Výmena dolných okrajov dreveného domu vlastnými rukami

Každý majiteľ dreveného domu skôr alebo neskôr čelí potrebe nahradiť najdôležitejšie konštrukčné prvky konštrukcie. Najčastejšie hovoríme o obnove dolných ráfikov. Táto úloha nie je jednoduchá, vyžaduje určité teoretické znalosti, špeciálne nástroje a skúsenosti s vykonávaním takejto práce..

Potreba vymeniť spodné ráfiky domu

Drevené domy zostávajú obľúbené aj s príchodom moderných, praktickejších materiálov a stavebných technológií. Drevené zrubové domy však majú jednu významnú nevýhodu – krehkosť dreva a jeho náchylnosť k rozpadu. Spodné okraje konštrukcie sa časom stanú nepoužiteľnými..

Ak sa výstavba dreveného domu vykonáva „podľa mysle“, potom je doba prevádzky domu bez väčších opráv od 50 rokov. V praxi to však vždy neplatí. V prvom rade sa začne rúcať spodná koruna domu, ktorá je v kontakte s vodou viac ako ostatné konštrukčné prvky..

Rýchly rozpad dolných ráfikov je dôsledkom použitia nekvalitného, ​​nepripraveného materiálu. Skúsení remeselníci odporúčajú pri kladení používať iba smrekovec. Zvláštne je, že toto drevo časom zosilnie, len keď zvlhne..

Stavbe drevených domov sa často venujú neprofesionálni stavitelia, ktorí odmietajú zložitosť technologického postupu. Navyše nie je vždy možné kontrolovať kvalitu materiálu – drevo môže byť nedostatočne vysušené alebo vyťažené „mimo sezóny“. Dôležitým faktorom je zlá hydroizolácia vyrobená z lacných značiek strešných krytín. Výsledkom je, že po 5-6 rokoch je vlastník domu nútený rozhodnúť o výmene dolných korún a rekonštrukcii budovy..

Dôležité! Dom postavený z masívneho, vysokokvalitného sušeného a antiseptického dreva, so spoľahlivou hydroizoláciou a širokými prevismi striech, ktoré chránia múry pred snehom a dažďom, vydrží bez opravy najmenej pol storočia..

Vizuálna kontrola koruniek pomôže určiť potrebu opráv a množstvo práce, ktorú je potrebné vykonať. Pri klopaní kladivom alebo zadkom sekery na poleno bude miestami počuť tupý zvuk – znak toho, že sa strom zvnútra zhoršuje. Podrobnejšiu predstavu o zničení je možné získať trochou sekáčskej práce..

Je potrebné skontrolovať a 2-3 protokoly umiestnené nad hypotékou – pravdepodobnosť poškodenia je tiež vysoká. Bude tiež užitočné posúdiť stav nadácie. Malé praskliny musia byť utesnené papierovou stavebnou páskou. Ak sú pásy po chvíli roztrhané, znamená to, že základňa je zdeformovaná a budete musieť vymeniť korunky a opraviť základ dreveného domu..

Spôsoby, ako nahradiť zhnité koruny doma

Dôrazne sa odporúča, aby bola výmena dolných ráfikov vykonaná s pomocou špecialistov. Tento proces je technologicky a fyzicky veľmi zložitý. Chyby v práci môžu viesť k zničeniu strechy, komína, stropu alebo celého domu. Navyše vlastná rekonštrukcia domu nie je pre účinkujúcich bezpečná..

Technológia opravy závisí od mnohých faktorov: technický stav základu a koruniek, rozmery budovy, dostupnosť voľného miesta v blízkosti domu, blízkosť susedných budov, prítomnosť komína atď. Kompetentne si vyberte spôsob rekonštrukcie, po zvážení všetkých kladov a záporov bude majster so skúsenosťami s vykonávaním takejto práce schopný.

Čiastočná výmena korún bez zvýšenia domu

Čiastočná oprava, takzvaný „bod“, sa vykoná, ak drevo začne hniť v jednej alebo viacerých sekciách dolného pásu koruniek. V tomto prípade je nepraktické úplne zmeniť korunu..

„Miestna“ oprava zahŕňa výmenu iba poškodenej časti guľatiny.

Výhody čiastočnej výmeny koruny:

 • jednoduchosť opravy;
 • prácu je možné vykonávať nezávisle, bez zapojenia profesionálov a špeciálnych zariadení;
 • nevýznamné finančné investície.

Nevýhody opravy „na mieste“:

 • tvorba ďalších kĺbov zvyšuje tepelné straty;
 • štrukturálna pevnosť oslabuje.

Všeobecný postup čiastočnej výmeny koruniek:

Koruna pozostávajúca z niekoľkých sekcií je menej odolná ako pevná. Niektorí odborníci preto odporúčajú použiť podobnú technológiu v extrémnych prípadoch alebo ako dočasné riešenie..

Výmena spodnej koruny domu za murivo

Existujú dva spôsoby, ako nahradiť dolnú korunu murivom: zdvihnutím dreveného domu a bez jeho zdvihnutia. Voľba tejto alebo tej technológie závisí predovšetkým od typu nadácie, veku stavby a rozpočtu vyčleneného na opravy..

Ak dom nemá základ a stojí priamo na zemi, nie je potrebné zdvihnúť celú budovu. Je možné rekonštruovať koruny bez zdvíhania, ak bol počas stavby položený stĺpikový základ..

Poradie opráv:

Rada. Odporúča sa začať pracovať z rohov domu – spoje prerežte na koncoch a nainštalujte pevnú podperu.

Nákladnejším a namáhavejším spôsobom je postaviť dom pomocou zdvihákov. Pomocou hydraulického alebo skrutkového zariadenia sa vykonáva zdvíhanie, opravujú sa prvky zrubového domu a začína sa murovanie. Všeobecný algoritmus akcií:

Zdvíhanie dreveného rámu pomocou zdvihákov

Pri samoobsluhe sa často uchýlia k technológii so zdvíhaním domu pomocou zdviháka. Výhody metódy:

 • optimálny pomer nákladov na prácu a jej kvality;
 • možnosť aktualizácie hydroizolačnej vrstvy základu;
 • vysoká spoľahlivosť.

Nevýhody metódy zdvíhania zahŕňajú:

 • potreba určitých zručností a znalostí;
 • prísne dodržiavanie pracovnej technológie;
 • trvanie postupu;
 • pri použití zdvihákov sa následne objavia nové spoje.

Najjednoduchším spôsobom je postaviť dom na stĺpový základ. Základňa zdviháka je inštalovaná medzi základňové podpery, napríklad betónové bloky. Najprv sa vyreže stará guľatina. Ak sa plánuje výmena niekoľkých korún, vyreže sa niekoľko kmeňov naraz.

Pri výmene dvoch dolných ráfikov sú vyrezané dve guľatiny, zdvihák je nainštalovaný tak, aby priliehal k guľatine tretieho radu.

Pri rekonštrukcii domu na pásovom základe je postup zdvíhania trochu odlišný – bude potrebná čiastočná deštrukcia základne. Z rohu domu musíte ustúpiť vo vzdialenosti asi 1 m a vyhĺbiť časť o šírke 40 cm. Výška závisí od typu zdviháka.

Pri stavbe budovy musíte dodržať niekoľko pravidiel:

 • kvôli menšiemu skresleniu je vhodné zdvihnúť dom súčasne zo všetkých strán;
 • na každej strane domu musia byť vyrobené dva alebo viac výklenkov – závisí to od veľkosti konštrukcie;
 • umiestnenie výklenkov v rovnakej vzdialenosti od rohov domu.

Dôležité! Po oprave koruniek v dome s pásovou základňou je narušená celistvosť základu, čo vedie k zníženiu jeho pevnosti.

Fázová oprava dreveného domu: výmena koruniek

Prípravné činnosti

Zrubový dom musí byť starostlivo pripravený na zdvíhanie, a to:

Postup pri stavbe zrubového domu: stĺpikový a pásový základ

Postupné zdvíhanie domu na stĺpcovom základe:

Dôležité! Na zvýšenie domu budete potrebovať najmenej 4 zdviháky. Sú inštalované v dvoch na opačných stranách domu – vyberajú široké strany budovy. Vzdialenosť k rohu domu – asi 1 m.

Postavenie zrubového domu na pásovom základe:

Dôležité! Pomocou kombinácie páky a zdviháka je možné boky domu zdvihnúť naraz. Po výmene koruniek je navyše potrebné vyplniť medzeru, ktorou bola páka poháňaná.

Algoritmus na výmenu koruny dreveného domu

Ďalšou fázou je priama výmena koruniek. Akákoľvek koruna pozostáva z dolných a horných guľatiny, spojených v rohoch. Zdviháky sú inštalované s dôrazom na horné polená a spodné sa dajú ľahko odstrániť. Na ich miesto je potrebné dať dočasné podpery podporujúce hornú korunu..

Ďalší postup prác:

Nuansy nahradenia spodnej koruny rámového domu

Inštalácia rámového domu sa vykonáva na korune z dreva a guľatiny. Technológia obnovy spodnej koruny je v mnohých ohľadoch podobná výmene obloženia v dome z dreva. Existujú však niektoré dôležité nuansy:

Dôležité body pri výmene koruniek dreveného a rámového domu

Zrub: výmena koruny. Video

About the author