Vykurovanie záhradného domčeka

Aby bol záhradný domček v každom počasí teplý a útulný, odporúča sa nainštalovať kachle alebo ohnisko, ktoré vás a celú rodinu za chladných zimných a jesenných večerov určite zahreje. Stojí za to urobiť rezerváciu, že pre záhradný dom nie je potrebné vybaviť veľkú pec, stačí, ak si nainštalujete malú pec, ale bude kvalitne vykurovať chatu v zime aj mimo sezónu.

Obsah:

Potreba vykurovania záhradného domu

Každý letný obyvateľ našej klímy musí myslieť na vykurovanie a izoláciu záhradného domčeka. Až donedávna sa za jedinú možnosť vykurovania dachy považovala inštalácia malých sporákov – nevzhľadných kachlí, ktoré ručne varili „ľudoví remeselníci“. Do takýchto ohnísk hádzali ďalšie palivové drevo, komín pľuval plameňom a hučal, steny žiarili rozpálene. Blízko kachlí sa nedalo dostať, ale vo vzdialených rohoch miestnosti bolo stále chladno.

Teraz je možné problém vykurovania záhradného domčeka vyriešiť efektívnejšie. Najdostupnejšie druhy vykurovania, ktoré sa považujú za vhodné pre záhradné domčeky, sú krby alebo ohrievače. Kachle, ktoré sú nainštalované v krajine, vám umožňujú predĺžiť letnú sezónu až do neskorej jesene. Navyše kúrenie vo vidieckom dome nebude nadbytočné ani v teplom období, keď sa niekedy uprostred leta niekedy vyskytnú chladné daždivé večery..

Letní obyvatelia a ich hostia sa často chcú zahriať pri krbe a sledovať hru ohňa. Dôvod popularity starovekého krbu spočíva v dlhodobej úcte a túžbe človeka po otvorenom ohni. Okrem funkčného účelu, ktorým je vykurovanie, slúžia aj na varenie a sú dôležitými architektonickými prvkami pri formovaní interiéru..

Prirodzená túžba mať krásny a pohodlný domov sa dostáva do popredia všetkých z nás, preto letní obyvatelia kladú určité požiadavky na dizajn a architektonické vlastnosti kachlí. Mali by byť v súlade s duchom domova, mali by byť pohodlné a kompaktné pre inštaláciu v malom priestore..

Typy vykurovania letných chát

Na trhu nájdete vykurovacie kachle pre záhradný domček pre každý rozpočet a vkus. Podobné výrobky všetkých výrobcov sú navyše premyslené, opakovane testované a podľa toho certifikované. Ale ak máte nejaké stavebné schopnosti, môžete sa pokúsiť zostaviť kachle sami. Hlavnou vecou je poznať vlastnosti vykurovania vidieckeho domu.

Kovové rúry

V porovnaní s tehlovými alebo liatinovými náprotivkami kovová pec váži málo a zaberá málo miesta, takže ju možno ľahko nainštalovať vlastnými rukami: nepotrebujete stavebné schopnosti a základ. Nehovoriac o výrazných úsporách rozpočtu. Kovové kachle, ktoré sú určené na vykurovanie malých miestností, je možné rýchlo demontovať a odložiť na zimné uskladnenie v kufri auta..

V moderných kovových peciach sú v ohnisku umiestnené dva rady rúrok, ktoré majú špeciálny ohyb. Vzduch, ktorý vstupuje do potrubia z vyhrievanej miestnosti zospodu, sa zahrieva a stúpa. Výsledkom sú silné konvekčné prúdy, ktoré veľmi rýchlo zohrejú celú miestnosť. V predaji sú modely, ktoré sú vybavené kolektormi tepla, ktoré vám umožňujú dodatočne vykurovať niekoľko susedných miestností.

Vážnou nevýhodou kachlí a starých kovových kachlí bola neschopnosť udržať teplo dlho. Palivové drevo po niekoľkých hodinách zhorelo a kúrenie sa zastavilo. A moderné kovové kachle pre záhradný domček v režime jednej záložky palivového dreva sú schopné udržiavať teplotu na správnej úrovni 8-10 hodín.

Sporák – varná doska

Sporák v záhradnom dome môže vykonávať nielen funkciu vykurovania, ale slúži aj na varenie. A túto úlohu nemôže vyriešiť žiadny bežný ohrievač alebo kotol. Ak potrebujete plne vykurovať malý dom a súčasne pravidelne variť, aby ste jedli, mali by ste premýšľať o varnej doske v kovovom ráme, ktorá je spojená s vyhrievacím štítom.

Varná doska v kovovom ráme zaberá relatívne málo miesta. Umožňuje vám nielen variť na ňom tradičnú večeru a piecť koláče v rúre, ale aj sušiť zeleninu a ovocie. Tehlový vykurovací štít bude prenášať teplo medzi komínmi do miestnosti, rovnako ako obyčajné kachle. Po skončení každého ohniska udržujú podobné kachle normálnu teplotu v záhradnom domčeku 14-16 hodín. Ak je to žiaduce, vykurovací štít môže byť dokončený sadrou alebo keramickými dlaždicami..

Základ pre kachle je položený obvyklým spôsobom, vo všeobecnom prípade stačí meter hlboká jama, na jej dno sa naleje desaťcentimetrový pieskový vankúš, ktorý sa potom naleje betónom alebo sa naplní sutinovým kameňom. naliatím cementového roztoku. Pokladanie pece sa vykonáva podľa výkresov každého radu. Prvý rad tehál je položený tak, aby sa zmestil bez malty.

Potom sa odstráni niekoľko tehál a na niekoľko minút sa ponorí do vody. Je známe, že suché tehly zle spájajú s maltou. V tomto čase sa malta položí na voľné miesto v rovnomernej vrstve a na ňu sa položia navlhčené tehly. Po miernom tlaku musíte odstrániť prebytočný roztok. Podobne je potrebné položiť ďalšie tehly radu a uistiť sa, že všetky švy sú vyplnené maltou.

Dvere popolníka a ohniska sú pripevnené špeciálnymi konzolami alebo žíhaným drôtom položeným vo švíkoch. Na vrchole jedenásteho radu je na riešenie položená liatinová pec pre záhradný domček. Pokrýva tehly zozadu a zo strán a 15-20 milimetrov nedosahuje vpredu na okraj muriva. Po obvode dosky je položená azbestová šnúra alebo pásy listového azbestu. To ochráni murivo pred prasknutím, keď sa liatina vplyvom teploty roztiahne..

Počínajúc štrnástym radom sú oceľové pásy zatavené do steny varnej komory každé 2 rady, ktoré vyčnievajú zo švíkov o 20 milimetrov. Slúžia ako podpora pre podnosy. V dvadsiatom rade je nad varnou komorou umiestnený roh 55 x 55 mm, z ktorého je nainštalovaný rám s hranou hore a 2 mm železný plech s otvorom 120 x 120, ktorý slúži na výfukové potrubie.

Pri pokladaní potrubia pamätajte na požiarny rez: medzi tehlovým obložením potrubia a stropom musí byť medzera najmenej 20 mm, ktorá je vyplnená azbestom. Vykonajte výšku komína najmenej 5 metrov od roštu. Podľa požiadaviek požiarnej bezpečnosti, počnúc stropom, by malo byť potrubie omietnuté a bielené.

Rohy muriva kachlí chráňte pred poškodením rohmi 45 až 45, ktoré sú priskrutkované k rámom. Varnú komoru zvnútra orámujte týmito rohmi, ktoré sú pripevnené rovnakým spôsobom. Ak je to žiaduce, môžete omietnuť roztokom: 1 diel hliny, 2 diely cementu, 2 diely piesku a 0,1 dielu azbestu.

Sporák – krb

Krb je často kombinovaný so sporákom. Prečo existuje taká kombinácia? Kachle sú efektívnejšie na neustále vykurovanie letnej chaty, ale nezačnú sa ohrievať bezprostredne po zapálení, musíte počkať, kým uhlie a palivové drevo vyhoria. Krb pre záhradný domček môže sám o sebe vykurovať iba malú miestnosť určenú na relaxáciu, ktorá kúri iba počas horenia. Ale začne vyhrievať miestnosť bezprostredne po vyhorení..

Krbová pec je jednotná konštrukcia, ktorá má spoločný základ, základ a komín. V jadre je táto konštrukcia sporák, ku ktorému je pripevnený krb, jeho plocha je zvyčajne pol štvorcového metra.

Krbové kachle je vhodné umiestniť do centrálnej časti záhradného domčeka a konštrukciu zapísať do vnútornej priečky. Okrem toho môžu kachle ísť do kuchyne a predná časť krbu môže ísť do obývačky. Pri výbere miesta pre krbové kachle vezmite do úvahy aj smer prúdenia vzduchu v miestnosti, pretože prevádzkový režim konštrukcie môže byť narušený prievanom, môže potom dymiť. Nami ponúkaná konštrukcia pozostáva iba z dvoch prvkov: tehlovej základne a zberača dymu.

Ako materiál sa používa šamot a obyčajné tehly. Samotné ohnisko je umiestnené na pevnom základe, ktorý je tvorený sutinami. Musíte však pamätať na to, že najskôr by ste mali dať vrstvu piesku a potom položiť samotný základ sutiny. Hĺbka tohto prvku spolu s pieskom dosahuje 120 centimetrov. Na izoláciu je medzi základňou a sústavou zariadenia položená jedna vrstva izolácie. Na tento účel použite bežný stavebný strešný materiál..

Opatrne pripojte krbový dymový systém k špeciálnemu vykurovaciemu štítu. Pretože tento prvok nemožno hermeticky pripojiť, môžete použiť napríklad azbestovú šnúru alebo na to pripravené riešenie. Dokončite prvých sedem radov celých tehál. Nainštalujte dvere ventilátora v treťom rade, vo štvrtom – začnite formovať popolník, v šiestom – nainštalujte rošt a dvere pece.

V siedmom rade je zvykom posilniť dvere pece a dokončiť formovanie stien kachlí v záhradnom dome vlastnými rukami. V ôsmom rade sa dvierka pece prekrývajú, v deviatom a trinástom sa vytvára spaľovacia komora, pričom sa sleduje obloženie švov medzi nepárnymi a párnymi radmi, v štrnástom sa spaľovacia komora uzavrie a potom sa použije jedna zvislá dymovod. zvyšky. Namontujte čistiace dvierka do pätnásteho radu.

V šestnástom rade pripojte krbový zberač dymu pripevnením k vykurovaciemu štítu, v sedemnástom a dvadsiatom štvrtom- vybavte zvislé kanály vykurovacieho štítu, v dvadsiatom štvrtom- prekrývajte vykurovací štít, v dvadsiatom šiesty – pohľad a výhľadové dvere. Na dvadsiatom siedmom rade je potrebné dokončiť pokládku kachlí a začať vytvárať komín.

Komín krbu je považovaný za základný prvok, to znamená, že je to jedna štruktúra s komínom kachlí. Ako materiály nevyhnutné pre dekoratívne úpravy je možné použiť vysokokvalitné červené tehly, lícové tehly, morené drevo, prírodný kameň, plech, mosadz a odliatky..

Ohrev vody v záhradnom domčeku

V situáciách, keď majitelia záhradného domčeka plánujú v zime stráviť dlhší čas mimo mesta, môžete vybaviť ohrev vody. Prevádzka takýchto inštalácií je však spojená s určitými ťažkosťami. Obtiažnosť spočíva predovšetkým v tom, že voda môže v systéme zamrznúť, ak kotol na niekoľko dní prestanete ohrievať. Preto je v niektorých záhradných družstvách obvyklé najať strážcu, ktorý sa zaoberá údržbou vykurovacích systémov v letných chatkách..

Systém ohrevu vody v záhradnom domčeku pozostáva z kotla, vykurovacích zariadení a potrubnej siete. Špecialisti si môžu objednať projekt teplovodného vykurovania a zariadenie je možné kúpiť na základe špecifikácie. Pri drevených, tehlových, tehlových a záhradných domoch a budovách z škvárových blokov sa potreba vykurovacích zariadení vypočítava na základe nasledujúceho-0,8-1 úseku na 1 meter štvorcový celkovej plochy domu. Charakteristiky kotla naznačujú, pre akú oblasť vykurovania je určený.

Ak chcete súčasne zabezpečiť ohrev vody pre záhradný domček a dodávku teplej vody, odporúča sa uprednostniť univerzálne zariadenie, v ktorého hornej časti sú dve armatúry – na dodávku vody do systému alebo na vypúšťanie ohriatej vody. . Také jednotky sú schopné prevádzky na drevo alebo uhlie, musia byť inštalované na nehorľavom základe..

Na vybavenie iba vykurovacieho systému si môžete kúpiť teplovodný kotol. V takom prípade je možné otázku dodávky teplej vody v záhradnom dome vyriešiť inštaláciou špeciálneho elektrického vykurovacieho zariadenia nazývaného vykurovacie teleso do nádrže na vodu, ktoré umožňuje bez akejkoľvek zmeny vykurovacieho systému a spustenia kotla používať mimo sezónu elektrickú energiu na ohrev vody.

Umiestnenie vykurovacích zariadení v blízkosti vonkajších stien a okien zaisťuje rovnomerné vykurovanie miestnosti. Vykurovacie zariadenia sú umiestnené vo vzťahu ku kotlu tak, aby stred systému ohrevu vody vo vykurovacom kotle bol umiestnený pod stredom systému vodného chladenia v zariadeniach. Za týmto účelom prehĺbte kotol 25 centimetrov pod úrovňou podlahy a nainštalujte časti batérie 50-60 centimetrov nad kotol..

Elektródy k zariadeniam musia byť položené so sklonom najmenej 10 milimetrov po celej dĺžke. Odporúča sa skontrolovať zvislosť stúpačiek pomocou olovnice: vzdialenosť medzi stenou a osami stúpačiek by mala byť 35 milimetrov (+ 5 milimetrov je povolených) a medzi osami vratných a napájacích stúpačov, ktoré prechádzajú bok po boku – 80 mm.

Ak je časť potrubia umiestnená v nevykurovanej miestnosti, mala by byť zabalená izoláciou a natretá. Pred dverami kotla je na podlahu pribitý plech strešnej ocele, ktorý má rozmery 0,5 x 0,7 metra.

Na konci vykurovacej sezóny je vykurovací systém záhradného domu konzervovaný. Predtým sa zo systému uvoľní voda a umyje sa, kým nevytečie úplne čistá voda, a od sadzí a popola sa vyčistia aj komíny a pece. Ak sa kotol používa aj na dodávku teplej vody, čo je nevyhnutné aj v lete, potom sa teplovodný vykurovací systém vypne pomocou priamych kohútikov alebo ventilov. Poloha regulačných ventilov na vykurovacích zariadeniach zostáva počas doby skladovania nezmenená..

About the author