Vytvárame otvorený balkón vlastnými rukami

Otvorený balkón nie je len ďalšou oblasťou na hranici bytu a ulice, kde mnohí skladovali nevyzdvihnuté veci. Dnes je zvykom vybaviť všetky priestory vrátane lodžií a balkónov. A existuje mnoho zaujímavých riešení, ako napríklad terénne úpravy a využitie iných funkcií. Existujú dobré spôsoby, ako chrániť svoj balkón pred poludňajším teplom v lete a dažďom mimo sezónu. A na krátke letné obdobie pomôže zdobenie balkóna ľahkým nábytkom a ďalšími atribútmi pohodlia urobiť z tejto miestnosti obľúbené miesto na dovolenku pre rodinu..

Obsah:

Čo je dôležité vziať do úvahy pri usporiadaní otvoreného balkóna?

Premyslený dizajn mestského bytu predpokladá spoločné štylistické riešenie celého obytného priestoru vrátane otvoreného balkóna. Niekedy má každá izba svoj vlastný jedinečný interiér, ktorého štýl by mal byť kombinovaný s priľahlými miestnosťami. Optimálne riešenie, ku ktorému väčšina obyvateľov mesta prichádza, je vykonať modernú obnovu otvoreného balkóna vlastnými rukami alebo ho zaskliť..

Nový trend navrhuje nechať balkón otvorený, ako sa pôvodne predpokladalo v architektonickom návrhu budovy.

Bezrámové zasklenie na pohyblivých moduloch sa stalo rozumnou alternatívou k tradičnému zaskleniu plastovými izolačnými sklami. Väčšinou zostáva balkónový priestor otvorený, ale počas šikmých dažďov alebo silného nárazového vetra sa sklenené moduly umiestnia do zatvorenej polohy. V zloženom stave sú okná s dvojitým zasklením uložené v úhľadných radoch pozdĺž steny. To vám umožní spojiť výhody otvoreného aj zaskleného balkóna..

Ak chcú vyšívať obytný priestor, niektorí obyvatelia mesta zvolia inú metódu – zbúrať priečku alebo stenu a skombinovať balkón s priľahlou miestnosťou. Obytný priestor sa zároveň mierne rozširuje, ale musíte sa popasovať s drahým zateplením. A pokiaľ na to rodina nemá značné finančné prostriedky, nemá cenu sa touto otázkou bližšie zaoberať. Sanácia je navyše riskantný a nákladný podnik, ktorý vyžaduje veľa informácií a povolení. A búranie steny je často nežiaduce, čo hrozí zrútením fasády, najmä keď je stena nosná. Je jednoduchšie premýšľať o tom, ako vybaviť otvorený balkón vlastnými rukami, napríklad ako na fotografii:

Ďalším dôvodom, prečo je balkón ponechaný otvorený, je túžba tráviť viac času vonku, byť bližšie k prírode. Aj keď sa zdá, že v kamennej džungli metropoly je to nemožné, relax na skleníkovej lodžii alebo otvorenom balkóne s premyslenou úpravou terénu je skutočným potešením. Chovatelia tvrdo pracovali na vývoji črepníkových a balkónových foriem bežných záhradných kvetov vrátane trpasličích ruží, ľalií a georgín..

V hornej časti otvoreného priestoru balkóna je možné nainštalovať malý priezor, za ktorým je na elektrickom pohone skrytá stropná rímsa. Jednoduchým ovládaním pomocou diaľkového ovládača môžete balkónu dodať pohodlie – kryt s moskytiérou, aby ste tam v lete pokojne spali.

Po rímse sa môže pohybovať aj markíza alebo hrubý záves, ktorý na poludnie ochráni pred prebytkom slnka na júl-august. Ľahký tyl skryje zvyšok na balkóne pred zvedavými očami. Horizontálne a vertikálne žalúzie pomôžu nielen k zatvoreniu pred teplom, ale tiež výrazne znížia množstvo vody na otvorenom balkóne počas dažďa.

Aj keď otvorený balkón nie je nijako chránený pred teplom, dažďom a vetrom, návrhári navrhujú tento priestor zušľachtiť:

 • ľahký záhradný nábytok, sklopné stolové dosky a sedadlá;
 • originálne uzavreté žiarovky;
 • záclony vyrobené zo syntetických materiálov odolných voči vlhkosti;
 • hrnce so závesnými kvetmi;
 • nafukovací mini-bazén pre dieťa;
 • dekoratívne prvky, sochy a pod..

Tip: Pred zdobením otvoreného balkóna sa snažte dbať na to, aby ste ho nepreťažili. Čím viac stavebných materiálov, nábytku a kvetináčov je na balkóne vystavených, tým väčšie je zaťaženie.

Nenechávajte vyčistený balkón „opustený“ a neobývaný. Často sú málo používané, napríklad na to, aby sa pozerali do dvora, fajčili alebo sušili oblečenie. Je vo vašich silách zmeniť túto časť bytu na najpohodlnejšie miesto na oddych rodiny pri letnej spoločnej večeri.!

Predbežná príprava balkóna

Ako začať s usporiadaním otvoreného priestoru? S prípravou vonkajšej a vnútornej výzdoby otvoreného balkóna vlastnými rukami. Predtým, ako niečo urobíte, je dôležité rozhodnúť sa, či pôjde o radikálnu transformáciu alebo menšiu revíziu oblasti a úpravy terénu. Najprv musíte zrevidovať všetko, čo je k dispozícii tu:

 • prejsť všetky veci, ktoré boli roky uložené na balkóne, vyhodiť nepoužité a triediť potrebné;
 • realisticky posúdiť, ako veľmi je potrebné vyložiť každý vnútorný povrch a vonkajšiu stranu;
 • demontujte trysku obloženia, ak sa stala nepoužiteľnou.

Tip: Pri demontáži priečok je lepšie nezničiť všetko naraz, ale v ňom brúskou vyrezať oblúk, aby sa zachoval základ konštrukcie..

Vonkajšie povrchy, podlahy a stropy balkónov v mestských viacpodlažných budovách sú veľmi žiaduce. Odborníci preto odporúčajú začať s povrchovou úpravou modernými lacnými materiálmi, maľovaním a kladením keramických dlaždíc na podlahu..

Možnosti povrchovej úpravy exteriéru

Vonkajšia časť balkóna je vystavená poveternostným a klimatickým faktorom – dažďu, vetru, sneženiu, UV lúčom. V súlade s tým musí byť obkladový materiál voči týmto faktorom vysoko odolný. Dobré príklady, ako vyzdobiť otvorený balkón vlastnými rukami, foto:

Moderné obkladové materiály zušľachtia nielen vzhľad balkóna, ale aj celého domu. Odborníci tvrdia, že najlepšie vyhovuje:

 • vlečka;
 • plastové panely;
 • sendvičové panely;
 • pozinkovaná vlnitá lepenka.

Takýto vonkajší obklad je celkom cenovo dostupný, najmä ak inštaláciu skutočne robíte sami. Vzhľad do značnej miery závisí od výberu farieb. A ak je starý vonkajší panel balkóna dostatočne pevný, je celkom možné obmedziť sa na vonkajšie natieranie fasádnou farbou..

Podlaha, strop a osvetlenie na balkóne

Svojpomocná obnova podlahy na otvorenom balkóne bude lacná, ak ju rozložíte dlažbou. Je to najlepšia možnosť, pretože takýto povlak sa nezhoršuje pod vplyvom vonkajších faktorov. Najvhodnejšie sú lacné keramické dlaždice na poter.

Najtrvanlivejším obkladovým materiálom je porcelánová kamenina. Jedinou nevýhodou je, že je dosť tvrdý, nehodí sa dobre na rezanie a rezačka dlaždíc rýchlo zlyhá. Ale bez ohľadu na to, aké dlaždice musíte položiť, hlavnou vecou je vyrovnať povrch podlahy striktne horizontálne.

Na otvorenom balkóne to nemôže byť skutočne útulné, ak strop nie je v poriadku. Ak je doska skôr hladká a bez chýb, stačí ju natrieť fasádnou farbou, ktorá sa nebojí vonkajších vplyvov. Pri malých chybách odborníci navrhujú vyrobiť obklad na balkón z akéhokoľvek materiálu vhodného na tieto účely – od plastu po polystyrén. Katalóg ponúka výber akejkoľvek farby.

Na otvorený balkón vybavený ako obývaciu izbu s priezorom a rímsou na záclony sa odporúča ušľachtilejší povrch, napríklad textúrovaná alebo dekoratívna omietka. Musíte len vziať ten, ktorý je odporúčaný pre fasády.

Poslednou fázou dekorácie interiéru je autonómne osvetlenie balkóna. V ideálnom prípade by to mali byť energeticky úsporné diódové žiarovky. Je lepšie zveriť schému a inštaláciu profesionálnemu elektrikárovi. Výber žiaroviek je vecou vkusu každého, ale vzhľadom na otvorený priestor je lepšie zastaviť sa v navrhovaní pouličných žiaroviek uzavretého typu alebo jednoducho zaoblených nástenných svietnikov so skrytým zapojením.

Ako vybaviť balkón zvnútra?

Keď je vonkajšia úprava dokončená, podlaha a strop sú rafinované, je načase premýšľať nad celkovým dizajnom otvoreného balkóna rukami. Vnútorné obklady zvislých povrchov vyžadujú akýkoľvek materiál odolný voči vlhkosti, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie. Ak sú steny balkóna hladké, takmer dokonalé, potom je v móde okamžite maľovať fasádnou farbou a nehľadať alternatívu.

Ak je to žiaduce, vnútorná výzdoba je vyrobená z ušľachtilejších materiálov, ako je prírodné drevo s impregnáciou. Bude sa hodiť:

 • sadrokartón (značka odolná voči vlhkosti);
 • euro podšívka;
 • plastové a polymérové ​​panely;
 • vlečka;
 • divoký kameň;
 • dlaždica.

Aký nábytok je vhodný pre otvorený balkón?

Do-it-yourself harmonický dizajn otvoreného balkóna nie je možný bez nábytku, ktorý sa používa na otvorené terasy. Všetky materiály musia byť odolné voči vlhkosti, aj keď sa s nástupom chladnej sezóny všetko odstráni do špajze. Realita je taká, že u nás teplé obdobie netrvá dlho a v lete sú časté prehánky..

Existuje špeciálny záhradný nábytok, ktorý sa nebojí vonkajších faktorov. Berie sa však do úvahy aj to, že na balkóne je málo miesta a je lepšie, aby išlo o kompaktné výrobky. Najlepšou možnosťou je stoh stoličiek alebo stoličiek z ich plastu. Ak je na balkóne dostatok miesta, potom záhradný nábytok z umelého alebo prírodného ratanu, „prútie“ z viniča bude vyzerať oveľa ušľachtilejšie. Mäkké vankúše a sedadlá je lepšie vložiť do základne bezprostredne pred použitím a v noci si ich vziať so sebou do miestnosti..

Väčšina mestských bytov má veľmi úzke balkóny a skladacie stolové dosky a sedenie sú najlepším riešením. Keď sa používajú, sú pohodlné ako obyčajný nábytok, ale tieto roviny sú po použití spustené, aby uvoľnili viac voľného miesta. Veľmi ušľachtilo pôsobí aj štýlový kovový nábytok s kovanými bokmi a nohami.

Pre tých, ktorí v lete radi spia na balkóne, je skvelým riešením nafukovacia pohovka alebo len plážový matrac. Je lepšie odstrániť posteľnú bielizeň z balkóna ráno, aby sa neočakávaný dážď v neprítomnosti majiteľov nezmočil. Ak je na otvorenom priestranstve obyčajný čalúnený nábytok, je lepšie ho čalúniť umývateľným materiálom..

Možnosti záhradníctva pre balkóny

Kvety pri zdobení otvoreného balkóna môžu byť umiestnené kdekoľvek a na čomkoľvek. Klasickou možnosťou sú boxy s nočnými fialkami a petúniami pripevnené k boku balkóna, ale výber rastlín môže byť ľubovoľný. Malé zberateľské rastliny, ako napríklad izbové fialky, sú umiestnené na rebríku uloženom na balkóne, aby nepôsobil osamelo..

Visiace kvety sú umiestnené v závesných kvetináčoch. Veľké rastliny sú zasadené do vaní, veľkých kvetináčov a kvetináčov umiestnených pozdĺž stien. Bočné steny balkóna alebo lodžie sú navrhnuté ako viacúrovňové kvetinové záhrady alebo vo forme zvislého záhonu. Na otvorený balkón sa hodia aj popínavé rastliny ako dekoratívny brečtan a miniatúrne liany..

Tip: Špecializovaný obchod s terénnymi úpravami poskytne komplexné informácie o tom, ktoré rastliny sú vhodné na úpravu balkóna vo vašej oblasti. Môžete si tu tiež kúpiť hotové sadenice trpasličích tují, citrusových plodov, paliem a ďalších veľkých rastlín, ktoré prichádzajú do bytu. Na zimu budú musieť byť odstránené do miestnosti, takže vopred premýšľajte, kam sa „presťahujú“.

Terénne úpravy balkóna môžu byť nevýznamné alebo úplné, keď sú kvety všade, usporiadané do niekoľkých úrovní. Veľké rastliny sú zobrazené vo vaniach pri stenách, potom pred nimi sú strední, bujne kvitnúci predstavitelia kráľovstva Flora a potom najmenšie izbové alebo záhradné kvety. Je módne pripevniť závesné hrnce pod strop v rade.

Tip: Zaveste kvetináč pozdĺž predného priezoru k stropu a naplňte závesnými rastlinami. Kvety poskytnú v horúcich mesiacoch dodatočný tieň, pričom samy získajú maximálne svetlo a prirodzené zavlažovanie dažďovou vodou..

Funkčný balkón

Rafinovanú otvorenú plochu bytu je možné ľahko prepracovať podľa funkčného princípu.

1. Balkón susediaci s kuchyňou a jedálňou sa má stať jej prirodzeným pokračovaním. V letnom období je lepšie zariadiť priestor na stravovanie kompaktným nábytkom, kde je príjemné tráviť čas obedom a večerou. Výborným riešením je nainštalovať namiesto okenného parapetu zakrivenú dosku bez ostrých rohov.

2. Kancelária na balkóne je dobrou voľbou pre súkromie s prenosným počítačom. Stačí zavesiť žalúzie na rímsu a zaobstarať si pohodlnú stoličku s umývateľným čalúnením a mini kancelária doma je k dispozícii. Jedinou podmienkou je prístup na internet.

3. Balkónová dielňa – najlepšie miesto pre ručné práce, ale aj niečo na výrobu alebo vyrezávanie dreva. Gazdinky milujú pliesť pred televízorom a to isté môžete urobiť aj na zariadenom balkóne. A jedna z koncových stien balkóna je najlepším miestom na usporiadanie výklenku pre nástroj.

4. Skleník na balkóne alebo lodžii je obľúbenou možnosťou terénnych úprav. Na doplnenie pocitu blízkosti prírody doplňte klietky pre spevavce a bláznivú mini fontánu s malými akvarijnými rybičkami v podnose. Po náročnom pracovnom dni získate vynikajúci „relax“. „Zimná záhrada“ je možná iba na zasklenom balkóne s vykurovaním a podlahovým kúrením.

5. Mini-telocvičňa je vynikajúcim riešením pre tých, ktorí sledujú svoje zdravie a cvičia ráno. Na leto vytiahnite na balkón všetky športové potreby – bežecký pás, rotoped, činky, činky atď..

6. Miesto na spanie na balkóne, vybavené moskytiérou a pohodlným ležadlom s mäkkým matracom – v lete ideálne miesto na dobrý spánok vonku. A clona markízy sa počas popoludňajšieho odpočinku zatvorí pred zvedavými očami a ochráni pred dažďom a teplom.

7. Romantický kútik je riešením, ktoré je v európskych krajinách často preferované pri zušľachťovaní otvoreného balkóna alebo terasy. Krásny dekor, čerstvé kvety, ľahký biely nábytok s prelamovaným obrusom, tichá hudba, sviečky, víno v pohároch, čerstvé ovocie a zmrzlina … Čo môže byť lepšie na večery zamilovaného páru?

About the author