Vytvorenie detskej izby vlastnými rukami

Dieťa už od útleho veku potrebuje osobný priestor, kde by sa cítilo bezpečne a schopné hrať sa bez toho, aby rušilo svojich rodičov.

Zariaďovanie detskej izby je veľmi zábavný a zaujímavý proces. V porovnaní s inými miestnosťami je škôlka akýmsi rozprávkovým ostrovom v dome a práve tu sa rodičia usilujú vytvárať jasné a odvážne obrázky. Aký je teda najlepší spôsob, ako vyzdobiť škôlku a vytvoriť pre svoje dieťa skutočnú rozprávku? V tomto článku vám podrobne povieme o všetkých hlavných bodoch zdobenia detskej izby vlastnými rukami..

Obsah

Ako začať zdobiť detskú izbu vlastnými rukami?

Najprv by ste mali vyhodnotiť preferencie samotného dieťaťa..

Ak sú deti dostatočne staré, môžete sa opýtať, ako by chceli zariadiť svoju izbu. Ak je dieťa ešte veľmi malé, budete musieť dôverovať svojmu vlastnému vkusu.

Niekedy zabúdame, že detská izba je stredobodom detského sveta, preto by mala byť pre svojho budúceho majiteľa maximálne pohodlná, priestranná, krásna a úplne bezpečná..

Malo by sa tiež pamätať na to, že téma interiéru musí plne uspokojovať záujmy a priania dieťaťa. Nie je potrebné vnucovať dieťaťu svoje nápady a namiesto očakávaných superhrdinov vyzdobiť izbu motýľmi a kvetmi. V takom prípade sa v ňom bude cítiť nepríjemne a nepríjemne..

Dizajn detskej herne je nemožný bez zaujímavých nápadov a kreatívnej inšpirácie. Táto miestnosť si vyžaduje osobitný prístup, v ktorom sa zohľadňujú priania rodičov spolu s preferenciami dieťaťa. Hlavným cieľom je vytvoriť takú fascinujúcu a zaujímavú atmosféru, že dieťa nechce odísť, a preto nebude prekážať dospelým, aby robili svoje vlastné veci..

Hlavné prvky v dizajne škôlky

Prvá vec, ktorú si musíte všimnúť, je, že deti vnímajú farby inak ako dospelí. Pre normálny vývoj by malo byť dieťa obklopené príjemnými pastelovými farbami v kombinácii s jasnými, ale nie jedovatými škvrnami. Mali by stimulovať dieťa k aktívnemu životu, štúdiu a tvorivej činnosti. Napríklad „ovocné“ odtiene budú vyzerať dobre: ​​marhuľa, jablko, mrkva a ďalšie..

Pri výbere interiéru miestnosti by sa mal brať do úvahy aj vek dieťaťa. Napríklad tapety s vtipnými zvieratkami nie sú veľmi vhodné pre deti od 6 do 7 rokov..

Detská izba by mala byť rozdelená do niekoľkých zón, o tom si povieme trochu neskôr..

Na zdôraznenie štýlu detskej izby môžete použiť rôzne dekorácie – samolepky na steny a nábytok, kusové motýle, kvety, autá a ďalšie..

Hlavná vec je, že dieťa je šťastné a má dobrú náladu tráviť čas vo svojej izbe..

Detská izba pre chlapca

Spravidla je pre chlapca jeho vlastná izba iným vymysleným svetom. Sú to veľké fidgety a snílky, takže pre rodičov je hlavnou úlohou urobiť dizajn detskej izby pre chlapca jedinečným a zaujímavým. Je potrebné pripomenúť, že chlapci veľmi často menia svoje záujmy, takže interiér by mal byť funkčný a jednoduchý, aby nebolo urážlivé, že chlapec bude trhať fotografie motocyklov a lepiť plagáty svojej obľúbenej skupiny..

V zásade je izba pre chlapca vyrobená v modrých odtieňoch a je to úplne normálne. Modrá farba vytvorí atmosféru bezpečia, fyzického a duševného relaxu. Hlavnou vecou tu nie je preháňať to, pretože kvôli množstvu modrej sa miestnosť môže zdať chladná a úplne nepríjemná..

Detská izba pre chlapcov by nemala byť preťažená veľkým počtom nábytku, pretože chlapci, ako už bolo spomenuté, majú veľmi radi aktívny životný štýl. Stačí nechať všetko, čo potrebujete: počítačový stôl, šatník, pár stoličiek a pohovku, ktorá bude slúžiť aj ako miesto na spanie. Pokiaľ je to možné, vybavte v miestnosti aj malý športový kútik..

Téma detskej izby pre chlapca:

 • obľúbená skupina, film alebo postava;
 • autá, lietadlá alebo iné vybavenie;
 • priestor;
 • dinosaury;
 • podmorský svet;
 • šport;
 • krajiny a cestovanie.

Nápady na zdobenie miestnosti pre chlapca – foto:

Detská izba pre dievčatá

Dievčenská izba je tajomný a intímny svet, ktorý sa vyznačuje zdokonaľovaním, krásou a nehou. Nábytok do detskej škôlky by mal prispieť k rozvoju malej slečny, formovať jej vkus a samozrejme túžbu po kráse. Dievča vyžaduje pre svoju izbu špeciálnu harmonickú atmosféru, takže dizajn detskej izby by mal byť vhodný.

Je žiaduce, aby dievčenská izba okrem hlavného nábytku – postele, stolu a veľkej šatníkovej skrine obsahovala aj ďalšie, napríklad mreže, zrkadlo, pohovku a krásne kreslo.

Krásny dizajn detskej izby pre dievča v ružovom je priestorom skutočnej princeznej. Steny, nábytok a doplnky môžu byť zdobené v ružových odtieňoch..

Nápady na zdobenie detskej izby pre dievča:

 • rozprávky;
 • víly;
 • princezné;
 • príroda;
 • kvety;
 • karikatúry.

Na nižšie uvedených fotografiách môžete vidieť príklady zdobenia detskej izby pre dievča.

Nuansy zdobenia detskej izby v závislosti od veku

Bábätká spia približne 15-18 hodín denne, takže táto konkrétna zóna bude pre rodičov i dieťa najdôležitejšia jeden až dva mesiace..

Preto by sa k výberu detskej postieľky malo pristupovať so zvláštnou zodpovednosťou. Najlepšie je, aby priestor na spanie nebol silne zavesený závesmi alebo baldachýnom, pretože bránia prúdeniu vzduchu. Pre rozvoj vášho dieťaťa je dôležité, aby videlo na celý priestor miestnosti, preto by ste si nemali kupovať postele s vysokými stenami.

Miesto na spanie by malo byť pre dieťa úplne bezpečné, preto by nemalo mať ostré, odstávajúce rohy.

Do miestnosti by mal byť umiestnený vývojový koberec, kde sa dieťa naučí pretáčať z bruška na chrbát a naopak.

Je dôležité, aby bola podlaha v miestnosti dostatočne čistá a teplá, pretože dieťa na nej bude veľa plaziť..

V miestnosti by mal byť zavesený teplomer, pretože pre dieťa je veľmi dôležité udržiavať požadovanú teplotu vzduchu.

Pri vytváraní interiéru škôlky pre dieťa od šiestich rokov je dôležité vziať do úvahy, že dieťa je už školák, takže musíte vytvoriť pohodlný priestor na učenie. Je však lepšie nerozlišovať ostro medzi hracou a študijnou oblasťou, pretože to môže spôsobiť, že študent nebude ochotný študovať..

Ako starnú, záujmy a vkus dieťaťa sa menia. V dnešnej dobe je veľmi populárny nábytok, ktorý vyrastá so svojim majiteľom, a to transformačný nábytok.

Ak chcete zmeniť „príliš detské prostredie“, môžete nábytok rozmiestniť iným spôsobom a pridať nejaké doplnky. A čím bližšie je dospievanie, tým ťažšie je správne zariadiť škôlku. Tu je dôležité, aby mládežnícky nábytok spĺňal všetky požiadavky. Za týmto účelom vytvorte spolu s dieťaťom interiér jeho vlastného priestoru..

Pri výbere nábytku do detskej izby sú dôležité materiály, z ktorých je vyrobený. Nábytok z dubového, borovicového alebo bukového dreva, potiahnutý lakom alebo olejom, je šetrný k životnému prostrediu. Je lepšie nekupovať nábytok z MDF, pretože to môže negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa..

Zónovanie detskej izby

Pre každý druh činnosti by mal byť vyhradený samostatný roh – v opačnom prípade budete musieť z koberca vymyť farby a knihy budú zafarbené jedlom.

Detská izba by mala kombinovať niekoľko zón, konkrétne:

 • pracovné;
 • hra;
 • spanie;
 • šatňa.

Ak je detská izba celkom priestranná, potom je možné rozlíšiť samostatný roh, napríklad pomocou pohyblivých priečok. V malej miestnosti zónovanie spočíva v správnom usporiadaní nábytku..

V priestore na spanie by nemalo byť príliš jasno – jedna matná lampa bude stačiť. V blízkosti detskej postele nevešajte zrkadlo ani žiadne police – tu je nebezpečenstvo zrejmé. V pracovnej oblasti by naopak malo byť osvetlenie dostatočne jasné a podlaha by mala byť pokrytá, aby sa dieťa nebálo pustiť hlinu alebo farbu. V hernom priestore by mala byť bez ohľadu na veľkosť škatuľka alebo truhlica na ukladanie hračiek a na podlahe teplý koberec, kde sa dieťa môže venovať svojmu obľúbenému koníčku..

Farebná schéma škôlky a jej vplyv na dieťa

Väčšina rodičov nemyslí na skutočnosť, že určitá farba svojím spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa, jeho psychické a fyzické zdravie. Niektoré sú schopné povzbudiť a potešiť oko, zatiaľ čo iné môžu spôsobiť podráždenie a nepohodlie, preto je veľmi dôležité vybrať správnu tapetu na výzdobu detskej izby..

Napríklad v miestnosti s červenými prvkami sa dieťa stáva aktívnejším. Je však dôležité, aby nebolo veľa červenej farby, inak môže vyvinúť tuhosť dieťaťa..

Žltá má priaznivý vplyv na intelektuálne schopnosti, takže ak chcete, aby sa vaše dieťa dokázalo sústrediť, použite v interiéri práve tento odtieň. Oranžová farba ovplyvňuje radosť a vzájomné porozumenie, znižuje pocit osamelosti, keď je dieťa samo.

Ak do miestnosti pridáte modré prvky, dieťa sa stane pokojnejším, navyše rozvíja predstavivosť a chuť učiť sa nové veci..

Dekoráciu steny v detskej izbe je možné vykonať v zelených odtieňoch, zabraňujú vzniku negatívnych emócií, podporujú dobrý spánok a náladu.

Vďaka ružovej farbe sa deti cítia pohodlne a útulne, zlepšuje náladu a znižuje agresivitu. Dieťa, ktoré žije v ružovej miestnosti, je väčšinou citlivé, priateľské, pokojné a málokedy neposlušné..

Nesmieme zabúdať, že detská izba by nemala byť príliš svetlá a nasýtená, pretože kvôli tomu sa dieťa rýchlo unaví. Je tiež lepšie vyhnúť sa prebytku tmavých odtieňov v miestnosti, pretože budú mať na jeho majiteľa depresívny účinok..

Aby sme vám uľahčili rozhodovanie o dizajne detskej izby, odporúčame vám pozrieť sa na fotografiu – interiér detskej izby na skutočných príkladoch.

Dekorácia na stenu v detskej izbe

Detská izba od dospelého sa okrem rozhádzaných hračiek a veľkosti nábytku vyznačuje veľkým počtom detailov. Vďaka detailom môžete priestor premeniť na útulný a jedinečný detský kútik.

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako ozdobiť stenu, sú vinylové samolepky. Sú veľmi jednoduché, a čo je najdôležitejšie, rýchlo sa nanášajú a odstraňujú zo steny..

Môžete tiež vystrihnúť rôzne kvety, motýle, autá z kartónového papiera a potom ich pripevniť na stenu páskou. Hodinky môžu byť tiež ozdobené neobvyklým, zaujímavým spôsobom. Tu hlavnou vecou je vziať do úvahy všetky preferencie dieťaťa..

Dobrou možnosťou by bolo ozdobiť bežné predmety pre domácnosť neobvyklou formou – to u dieťaťa vyvolá veľký záujem..

Strop a steny škôlky môžu byť ozdobené tvarovanými nálepkami, ktoré v noci žiaria. Môžu mať tvar hviezd, mesiacov, hračiek, bukov a mnoho ďalších..

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina detí rada kreslí. A aby ste sa vyhli vzhľadu obrazov na tapetách, musíte na stene zvýrazniť umelecký kútik. Môže to byť obyčajný list papiera pripevnený k stene alebo skutočná bridlicová doska..

Krásne kvety, krásna krajina, kreslené postavičky na stenách vo forme fotografických tapiet – to všetko nemôže nechať ľahostajných ani rodičov. Je dôležité kúpiť si nielen tapety, ktoré sa budú páčiť dieťaťu, ale aj to, ktoré ideálne zdôraznia celý štýl miestnosti..

Lepenie fototapiet je lepšie ako prázdna stena, kde ich neprepchá žiadny nábytok alebo niektoré interiérové ​​položky.

Dekorácia okna v detskej izbe

Okno v detskej izbe pre dieťa je akýmsi „oknom do celého sveta“, preto je dôležité vybrať správne detaily, doplnky a farby záclon.

Detská izba by nemala byť príliš ponurá, pretože to môže mať vplyv na psychiku dieťaťa. Preto by záclony nemali byť príliš tmavé. Pevné svetelné závesy budú robiť, hlavnou vecou je, že majiteľ miestnosti necíti nadmerné napätie. Pri výbere vzoru by ste mali vziať do úvahy vek a preferencie dieťaťa..

Pri výbere záclonovej tyče by sa mala brať do úvahy jej bezpečnosť, nemala by spadnúť, keď dieťa nechtiac zatiahne záclonu.

Namiesto závesov je možné použiť žalúzie, ľahko sa ovládajú a sú bezpečné. Pre dieťa si môžete vybrať rolety s rôznymi vzormi – kvety, rozprávkové postavičky alebo svojich obľúbených výtvarníkov. Čerstvé kvety radšej nedávajte na parapet, pretože ich môže loptička počas hry zraziť..

Dekorácia okna do detskej izby – obrázky:

Vytvorenie malej detskej izby

Pri transformácii malej detskej izby stoja rodičia pred ťažkou úlohou – v malej miestnosti vytvoriť pre svoje milované dieťa funkčný a pohodlný kútik a je potrebné súčasne skombinovať spálňu, pracovný priestor a herňu . Pomocou niektorých trikov môžete vytvoriť perfektný dizajn pre detskú izbu..

Prvá vec, ktorú by ste mali starostlivo premyslieť, je farebná schéma. Pre malú miestnosť musíte vybrať svetlé a studené odtiene – vizuálne zvýšia priestor.

V malej škôlke by ste nemali kupovať veľa nábytkových zostáv, mal by na to byť priestor. Skutočnou spásou malej miestnosti sú moderné návrhy nábytku. Môžete napríklad dokonale zladiť posteľ a hraciu plochu..

About the author