád pre nich, liatie základov, streľba a omietky, výstavba monolitických štruktúr a priemyselných priestorov (hangáre, sklady) , predajné plochy).

 • Používa sa tiež na výrobu tvarovaných odliatkov akéhokoľvek tvaru a veľkosti, čo vám umožňuje vytvárať originálnejšie architektonické návrhy na zdobenie budov..
 • Roztok obsahujúci polypropylén, sklo, čadič alebo iné vlákna často zdobí fasády budovy, pretože betón vôbec nemení svoj vzhľad, ale zároveň sa stáva plastickejším, lepšie drží tvar a nehrozí sa. dlho. Použitím vlákna je možné zabrániť deformácii, praskaniu a štiepaniu na okrajoch betónových spojov a montovaných konštrukcií.

Aké sú druhy vlákniny?

V závislosti od surovín a veľkostí sa rozlišujú nasledujúce odrody.

 • Sklenené vlákno. Tento typ sa používa iba na orezávanie a dekoratívne práce, pretože vlákna rýchlo krehnú a nie sú schopné odolávať ťažkým nákladom v betónových konštrukciách. Keď sa tieto vlákna pridajú do roztoku, spotreba cementu a vody sa výrazne ušetrí – o 15 a 20%. Spotreba na meter štvorcový betónu – v priemere jeden kilogram.

 • Čadičové vlákno. Hlavnými výhodami tejto odrody sú: nehorľavosť materiálu, netoxicita, odolnosť voči agresívnym chemikáliám. Zvláštnosťou vlákien je, že keď sa spoja s cementom, úplne sa v ňom rozpustia a zvýšia jeho pevnosť. Vďaka svojim vlastnostiam môže byť čadičové vlákno použité na stavbu tepelne odolných betónových štruktúr. Jeden meter štvorcový betónu spotrebuje 1,5 kg materiálu. Spotreba cementu a vody je pri použití čadičových vlákien znížená, taktiež o 15 a 20%.
 • Polypropylénové vlákno do betónu. Tento druh materiálu má vynikajúce technické vlastnosti, výrazne zvyšuje pevnosť betónu, nevytvára trhliny a je veľmi trvanlivý bez zníženia jeho vlastností a vlastností. Najčastejšie sa používa na suchý podlahový poter, inštaláciu na stenu a základ. Spotreba materiálu na meter štvorcový je približne 1 kg.
 • Oceľové vlákno do betónu. Najpopulárnejší a najčastejšie používaný druh materiálu, pretože môže poskytnúť neobmedzené možnosti v stavebníctve. Dodáva budovám a štruktúram vysokú pevnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom, spoľahlivosť a trvanlivosť. Spotreba materiálu na meter štvorcový – od 30 do 40 kg.

 • Kotvové vlákno. Tento materiál je kus drôtu, pridáva sa do betónu, ak sa vyžaduje na tvarovanie ohybov budov a iných štruktúr, dodáva štruktúre dodatočnú pevnosť. Jeden meter štvorcový betónu vyžaduje 20 až 40 kg materiálu. Spotreba cementu a vody je znížená o 15 a 20%.

Vlákno je tiež v závislosti od účelu a rozsahu použitia rôznych veľkostí – 6, 10, 12, 18 a 20 mm na dĺžku a od 0,3 do 0,5 mm v priemere. Na prácu s rôznymi materiálmi – betónom, omietkou, suchými zmesami a maltami – sú určené rôzne druhy vlákien.

Ako a kde sa vlákno používa v závislosti od dĺžky

Nie nadarmo výrobcovia vyvinuli niekoľko rôznych možností pre dĺžku tohto materiálu..

 • Malé vlákno – 6 mm – používa sa na zvýšenie pevnosti a zlepšenia geometrického tvaru pri práci so zmesami ako cement, piesok, sadra, v sadrových a stierkových zmesiach, ako aj pri práci s penobetónom.
 • Vlákno pre veľkosť betónu 12 mm používajú sa na spevnenie a zvýšenie pevnosti rôznych podlahových dosiek, neautoklávovaného plynového a penového betónu, na samonivelačné betónové podlahy a základy, pilóty, duté betónové konštrukcie, hydraulické zariadenia.

 • Najväčšie vlákno s dĺžkou vlákna 18-20 mm určené na prácu s ťažkým a veľmi ťažkým betónom, ktoré sú zmiešané s prídavkom hrubého plniva – drvený kameň, štrk, hrubý piesok. Nepostrádateľný pri stavbe mostov, dlažieb a iných veľkých štruktúr, ktoré vyžadujú zvýšenú pevnosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

Technológia miesenia vlákien

 • Na spojenie vlákna s cementom, sadrou a inými zmesami je okrem samotných materiálov potrebná aj miešačka na betón alebo maltu a voda. Existuje niekoľko spôsobov, ako miešať roztok. Spravidla sa najčastejšie používa nasledujúca technológia.
 • Najprv sa do miešačky betónu nalejú suché suroviny – cement, piesok, štrk alebo ich zmes, vláknové vlákna – potom sa pridá voda v súlade s pomermi uvedenými výrobcom na obale.

 • Nedoporučuje sa porušovať tieto proporcie. S príliš hustým roztokom bude ťažké pracovať a príliš tekutý sa scvrkne, stane sa krehkým a rýchlo praskne. Na prípravu roztoku trvá miešanie 5 až 10 minút. Ak je potrebné zvýšiť pružnosť materiálu, do zmesi sa tiež pridá zmäkčovadlo. Vlákno je niekedy pred pridaním do cementovej zmesi uzavreté v zmäkčovadle, a nie vo vode..
 • Keď je požadované malé množstvo materiálu, miešanie sa môže uskutočniť aj pomocou mixéra. Niekedy sa používa iná technológia na prípravu stavebnej zmesi. Najprv sa vlákno naplní vodou. Potom, čo sú vlákna rovnomerne rozložené v celom objeme, sú kombinované s cementom.
 • Spotreba vlákien pre betón závisí od účelu, na ktorý sa malta použije. Na podlahy teda stačí 30 kg / m3 a na steny asi 50-55 kg / m3.

Ďalšie informácie

 • V predaji je vlákno spotrebiteľovi k dispozícii v baleniach rôznych veľkostí od jedného do dvadsať kilogramov. Malé balenia sú dodatočne zabalené do vlnitých paliet vyrobených z hustého polyetylénu. Vrecká môžu byť plastové alebo papierové. Ak hovoríme o použití materiálu, je oveľa pohodlnejšie ho použiť v papierových obaloch. Pri miešaní roztoku nie je potrebné ho otvárať a vyberať, ale môžete ho ihneď vložiť do miešačky betónu. V procese kombinovania suchých zmesí a vody a miešania sa papierové vrecko úplne rozpustí. Takéto balíky sa nazývajú priepustné a sú medzi staviteľmi veľmi obľúbené..
 • Hotová zmes, ktorá obsahuje vlákninu, sa pohodlne čerpá. Táto metóda sa používa pri stavbe rozsiahlych štruktúr a štruktúr na urýchlenie procesu..

 • Niekedy po vytvrdnutí na povrchu betónu vidíte jednotlivé vyčnievajúce chĺpky. Ak sa neplánuje ďalší vrchný náter, vlasy sa spália ohňom pomocou špeciálnej žiarovky. Ak bude na vrch nanesená farba alebo iný dokončovací materiál, odporúča sa nechať vyčnievajúce klky. Vďaka tejto technike je zaistená zvýšená priľnavosť povrchu betónu k vonkajšiemu náteru..
 • Na získanie vysoko kvalitného roztoku, ktorý poskytne požadovaný účinok po stuhnutí, je dôležité presne dodržať dávkovanie, ktoré poskytuje špeciálny GOST. Dôležitá je aj doba miešania. Obvykle sa čas vypočítava pomocou veľmi jednoduchého vzorca: k času potrebnému na zmiešanie cementovej suspenzie bez vlákien v zariadení pridajte ďalších 15%, ak sa pridáva vlákno. To znamená, že ak by miešanie základného roztoku malo trvať desať minút, pridanie vlákniny zvýši čas o ďalšiu jednu a pol minúty..
 • Pri stavbe veľkých priemyselných zariadení sa kvôli úspore času riešenie často mieša v automobilových miešačkách. V tomto prípade sú vrecká z vlákien vložené do mixéra spolu s ďalšími komponentmi. Kým auto dorazí na miesto určenia, zmes bude úplne pripravená. V prípade, že sa vlákno pridáva do hotovej cementovej suspenzie v automobilovom mixéri, doba miešania pre úplnú distribúciu bude od päť do osem minút..

 • Polypropylénové vlákno často používajú architekti a sochári na vytváranie malých postáv a dekoratívnych prvkov odliatych do foriem. S jeho pomocou môžete sadrovým výrobkom dodať dodatočnú pevnosť. Často sa kupuje na umeleckú tvorbu doma..
 • Vďaka tak všestrannému materiálu, akým je sklolaminát, môžete získať niekoľko ďalších výhod: ak bol betón naliaty do debnenia, nemali by ste sa po odstránení debnenia obávať jeho deformácie alebo praskania. Oveľa pohodlnejšie je kontrolovať a opravovať šírenie cementovej suspenzie počas zmršťovania, ak do nej bol pridaný akýkoľvek druh vlákna. A potom, čo stvrdne, takzvané cementové mlieko sa už na povrchu nikdy neobjaví..

Kúpte vlákno na betón

 • Mnohí sú prekvapení, prečo je cena vlákna za betón taká rozdielna. Náklady sa určujú predovšetkým na základe toho, na základe čoho je materiál vyrobený. Najdrahšie sú tie, na výrobu ktorých boli použité polypropylénové syntetické vlákna. Najdostupnejšie sú vyrobené z ocele a drôtu. Ale vzhľadom na vysokú spotrebu druhého menovaného bude sotva možné niečo zachrániť. Preto výber druhu vlákna nestojí za cenu, ale podľa jeho vlastností a účelu..

 • Dôležitú úlohu zohráva aj výrobca a región. Jedna a tá istá rozmanitosť rôznych značiek sa môže výrazne líšiť v cene. Ak sa stavebné materiály dodávajú z diaľky, cena za ne sa môže výrazne zvýšiť.

Vlákno pre betón akéhokoľvek druhu je v modernej konštrukcii nevyhnutné; dnes sa bez tohto materiálu nezaobíde žiadna inštalácia železobetónu a iných štruktúr. Na záver môžeme povedať, že jeho hlavnou výhodou je schopnosť dodať betónu a iným materiálom pevnosť..

About the author