Vlastný tmel na sadrokartón

Po inštalácii sadrokartónu zostanú steny v miestnosti nerovnomerné a vyzerajú nedokončené. Všetky oblasti spojov, body prichytenia skrutiek a ďalšie oblasti opráv musia byť tmelené, aby sa odstránili všetky nedostatky. V tomto článku sa budeme zaoberať vlastnosťami sadrokartónového tmelu na maľovanie, tesnenie rohov, spojovacích prvkov atď..

Obsah:

Ako si vybrať správnu sadru pre sadrokartónové dosky

Po dokončení stien alebo stropu sadrokartónom musí byť celý povrch tmelený na ďalšie natieranie alebo tapetovanie povrchu. Listy materiálu sú dokonca vo forme, ale existuje veľa kĺbov a upevňovacích bodov, ktoré je potrebné opraviť. Dokončovacie práce nie je ťažké, ale musíte si zapamätať niektoré vlastnosti a pravidlá, o ktorých sa bude ďalej diskutovať v článku. V prvom rade sa výberu materiálu na opravu venuje veľká pozornosť..

Moderný trh ponúka široký výber suchých tmelov na sadrokartónové dosky a rôzne zmesi. Kupujúci stojí pred ťažkou úlohou, ktorá spočíva vo výbere správneho stavebného materiálu na dekoráciu stien. Niektoré zmesi sú určené len na stropy alebo steny, iné látky sa používajú na utesnenie triesok a trhlín. Odborníci odporúčajú vyberať suché zmesi, ktoré majú dlhú trvanlivosť..

Je potrebné poznamenať, že na rozdiel od hotových výrobkov suché tmely nie sú ovplyvnené teplotou a inými vplyvmi prostredia. Takýto materiál je možné použiť čiastočne alebo na brúsenie poškodených oblastí stropu, stien a podobne. Mnohí sa zaujímajú o otázku: aký druh tmelu na sadrokartón na tmel v závislosti od objemu a účelu práce? Existujú tri druhy tmelu, ktoré sú určené zložením zložky:

  • cementová zmes;
  • sadrová omietka;
  • zmes na báze polyméru.

Všetky tri druhy tmelu sú vhodné na dokončenie akýchkoľvek priestorov, pri výbere materiálov však existujú určité tipy. Napríklad pre kuchyňu alebo kúpeľňu sa odporúča použiť tmel vyrobený z cementu, aby vydržal vysokú vlhkosť. Pokiaľ ide o sadrovú zmes, potom pri zvýšenej úrovni vlhkosti praskne obklad steny. Polymérny tmel je univerzálny materiál, ktorý má plastické vlastnosti. Odporúča sa použiť na výplň sadrokartónu. Spotreba takéhoto materiálu je na rozdiel od iných zmesí oveľa menšia..

Rôzne vlastnosti a vlastnosti tmelu určujú jeho cenu a rozsah materiálu. Použitie komponentu doma nie je určené vlastnosťami mrazuvzdornosti a požiarnej bezpečnosti. Na spracovanie sa odporúča použiť univerzálnu zmes, ktorá je vhodná do bytov a domov..

Povrchový základný náter

Predtým, ako začnete omietať sadrokartónové dosky vlastnými rukami, musíte najskôr pripraviť steny. Za týmto účelom sa na steny alebo strop vyrobí základný náter. Ak sa plánuje plocha prelepiť tapetou, musí sa základný náter naniesť na celú pracovnú plochu. Materiál musí byť vyrobený na báze vody, ktorá neumožňuje nasiaknutie roztoku. Rovnako sa na pracovnej ploche vytvára film, cez ktorý nemôže preniknúť žiadne lepidlo ani farba. Na použitie sa základný náter zmieša v nádobe a potom sa nanesie na stenu rovnomernou vrstvou, ktorej hrúbka by mala byť najmenej 0,03 milimetra.

Je dôležité vedieť! Na základný náter stien sa neodporúča používať alkydové zmesi, ktoré môžu spôsobiť deformáciu lepenkovej vrstvy. Odlúpnutý papier zo sadrokartónu sa zmení na bubliny, z ktorých sa stanú pásy papiera. Na takýto povrch samozrejme nemôžete lepiť rôzne dokončovacie materiály..

Prípravné práce pred sadrokartónovým tmelom

Predtým, ako začnete tmeliť plochu stien v miestnosti, musíte urobiť niekoľko prípravných prác. Na tento účel sa odporúča dodržať nasledujúce pravidlá:

1. Najprv je potrebné vyrovnať celý povrch. Manipulovať so stenou s vyčnievajúcimi hlavami skrutiek a samoreznými skrutkami je samozrejme nepohodlné. Preto je dôležité všetky skrutky úplne zaskrutkovať do sadrokartónu.

2. Je dôležité mať na pamäti, že skrutky a samorezné skrutky by nemali byť zapustené do vrstvy materiálu. Ak v práci nebolo možné vyhnúť sa takejto závade, potom je potrebné vymeniť upevňovacie prvky.

3. V oblasti spájania listov sadrokartónu sa musíte uistiť, že sa horná vrstva papiera neoddeľuje od súčasti materiálu. V opačnom prípade sa kúsky papiera opatrne odtrhnú alebo vystrihnú malým nožom. Potom musí byť poškodená oblasť utretá brúsnym papierom. V opačnom prípade sa tmel v poškodenej oblasti môže odlupovať..

Sadrokartónový tmel na maľovanie

Všetky prípravné práce majú rovnakú postupnosť ako pred lepením tapety, ktorá je uvedená v predchádzajúcom odseku. V tomto prípade by sa mala venovať osobitná pozornosť vyrovnaniu stien bez zbytočných priehlbín a výčnelkov. Všetky spoje medzi sadrokartónovými doskami musia byť starostlivo vyrovnané tmelom. Ďalej môže byť povrch steny natretý základným náterom.

Farebné látky sa zvyčajne absorbujú do kartónových výrobkov. V prípade impregnácie farby do štruktúry lepenky to spôsobí deformáciu povrchu steny. Preto sa odporúča používať roztoky na báze vody. Všetky spoje sadrokartónových dosiek musia byť rezané pod uhlom 45 stupňov. V tomto prípade bude možné vytvoriť normálne vystuženie švov..

Technologické vlastnosti

Po zaschnutí základného náteru je potrebné začať vykonávať technológiu tmelu na sadrokartónové dosky. V tomto prípade musíte dodržať určitú postupnosť:

1. V prvom rade musíte nalepiť serpyanku, čo je sieťovina zo sklenených vlákien. Používa sa na tesnenie rohov, škár alebo švíkov. Táto páska je vyrobená ako samolepiaci materiál, takže všetka práca netrvá veľa času..

2. Je dôležité prilepiť ju tak, aby obe strany spojov mali rovnakú šírku pásky. V skutočnosti by mala byť šírka švu v strede pásky serpyanka.

3. Ďalej musíte zriediť zmes tmelu v požadovanom množstve. Malo by sa však pamätať na to, že takéto riešenie rýchlo schne. Ak do sušeného roztoku pridáte vodu, zmení to všetky vlastnosti a vlastnosti tmelu. Materiál by sa mal riediť striktne podľa stanovených pomerov s použitím jedného gramu. Odborníci spravidla tmel miešajú 30 minút práce, po uplynutí tejto doby sa zmes stane nepoužiteľnou.

Tmelové škáry medzi sadrokartónovými doskami

Ako aplikácia plniva pre škáry sadrokartónu sa odporúča použiť dva typy špachtlí – strednej veľkosti a šírky. Ich rozmery by mali byť 11-14 cm a 31-34 cm.Takéto nástroje umožňujú najlepším možným spôsobom nanášať zmes na povrch, na rozdiel od hladítka alebo plaváka. Steny teda musíte zatmeliť týmto spôsobom:

1. Aby mali omietnuté steny rovný povrch, je potrebné rovnomerne naniesť výstužnú vrstvu po celej dĺžke škár. Na aplikáciu zmesi je samozrejme potrebné použiť menšiu stierku. Pomocou širokého pracovného nástroja musí byť zmes rovnomerne rozložená po celom povrchu..

2. Ak je pri zakrývaní spoj úplne vyplnený tmelom, znamená to, že práca bola vykonaná správne. Dôležitou fázou výplne stien je ideálny proces vystuženia spojov sadrokartónu..

3. Po nanesení zmesi by povrch spojov nemal mať drsnosť a nerovnosti. Keď zmes zaschne, je ťažké opraviť všetky prehĺbenia. V tomto prípade nie je možné nezrovnalosti vymazať brúsnym papierom alebo rašpľou. A silnejšie brúsne nástroje môžu poškodiť povrch pracovnej oblasti..

Tmel na skrutky a rohy

Vlastnosti tmelu spojovacích prvkov sú nanášanie zmesi v krížovej verzii. Roztok musí byť distribuovaný naprieč a pozdĺž, čo umožňuje lepšie zakrytie uzáverov skrutiek a ich hláv. Túto technológiu odporúčajú používať profesionálni pracovníci..

Zložitejším krokom je tmelenie rohov stien v miestnosti. Zložitosť práce predovšetkým spočíva v upevnení listov pod uhlom, čo určuje určité ťažkosti pri zarovnávaní rohov. Dokončenie rohov by sa preto malo vykonávať v dvoch fázach:

1. V prvom rade je potrebné štandardným spôsobom zatmeliť jednu stranu rohu.

2. Po vysušení prvej polovice musíte dokončiť druhú stranu.

V takom prípade bude možné vytvárať hladké a úhľadné spoje. Hlavná vec je, že všetka práca by sa mala vykonávať pomaly a dôsledne. Pomôže to zbaviť sa prepracovania nerovných povrchov..

Základný postup tmelu

Hlavný proces plnenia stien musí byť zahájený po vysušení zmesi v oblasti švíkov a spojovacích prvkov. Všetky rohy v miestnosti musia byť pripevnené hliníkovými rohmi, ktoré sú pripevnené k povrchu tmelom alebo špeciálnou zošívačkou. Roh je potrebné zmerať na požadovanú dĺžku a vyrezať, aby zodpovedal otvorom v oknách a dverách.

Všetky kovové rohy sú upevnené zatlačením tmelu do profilových otvorov. Je potrebné, aby bola celá oblasť pokrytá tmelovým roztokom. Bude teda možné zachovať pevnosť a tuhosť rohu, čo zvyšuje pevnosť voči mechanickému namáhaniu. Ďalej pomocou špachtle vyrovnajte zmes po povrchu. Spôsob aplikácie by mal byť sprevádzaný pohybmi od okraja profilu do stredu listu sadrokartónu.

Ak plánujete tmelové pasáže vo forme oblúka, potom je potrebné použiť špeciálny roh vyrobený z plastu. Je hrubší ako hliník. Ak je profil upevnený pomocou stavebnej zošívačky, potom musí byť povrch pokrytý dvoma vrstvami tmelu. Súčasne sa neodporúča aplikovať príliš veľa zmesi, ktorá tvorí nerovný povrch. Najprv musíte naniesť prvý náter a počkať, kým zmes nevyschne. Potom sa nanesie druhá vrstva, ktorú je už potrebné opatrne vyrovnať a vyhladiť sadrokartónom. V dôsledku tohto výkonu práce sa ukáže, že vytvára dokonale rovnomerné rohy tmelu..

Konečná fáza sadrokartónového tmelu

Dokončovací tmel na sadrokartón spočíva v vykonaní určitých prác, ktoré tvoria rovnomernú oblasť stien a rohov v miestnosti. Po dokončení rohov a švíkov je potrebné skryť všetky nerovnomerné miesta pomocou brúsneho papiera. Na prácu sa odporúča používať respirátor. Je veľmi dôležité utrieť celé steny šmirgľovou handričkou, ktorá má hrúbku: nula. Bude teda možné vytvoriť ideálny povrch pre konečný náter stien tmelom. Predtým musí byť ošetrený základným náterom..

Na tmelenie určitého povrchu môžete použiť špeciálne sklolaminát alebo zmes, ktorá bola použitá v počiatočných fázach povrchového brúsenia. V týchto prácach sa používa špachtľa širokého tvaru. Konzistencia tmelu používaného pri dokončovacích prácach musí byť hustá. To rovnomerne rozloží zmes po oblasti sadrokartónu. Stojí za to pamätať, že vrstva tmelu by nemala byť hrubá. To uľahčí ošetrovanie povrchu steny alebo stropu. Na pochopenie technológie sa odporúča sledovať video tmelu na sadrokartón, ktoré je uvedené na konci článku.

Spotreba materiálu na 1 m2 sadrokartónu

Množstvo tmelu potrebného na dokončenie steny závisí od ošetrovanej plochy. Súčasne, ak sú na stene nejaké nepravidelnosti alebo poškodenia, spotreba materiálu sa výrazne zvýši. Pre každý typ tmelu sa používa určitý podiel:

1. Ak je povrch stien natretý základným náterom, potom by mala byť približná spotreba tmelu 1,1 x 1 m2. Tento výpočet je najvhodnejší pre zmesi vyrobené na cementovom základe..

2. Napríklad pri sadrovej zmesi sa podiel vypočíta 1: 1 na dokončenie akéhokoľvek povrchu.

3. Tmel, vyrobený na báze lepidla, je najekonomickejší, pretože na 1 meter štvorcový musíte použiť pol kilogramu tmelu.

Na stanovenie množstva tmelu je dôležité zmerať plochu, ktorá má byť ošetrená v miestnosti. Na uľahčenie práce môžete vidieť rozmery akéhokoľvek listu sadrokartónu, ktoré sú potom zhrnuté. Na začiatočný alebo počiatočný sadrokartón použite rovnaké množstvo materiálu. Ak ste nepoužili všetok tmel, zvyšnú pripravenú zmes musíte zlikvidovať..

Ak sa pri práci používa sušená zmes, potom vytvára nerovný povrch s drsnosťou. Ďalej taký tmel iba odpadne, a preto bude potrebné znova vykonať opravy. Dokončovacie omietky zo sadrokartónu nie sú poslednou fázou dokončovania stien alebo stropov. Potom je dôležité povrch natrieť základným náterom a urobiť posledné kroky pre tapetovanie alebo maľovanie stien. Pri nanášaní tmelu je veľmi dôležité dodržiavať vlastnosti a parametre práce..

About the author