Výhody a nevýhody polykarbonátových markíz. Ako urobiť konštrukciu čo najefektívnejšou, na čo sa zamerať pri stavbe polykarbonátového baldachýnu vlastnými rukami

V posledných rokoch je polykarbonát rozšírený a obľúbený. Skleníky, rôzne kôlne a mnoho ďalších štruktúr z tohto materiálu potešia užívateľov svojou jednoduchosťou a všestrannosťou. Dnešný článok budeme venovať téme polykarbonátových markíz, v ktorej zistíme všetky nuansy tejto štruktúry, ako aj to, na čo sa zamerať pri výrobe polykarbonátovej markízy vlastnými rukami..

Obsah:

Základné vlastnosti polykarbonátu

Predtým, ako budeme hovoriť o výrobe polykarbonátového baldachýnu, je potrebné porozumieť tomu, čo je tento materiál, aké typy to môže byť a aká je jeho zvláštnosť. Polykarbonát je teda polymér, ktorý sa používa v rôznych priemyselných oblastiach. Je vyrobený z priehľadných granúl, ktoré sú tvarované alebo extrudované do ľahkých, priehľadných plastových fólií..

Polykarbonát je nasledujúcich typov:

 • monolitické;
 • bunkové;
 • potrubie (bunkové).

Prvé dva našli široké použitie, druhý je pomerne zriedkavý. Monolitický polykarbonát je tvrdý, relatívne ťažký plech. Tento typ je považovaný za vynikajúcu alternatívu k sklu, je oveľa ľahší a spoľahlivejší. Monolitické platne sa dodávajú v niekoľkých odtieňoch a tónoch: priehľadné, matné, nepriehľadné. Líši sa od plástu v neprítomnosti vzduchovej vrstvy.

Bunkový polykarbonát je materiál, ktorý má vo vnútri vytvorené dutiny. Iným slovom sa nazývajú plásty, odtiaľ pochádza symbolický názov druhu. Bunkový polykarbonát je viacvrstvový, čím viac ich je, tým je list pevnejší. Polykarbonát je celkom odolný voči nárazom a prasklinám rôzneho druhu. Je ľahký a má nízku tepelnú vodivosť. Tento typ je vysoko odolný proti nárazu a má ochrannú fóliu. Pri práci s týmto typom polykarbonátu je dôležité zvážiť spôsob jeho pripevnenia. Najprv musíte do materiálu urobiť dieru a až potom do neho zasunúť samoreznú skrutku, a nie ho len vrážať do plechu skrutkovačom. Bunkový polykarbonát má tendenciu expandovať pod vplyvom teploty. V tabuľke sú uvedené hlavné výhody a nevýhody polykarbonátového materiálu.

Výhody polykarbonátu Nevýhody polykarbonátu
1. Má funkciu opätovného použitia po recyklácii. 1. Nie je odolný voči ultrafialovým lúčom, rýchlo stráca svoje fyzikálne vlastnosti.
2. Odolný voči nízkym a vysokým teplotám. 2. Sklon k hydrolýze.
3. Ľahký, trvanlivý, odolný voči mechanickému namáhaniu. 3. Keď je pod napätím, rýchlo stratí svoje mechanické a chemické vlastnosti.
4. Líši sa v dobrej kvalite prenosu svetla.
5. Odolný voči kyslému prostrediu, rôznym roztokom a oxidantom.
6. Neabsorbuje vlhkosť.
7. ťažko horľavý.
8. Flexibilný.
9. Jednoduché použitie. Má vynikajúce zvukové izolačné vlastnosti.

Vďaka svojej univerzálnosti sa polykarbonát používa v poľnohospodárstve, automobiloch a lietadlách atď..

Ako správne vypracovať projekt

Polykarbonátové markízy sú inštalované nielen v blízkosti domov, používajú sa ako prístrešky pre bazény, autá, v blízkosti obchodov a iných organizácií. V dnešnom článku budeme uvažovať o jednoduchej verzii polykarbonátového baldachýnu pre súkromný dom, ktorý môžu urobiť aj začiatočníci..

Počiatočnú fázu tohto podnikania možno nazvať vývojom projektu pre budúcu štruktúru, ktorý vám umožní vizuálne predstaviť štruktúru, určiť veľkosť a vypočítať množstvo potrebného materiálu. Odborníci odporúčajú neskúseným remeselníkom, aby venovali pozornosť hotovým výkresom najjednoduchších myšlienok.

V tejto fáze stojí za to konečne rozhodnúť o type materiálu, ktorý bude braný ako základ. Výber materiálu priamo závisí od účelu hotového vrchlíka a jeho rozmerov. Pomocou stavebných nástrojov na meranie oblasti by ste mali vykonať merania navrhovanej oblasti na inštaláciu vrchlíka a vybrať pre ňu typ podpery.

Výber hrúbky materiálu pre polykarbonátový vrchlík

Výber polykarbonátových panelov na stavbu vrchlíka je zodpovednou záležitosťou, pretože životnosť konštrukcie závisí od materiálu. Pri zvažovaní tohto alebo toho druhu plastových fólií stojí za zváženie množstvo ročných zrážok vo vašej oblasti, frekvencia latovania plánovaného vrchlíka atď. Polykarbonátové plechy sú hrubé od 4 do 25 mm, optimálna veľkosť pre baldachýn bude list 8-10 mm. Ďalej budeme tieto ukazovatele zvažovať podrobnejšie..

Bunkový polykarbonát má najmenej päť typov panelov rôznych hrúbok a štruktúr. Líšia sa tvarom voštiny, výstužnými rebrami a skutočnou hustotou. Pri výbere bunkového polykarbonátu pre baldachýn je lepšie zvoliť priemernú hrúbku plechov, čo bude stačiť na to, aby bola konštrukcia odolná voči krupobitiu a obrovskej snehovej pokrývke. Bez ohľadu na bunkový polykarbonát má vynikajúcu zvukovú izoláciu.

Inštalácia vrchlíka z monolitického polykarbonátu nie je o nič menej dobrou voľbou. Tento druh materiálu je realizovaný v 10 známych modifikáciách, ktoré sa líšia nielen hrúbkou, ale aj povrchovou štruktúrou panelov, ich odtieňmi a viskozitou. Hrúbka monolitických panelov je 2-6 mm, plechy do hrúbky 12 mm sa vyrábajú na základe individuálnych objednávok. Pri výbere monolitického polykarbonátu by ste mali venovať pozornosť označeniu, pretože niektoré modely nie sú vhodné na použitie na miestach blízko ohňa, iné sa používajú v zdravotníckych zariadeniach atď. V závislosti od účelu vrchlíka niektorí remeselníci, čo sa často stáva, kombinujú druhy polykarbonátu. Tento materiál je tiež veľmi obľúbený v krajinnom dizajne..

Potrebný nástroj na výrobu polykarbonátového baldachýnu vlastnými rukami

Polykarbonát je jedným z materiálov, ktoré je možné bez problémov spracovávať rôznymi ručnými a elektrickými nástrojmi. Ľahko sa dá frézovať a tvarovať za tepla. Na prácu s polykarbonátovými panelmi na výrobu vrchlíka vlastnými rukami je potrebné pripraviť nasledujúce pracovné nástroje:

 • stavebný nôž;
 • ruleta;
 • skrutkovač;
 • Bulharčina;
 • zváračka;
 • kladivo;
 • skrutky;
 • kovové rohy;
 • elektrická skladačka.

Počet pracovných zariadení závisí od druhu materiálu na výrobu polykarbonátových podpier prístrešku pre domácich majstrov.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Ako vytvoriť rám pre baldachýn

Polykarbonát je pre nás základom vrchlíka a na výrobu rámu je potrebné zvoliť iný, výnosný, odolný a stabilný materiál. Kovový rám je považovaný za klasiku. Na jeho montáž sa používa zvárací stroj a špeciálne spojovacie prvky. Pre malé konštrukcie je vhodný hliník, pre veľké konštrukcie môžete vziať ťažšie druhy kovu.

Niektorí majitelia zbierajú drevené rámy, ale v takýchto prípadoch musí byť materiál riadne ošetrený antibakteriálnymi látkami. Drevený rám znamená položenie priečnych nosníkov, ktoré by mali byť starostlivo umiestnené tak, aby bola konštrukcia proporcionálna a odolná..

Zostavenie rámu je možno jedným z najzodpovednejších a časovo najnáročnejších procesov pri vytváraní vrchlíka vlastnými rukami. Kvalita zostavenej základne pre konštrukciu určí jej bezpečnosť a trvanlivosť..

Rámy sú zostavené z tvarovanej rúrky, líšia sa jednoduchosťou montáže a spoľahlivosťou. Táto možnosť je vhodná pre kované diely, má estetický vzhľad atď. Profesionáli odporúčajú začínajúcim remeselníkom v procese montáže rámu na vrchlík vyhľadať pomoc skúsenejších odborníkov..

DIY podrobné pokyny pre inštaláciu polykarbonátovej striešky

Inštalácia vrchlíka z polykarbonátu trvá veľa času, aj keď ide o malú konštrukciu. Celý proces práce prebieha v niekoľkých krokoch, ktoré je možné stručne zobraziť nasledovne.

Krok 1. Príprava miesta na inštaláciu konštrukcie.

Krok 2. Príprava jám na podpery pre vrchlík.

Krok 3. Zostavenie a inštalácia rámu.

Krok 4. Inštalácia polykarbonátových dosiek.

Ďalej sa pozrime bližšie na každý z vyššie uvedených krokov..

Projekt stavby je pripravený, bolo rozhodnuté o materiáli pre rám, boli pripravené nástroje … Ďalšou fázou inštalácie vrchlíka je príprava miesta na inštaláciu konštrukcie. Územie musí byť odstránené z trosiek, očistené od prebytočných vrstiev pôdy. Ak sa plánuje postaviť prístrešok pre auto, potom môžete betónovať základňu alebo ju naplniť sutinou. Za originálnu možnosť sa považuje aj vytvorenie ekologického parkoviska (s parkovou úpravou)..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Pri čistení priestoru pre baldachýn stojí za to naplánovať a zmerať umiestnenie podpier a vykopať hlboké otvory pre ich inštaláciu. Keď sú jamy pripravené, podpery sa umiestnia na miesto a upevnia sa betónovou maltou. Po úplnom zaschnutí výplne by sa mala vykonať ďalšia práca. Bude to trvať asi 4 dni, počas ktorých musí byť betón postriekaný vodou, aby sa zabránilo praskaniu..

Najbežnejšou možnosťou je považovaný za klenutý rám. Nainštalované podpery sú prepojené vloženými časťami a potom sú položené horizontálne nosníky. V tejto fáze sa štruktúra nazýva špičková. Ďalej je postavený oblúk. To neznamená, že vrchlík musí byť nevyhnutne ohnutý; môže byť tiež upevnený v horizontálnej polohe. Hotový kovový rám musí byť ošetrený antikoróznymi kvapalinami a otvorený farbou. Rámy pre prístrešky na verande sú pripevnené špeciálnymi podperami, ktoré sú zasunuté priamo do steny.

Poslednou fázou je inštalácia a fixácia polykarbonátových dosiek.

Je lepšie rezať listy materiálu vopred, s týmto pomôže píla, používajú aj kotúčovú pílu. Neponáhľajte sa odstrániť ochrannú fóliu z polykarbonátových panelov, je na nej špeciálne označenie, ktoré vám umožní presnejšie rezať potrebné kusy. Strešný materiál je k rámu pripevnený pomocou nerezových skrutiek a samorezných skrutiek. Ak ste si vybrali bunkový polykarbonát, postarajte sa o dostupnosť špeciálnych tepelných podložiek. Na upevnenie plechov v spojoch sa používajú plastové (alebo hliníkové) profily. V tejto fáze práce by ste mali z materiálu odstrániť ochrannú fóliu. Dôležitým bodom pre vrchlík z polykarbonátu je utesnenie koncov listu. Najbežnejšie používaným tmelom je hliníková páska. To vám umožní chrániť konštrukciu pred prenikaním vlhkosti do vnútra konštrukcie. Pri nákupe výrobkov na spracovanie spojov polykarbonátového materiálu by ste mali venovať pozornosť prítomnosti akrylu vo výrobku. Mali by ste kupovať tekutiny bez neho..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Tipy na starostlivosť o polykarbonát

Aby v nasledujúcich rokoch nevznikli problémy s polykarbonátovým povlakom, je potrebné dodržiavať pravidlá starostlivosti o materiál..

Najprv musíte povrch utrieť mäkkou špongiou a čistiacimi prostriedkami s jednoduchým zložením..

Za druhé, čistenie rôznymi roztokmi, ako je biely alkohol, sa nevykonáva na strane pokrytej ochrannou vrstvou.

Po tretie, po každom čistení by mal byť polykarbonátový povlak dôkladne opláchnutý vodou..

Ak sa na povrchu materiálu objavia mikrotrhlinky, je lepšie ich ihneď ošetriť transparentnými silikónovými výrobkami..

Podrobné informácie o správnej inštalácii polykarbonátového vrchlíka vlastnými rukami nájdete vo videu:

About the author