Zariadenie a typy skleníkov

Prišlo dlho očakávané leto a mnoho obyvateľov mesta sa ponáhľa do svojich dách, zeleninových záhrad a na pozemky, kde pestujú zeleninu, bylinky a ovocné plodiny. V blízkosti vidieckeho domu často vybavujú skleník a skleník, čo má veľa výhod. Naše nestabilné počasie nám navyše neumožňuje získať dobrú úrodu mnohých zeleninových plodín. Vo filmovom skleníku budú vytvorené klimatické podmienky, ktoré sú na juhu prítomné o 400 – 600 kilometrov, a vo vyhrievanom skleníku – asi 1 000 kilometrov alebo viac..

Obsah:

Účel skleníka

Skleníky sa dnes široko používajú na pestovanie sadeníc, teplomilných bobúľ a zeleninových plodín. V skleníku, na rozdiel od iných budov chráneného terénu, je zachovaná určitá mikroklíma. Spolu s tým sú počas dňa pozorované relatívne malé výkyvy teploty a vlhkosti..

Priaznivé podmienky je možné znova vytvoriť správnym vetraním a vykurovaním. Ak sa pozriete na projekty výstavby skleníkov, môžete pochopiť, že praktizujú solárne, technické (kvôli elektrine, teplej vode a pare) a biologické (kvôli teplu biopaliva). Vetranie môže byť vykonávané núteným alebo prirodzeným spôsobom (priečnikmi alebo vetracími otvormi).

Hlavným účelom skleníkov je získať sadenice na otvorenú a uzavretú pôdu, ako aj na výrobu čerstvej zeleniny. V skleníkoch, tuneloch a skleníkoch sa pestujú hybridy papriky, uhoriek a paradajok. Skleníkové odrody a samoplodné hybridy sú schopné odolať zníženému osvetleniu a výnos v skleníku je rádovo vyšší ako na otvorenom priestranstve a prezentácia a kvalita sú lepšie..

Skleníkové zariadenie

Predtým, ako si vyrobíte skleník, musíte zvážiť jeho dizajn. Dizajn skleníka si môžete prezrieť na obrázkoch našich webových stránok. Rám môže byť vyrobený z drevených pásov alebo kovových profilov. Povlakom je sklo, okenné rámy, polyetylénová fólia a v ideálnom prípade polykarbonát. Základňu skleníka je možné postaviť z guľatiny s priemerom najmenej 18-22 centimetrov, aby sa plodiny chránili pred vplyvom nízkych teplôt..

Polená je možné nahradiť monolitickým betónom alebo murivom s hrúbkou 20-30 centimetrov. Kovové alebo azbestové pôdne rúry sú pokryté hlinkou, ktorej hrúbka vrstvy by mala byť asi 20 centimetrov a na ňu sa položí vrstva živnej pôdy – približne 20 – 25 centimetrov. Namiesto takýchto rúrok môžete použiť pásy z vlnitej alebo listovej azbestovej bridlice široké 25-30 centimetrov, ktoré sú zložené vo forme chaty.

Je obvyklé pestovať skleníkové plodiny na policiach alebo priamo v zemi. Je lepšie urobiť hrebene v skleníku voľné (až 45 cm vysoké a 100-125 centimetrov široké). V oblastiach s hlbokou podzemnou vodou alebo piesočnatou pôdou nemôžete hrebene vyplniť, ale priechod medzi nimi prehĺbiť o 40-50 centimetrov. V tomto prípade je potrebné vykopať odkvapy okolo skleníka na búrkovú a roztavenú vodu..

Varenie skleníka na jeseň

Skleník alebo skleník si môžete vyrobiť sami, alebo si môžete kúpiť továrenskú verziu. V každom prípade bude štruktúra udržiavať vo vnútri mikroklímu, ktorá je priaznivá pre vývoj rastlín. Je pohodlnejšie kúpiť alebo vyrobiť skleník na jeseň a čoskoro pochopíte, prečo.

Inštalácia skleníka je v prvom rade výnosnejšia z ekonomického hľadiska. Náklady na rámy od predajcov a výrobcov sú na jeseň o 10-15% nižšie. V posledných rokoch navyše na jar dochádza k zvýšeniu ceny polykarbonátu. Väčšina letných obyvateľov plánuje na dlhé májové prázdniny postaviť skleník vlastnými rukami, čo vytvára rozruch, ktorý komplikuje proces nákupu.

Okrem finančných výhod bude možné začať sezónu jarnej výsadby skôr, čo len prospeje úrode. Aj pri mrazoch je teplota povrchu pôdy vo vnútri skleníka zhruba nulová, a preto môžete začať sadiť sadenice v strednom pruhu už v marci.

Nákup materiálu vopred vám ušetrí mnoho nepríjemností. Napríklad na jar môžu byť určité problémy s dodávkou skleníka do letnej chaty: cesty v záhradných partnerstvách sú vo väčšine prípadov nespevnené a až potom, čo sa topí sneh a pominie nebezpečenstvo povodní, sú vhodné pre prepravu tovaru. Zemné práce sa navyše kvôli zamrznutej pôde ťažko vykonávajú skoro na jar..

Čo sú to skleníky

Pomocou skleníkov môžete pestovať rôzne rastliny v tých najpriaznivejších podmienkach, ktoré je možné okrem iného ovládať. Poľnohospodári a záhradníci stavajú rôzne typy skleníkov, ktoré umožňujú zber niekoľkokrát do roka. Voľba typu skleníkov je väčšinou určená účelmi, na ktoré sú inštalované..

Teplý skleník

Takéto skleníky sa používajú hlavne pre rastliny, ktoré rastú doma v tropickom podnebí alebo boli známe exotikou, napríklad orchideami. Teplota v tomto prevedení je udržiavaná na 18 stupňoch Celzia. Súbežne s tým sa pre plodiny vytvára vhodné vlhké prostredie. Udržanie správnej teploty v takýchto „domoch“ pre rastliny je možné vďaka použitiu infračervených žiaroviek.

Polochladený skleník

Pri tejto možnosti sa teplota udrží v rozmedzí 10-13 stupňov, čo je najoptimálnejší režim pre kvety, zeleninu a ovocie, ktoré rastú v teplom podnebí. Medzi hlavné výhody takéhoto skleníka patrí skutočnosť, že umožňuje pestovanie zodpovedajúcich rastlín aj v zime. Za týmto účelom nainštalujte infračervené žiarovky, pomocou ktorých sa bude vykonávať vykurovanie..

Studený skleník

Teplota v takom skleníku sa udržuje na 4-7 stupňoch Celzia. Táto skleníková možnosť je vhodná na pestovanie a kalenie sadeníc. Tu môžete pestovať aj rastliny, ktoré rastú v chladnom podnebí – zeleň, repu a hrach..

Priľahlý skleník

Hlavnou vecou tohto typu skleníka je osvetlenie, vykurovanie, vetranie a materiály, na základe ktorých je skleník vyrobený. Uvedené parametre sa môžu líšiť v závislosti od možností určených rozpočtom a dostupnosti voľného miesta na webe..

Niekedy je potrebné vziať do úvahy harmóniu kombinácie skleníka s krajinou. Susedný skleník je inštalovaný v blízkosti vonkajšej steny obytnej budovy. Prvá stena skleníka je priamo stenou domu, ostatné steny sú inštalované obvyklým spôsobom. Vstup do skleníka sa nevykonáva z domu, preto sú vo vonkajšej stene skleníka vyrobené dvere.

Samostatne stojaci skleník

Takýto skleník je nezávislá štruktúra. Skleník je vyrobený z lenky, ktorá je vopred pripevnená na ráme, alebo zo skla. V predaji sú hotové súpravy, ktoré sú navrhnuté tak, aby vytvorili taký skleník. Ich cena je určená veľkosťou, materiálom na stavbu skleníkov a ďalším vybavením..

Rámové skleníky

Susedné a samostatné skleníky sú postavené s betónovým základom. Alternatívou k tejto možnosti môže byť rámový skleník, ktorého rámové prvky sú upevnené v samotnej pôde. Rámy pre ne sú spravidla vyrobené z plastu a klenby sú inštalované v oblúkovom alebo trojuholníkovom tvare. Taký jednoduchý dizajn umožňuje vytvoriť skleníkový efekt. Oba konce skleníka môžete pravidelne otvárať, aby ste vytvorili optimálny režim pre rastliny..

Príprava skleníka na zimu

Už viete, ako vyrobiť mini skleník a skleník, teraz sa porozprávajme o starostlivosti o skleník. Keď je zima za dverami, dlho sa zhromažďuje bohatá úroda a na police sa ukladajú nádoby s kyslou uhorkou, je čas postarať sa o skleník. Jednoduché tipy vám pomôžu vyhnúť sa prekvapeniam a problémom v zime, ako aj uľahčiť vám prácu na jar. Odstráňte zo zeme všetky zvyšky rastlín a odstráňte 5-7 centimetrov pôdy, kde žije škodlivý hmyz. Vyhrabte, ako treba, prihnojte humusom, rašelinou, maštaľným hnojom, popolom, pieskom a prikryte slamou.

V zime stačí do skleníka hodiť sneh, ktorý ochráni zem pred zamrznutím a skoro na jar nasýti zem vlhkosťou. Skôr ako začnú horké mrazy, skleník dôkladne očistite od zeme, prachu a zaschnutej špiny. Je potrebné namazať alebo zafarbiť iba pozinkované kovanie rámu – kľučky a západky dverí. Nenatreté skleníky si vyžadujú väčšiu pozornosť, ktoré vyžadujú špeciálne ošetrenie a natieranie, ktoré zabraňuje vzniku korózie.

Odolnosť je potrebná na to, aby bol váš skleník pod snehom neporušený. Bez ohľadu na to, ako veľmi by si výrobcovia skleníkov želali, ale dnes bohužiaľ neexistujú žiadne modely, ktoré by bez ďalšieho posilnenia vydržali zaručene nepredvídateľné zimy..

Bohaté snehové zrážky a zaťaženie snehom pre skleníkové rámy často presahujú prípustnú rýchlosť, pričom maximum sa považuje za 200 kilogramov na meter kubický. Aby ste skleník chránili pred snehom, musíte ho posilniť vnútornými podperami na základe výpočtu 3-4 podpier pre konštrukciu dlhú 6 metrov. Počet podpier je možné zvýšiť, ak je skleník umiestnený tam, kde hrozí nebezpečenstvo snehových čias – na záveternom mieste alebo v blízkosti plotu.

Aby sa zabránilo tomu, že podpery spadnú a klesnú do zeme, stojí za to použiť malý trik – upevniť podperu na hornú priečku skleníka a dať pod ňu niečo pevné. Aby skleník vydržal zimné prekvapenia, nedovoľte maximálne zaťaženie snehom, preto stojí za to ho pravidelne odstraňovať zo snehu. Pokúste sa neodškrabávať zvonku sneh alebo ľad tvrdými predmetmi, pretože polykarbonát sa môže poškodiť, čím sa zníži ochrana proti UV žiareniu a prenos svetla..

Teraz ste už oboznámení s tým, prečo by ste na svojom pozemku mali používať skleník a ako si vyrobiť domáci skleník. Ak budete postupovať podľa jednoduchých odporúčaní, ktoré sa týkajú starostlivosti o skleník v zime a prípravy na výstavbu na jeseň, váš skleník vás bude dlho tešiť a poskytne vám veľa príjemných chvíľ pri pohľade na skutočne bohatú úrodu. Naša klasifikácia typov skleníkov vám navyše pomôže rozhodnúť sa, ktorý typ skleníka si vyberiete na dvor..

About the author