Vystuženie podlahovej dosky: pokyny krok za krokom

Najpoužívanejším prekrývaním pri stavbe jednotlivých nízkopodlažných budov sú železobetónové výrobky s dutou konštrukciou. Na ich inštaláciu je však potrebné zdvíhacie zariadenie, ktoré ovplyvňuje celkové náklady na prácu. Okrem toho sa pre domy s jednoduchými tvarmi používajú hotové plošiny..

Obsah:

Niektorí vývojári uprednostňujú výrobu vlastných železobetónových podláh. Táto metóda je optimálna pre objekty s nepravidelnou geometriou. Čo vám zase umožňuje odchýliť sa od štandardov a postaviť stavby, ktoré sú z hľadiska architektúry zložité.

Fotografia výstužnej dosky

Výhody vystuženia podlahových dosiek

Vylepšená platforma, vyrobená s prihliadnutím na technologické jemnosti, bude trvať viac ako tucet rokov. Pri nalievaní sa získajú ploché stropy (bez švíkov) a rovnaké podlahy, ktoré nepotrebujú drahé a časovo náročné dekorácie interiéru.

Medzi výhody patrí:

 • váha. Takáto konštrukcia váži výrazne menej v porovnaní s hotovými železobetónovými doskami, tento faktor však neovplyvňuje jej pevnosť. Umožňuje vám však znížiť zaťaženie nadácie a používať ľahšie stavebné materiály;
 • sila. Úžasný tandem materiálov odlišných od betónu a železa vytvára pevný základ. Platforma sa používa na prekrývanie štruktúr s veľkým rozpätím a silne zaťažených štruktúr;
 • spoľahlivosť. Betónové konštrukcie sú vďaka použitiu výstuže vysoko odolné voči viacsmerným zaťaženiam. Môžu vydržať zaťaženie od 500 do 800 kg na meter štvorcový;
 • požiarna odolnosť. Použité materiály sú samy o sebe nehorľavé. Monolitická doska nepodporuje spaľovanie a je schopná dlhodobo odolávať pôsobeniu otvoreného plameňa;
 • cena. Náklady na prekrývanie rozhodne neprekročia náklady na továrenský výrobok. Konečná cena je určená oblasťou, ktorá má byť vybavená.

Čo je výstuž podlahovej dosky

 • Použitie tejto technológie dáva širšie možnosti, pokiaľ ide o vnútorné usporiadanie. Vďaka tomu je platforma veľmi pevná. Ľahko odoláva vysokému zaťaženiu, nehorí a neprispieva k rozvoju hmyzu, húb a iných patogénnych baktérií.

 • Práca sa vykonáva podľa určitých pravidiel. Stavebné materiály sú nakupované od známych dodávateľov, pretože prítomnosť chýb je neprijateľná. Iba pri dodržaní technológie môžeme hovoriť o zodpovedajúcej konštrukčnej sile hotovej platformy. V opačnom prípade sa môže prekrývanie zdeformovať a viesť k zničeniu nielen medzipodlažnej dosky, ale aj celej budovy..
 • Plnenie podláh sa vykonáva pomocou odnímateľného debnenia, v ktorom je umiestnená pracovná výstuž. Kovové tyče sú zviazané dohromady pletacím drôtom alebo spojené zváracím strojom.
 • Tuhý kovový rám je umiestnený tak, aby bol úplne ponorený do betónovej hmoty. Vystuženie teda maximálne unesie všetku záťaž na seba a riešenie zase zabráni toku kyslíka, ktorý má škodlivý vplyv na kov..

Pri zostavovaní schémy výstuže pre podlahovú dosku sa berie do úvahy inštalácia pomocnej výstuže na spevnenie sekcií:

 • v strede budúcej platformy;
 • dotýkanie sa monolitu stĺpmi, vnútornými stenami, oblúkmi atď .;
 • kde sa sústreďuje zaťaženie (pri inštalácii krbu, ťažkého zariadenia atď.);
 • kontakt stropu s otvormi (východ pre schody do horného poschodia, priechod pre vetranie alebo komínové rúry a ďalšie systémy).

Tipy na vystuženie monolitickej podlahovej dosky

 • Výpočet hrúbky výstuže podlahy závisí od jej dĺžky. Ak je vzdialenosť medzi ložiskovými podperami 5 m, potom by mala byť hrúbka betónovej plošiny 170 mm. To znamená, že výpočty používajú pomer 1/30. Štruktúra s hrúbkou menšou ako 150 mm však nie je povolená..

Výkres výstuže podlahovej dosky

 • Pri minimálnej hrúbke podlahy sú kovové prvky naskladané v jednej vrstve. Ak je tento parameter väčší, potom dva.
 • Na riešenie sa používa betón M200 (nie nižší). Táto značka kombinuje dobrý výkon a prijateľnú cenu. Trieda pevnosti v tlaku je 150 kgf / cm..
 • Priemer oceľových tyčí sa pohybuje od 8 do 14 mm. Pri dvojvrstvovom usporiadaní kovových tyčí by mal byť priemer valcovaného kovu spodného radu väčší ako horný. Tu môžete použiť továrensky vyrobenú sieťovinu s bunkami 150 x 150 mm alebo 200 x 200 mm.

 • Debnenie je vyrobené z dosiek a / alebo preglejky odolnej voči vlhkosti. Podpery sú bezpečne pripevnené, pretože hmotnosť naliatej konštrukcie môže dosiahnuť 300 kg na meter štvorcový. Ako nosné prvky je lepšie použiť teleskopické regály-zdviháky, ktoré vám umožnia nastaviť požadovanú výšku s vysokou presnosťou. Každá podpera je schopná vydržať zaťaženie až 2–2,5 kg.

Vystuženie podlahovej dosky vlastnými rukami

Debnenie

 • Tento dizajn je odnímateľný, preto sa odporúča použiť tie materiály, ktoré je možné použiť v budúcnosti. Tu sú vhodné hranové dosky 150×25 mm. Neposkytnú však dokonale rovný povrch budúceho stropu, pretože v hrúbke tohto reziva je povolená určitá chyba. Pod vrstvou omietky bude ľahké skryť všetky nezrovnalosti, najmä ak sa plánuje inštalácia zavesených stropov..
 • V prípadoch, keď je zásadne dôležité mať rovný povrch, sa namiesto dosiek používa laminovaná preglejka s hrúbkou 22 mm. Ale také debnenie bude stáť slušnú sumu. Nasledujúca možnosť bude oveľa ekonomickejšia: ako základ slúžia dosky s rovnakými hranami a na ne sa položí preglejka s hrúbkou 8-10 mm.
 • Debnenie je vybavené doskami (150×50 mm), ktoré sú pripevnené po obvode miestnosti. Priečne tyče sú namontované s krokom 600-800 mm, pod nimi sú vertikálne podpery alebo teleskopické regály inštalované striktne na úrovni..

 • Na vrch rámu sú tesne rozložené dosky s rozmermi 150 x 25 mm. Nie je potrebné pripevňovať sa k základni ani k sebe navzájom, inak na konci práce (po naliatí a vysušení betónu) vzniknú pri demontáži debnenia veľké ťažkosti. Ak je to potrebné, na dosky sa položia preglejkové listy.
 • Aby bol materiál použitý na debnenie použitý aj na iné účely, je konštrukcia pokrytá hustým plastovým obalom. Plátna sa prekrývajú (najmenej 200 mm) iba na základni debnenia bez toho, aby museli ísť do koncov, počas práce je dôležité zabrániť zaseknutiu materiálu..
 • Ak doska slúži ako palubovka pod strechou, potom je namiesto bočných dosiek lepšie rozložiť strany tehál alebo pórobetónov s výškou zodpovedajúcou hrúbke betónovej vrstvy..

Po vyrobení dosky sa debnenie demontuje a nerozbije. V tejto súvislosti musia byť všetky upevňovacie prvky umiestnené na vonkajšej strane konštrukcie.

Armatúra

 • Na vytvorenie dosky pre malé rozpätia môžete pletivo pletiť sami. Odporúča sa položiť tyče pozdĺž ich dĺžky bez prestávok. Ak existuje potreba podväzku, potom sú kovové prvky namontované s presahom najmenej pol metra.
 • Priesečníky kolmo rozmiestnených tyčí sú držané pohromade pomocou drôtu alebo zváračky. Bodové zváranie je dôležité pri použití tvaroviek s veľkým priemerom. Tenké tyče sa počas procesu zvárania stenčujú, čo vedie k zníženiu pevnosti kovu, a tým aj k strate únosnosti hotovej dosky.

 • Na pletenie môžete použiť špeciálny háčik. Tu však budú potrebné určité zručnosti, navyše drôtené zákruty bude stále potrebné skrútiť. Preto sa v rámci stavby súkromného domu zaobídete s bežnými kliešťami..
 • Hotové kovové karty môžu tento proces výrazne uľahčiť. Sú položené s prekrytím – získajú sa najmenej 2 bunky, to znamená, že sa získa rovnakých 400 mm. Bezpochyby sú k sebe navzájom pripevnené pomocou drôtu.
 • Kovový rám nesmie ležať priamo na spodnej časti debnenia. Inštaluje sa na kamene, rozbité dlaždice s hrúbkou najmenej 40-50 mm. Ak je konštrukčná hrúbka železobetónovej dosky väčšia ako 150 mm, rovnakou metódou je pletená ďalšia mriežka. Druhá výstužná vrstva by mala byť vo vzdialenosti od prvej, ale súčasne sa úplne prekrývať zhora s betónovou maltou.
 • Miesta so zvýšeným zaťažením sú vystužené ďalšími tyčami. Ohýbanie výstuže by sa malo vykonávať mechanicky. Zahrievanie kovu mení jeho štruktúru, čo vedie k strate plasticity a v dôsledku toho k praskaniu obrobku.

 • Zvraty pletacieho drôtu sa zbierajú pomerne jednoduchým spôsobom. Cievka je vopred upevnená páskou v 3-5 rovnako vzdialených bodoch, ktorých vzdialenosť by mala zodpovedať vhodnej dĺžke na skrútenie. Pomocou brúsky sa záliv prerezá pozdĺž oblastí označených páskou.

Betónová malta

 • Proces odlievania debnenia je výrazne uľahčený špeciálnou technikou. V závode sa do betónového roztoku pridávajú zmäkčovadlá, odpudzovače vody a ďalšie prísady, ktoré zlepšujú fyzikálne a technické vlastnosti hotového roztoku..
 • Nie vždy však môže byť miesto, kam by vbehla miešačka betónu, a je nepraktické objednať ju na malú plochu. Preto je v niektorých prípadoch potrebné miesiť roztok ručne. Kachle by mali byť nalievané v jednom kroku, tu potrebujete pomoc 2-3 ľudí.
 • Na miešanie sa odoberá jedna časť betónu: 3 diely preosiateho piesku; 5 kusov drveného kameňa alebo štrku; voda 20% z celkového objemu sypkých zložiek.
 • Najprv sa zmiešajú všetky suché zložky a potom sa pridá požadovaný objem vody. Je problematické to robiť ručne, takže sa tu používa miešačka betónu, ktorá sa odoberá od susedov na mieste alebo sa prenajíma od stavebných firiem..
 • Po zmiešaní sa roztok ihneď použije. Vysušenú zmes nemožno riediť vodou, bohužiaľ bude musieť byť vyhodená. Preto je dôležité vykonať všetky prípravné práce v požadovanom objeme a bezprostredne pred nalievaním premiešať betónový roztok..

 • Na liatie je potrebné použiť vibrátor. Ak neexistuje, potom sa zaobídete rovnomerným poklepaním kladiva na otvorené pletivo a prvky dreveného debnenia..
 • Vytvrdzovaním sa betónová hmota zmenšuje; rýchlym procesom sa môžu v doske vytvárať mikrotrhlinky. Aby sa zabránilo ich vzhľadu, povrch je pravidelne navlhčený a pokrytý plastovým obalom, ktorý spomaľuje odparovanie vlhkosti. Zmáčanie sa neuskutočňuje priamym prúdom, ale postrekom.
 • Betón dosiahne svoju pevnosť za 4 týždne. Aby sa ubezpečil, že je doska úplne suchá, položí sa kus strešnej krytiny na malú plochu a nechá sa jeden deň. Tmavá škvrna pod vrstvou hydroizolačného materiálu naznačuje, že doska nevyschla, čo znamená, že nie je pripravená na použitie..

Dodržiavaním jednoduchých pravidiel a použitím kvalitných materiálov môže aj začínajúci staviteľ dosiahnuť úžasné výsledky. Takéto prekrývanie pre súkromný dom, garáž alebo inú budovu je najlepšou možnosťou. Zvlášť ak nie je prístup k zariadeniu vo výstavbe pre špeciálne vybavenie. Vystužená podlaha navyše ponúka viac príležitostí ako hotové betónové výrobky. Výrobné výrobky štandardných veľkostí sa používajú pre konštrukcie založené na pravých uhloch. A táto technológia je ideálna v prípadoch, keď sa chcete vyhnúť štandardným riešeniam a postaviť dom bez odkazu na štvorcové alebo obdĺžnikové tvary..

Video o vystužení podlahovej dosky

About the author