Existuje veľa základov. Voľba jednej alebo druhej možnosti závisí predovšetkým od charakteristík pôdy a veľkosti budovy, pod ktorou sa stavia. Pásový základ na hromadách kombinuje výhody dvoch základov: pás a hromada. Vlastnosti jeho konštrukcie budeme ďalej zvažovať..
Obsah:
Výhody a nevýhody pásového základu s hromadami
Tento typ základu je relevantný v prípade, keď má pôda vysokú vlhkosť. Ak po zrážkach voda zostane v hornej časti pôdy niekoľko dní zadržiavaná, potom sa na usporiadanie budovy použije iba základ typu vlasového pásu. Použitie pásky v spojení s hromadami umožňuje rovnomerné rozloženie zaťaženia z budovy. Hromady sú zase takzvané kotvy, ktoré stabilizujú budovu v procese nadmernej pôdnej vlhkosti.
Hromada pásových základov znamená kombináciu dvoch možností zakladania: hromada a pás. Hromada základov je vybavená počas inštalácie skrutkových hromád do špeciálne pripravených výklenkov. A aby štruktúra získala väčšiu tuhosť, je posilnená usporiadaním plytkého pásového základu.
Kombinácia dvoch technológií vám umožní dosiahnuť nasledujúce výhody:
- schopnosť používať na takmer akomkoľvek type pôdy, dokonca aj so strmým svahom;
- erekcia na slabej pôde aj na pôde so zvýšenou tvrdosťou;
- dostupnosť a jednoduchosť materiálov použitých v pracovnom procese;
- odolnosť voči pohybu a zdvíhaniu pôdy;
- dostupné náklady na výstavbu v relatívne krátkom časovom období;
- možnosť vlastnej výroby, bez zapojenia špeciálneho zariadenia.
Konštrukcia tohto typu základu však zahŕňa vykonanie podrobných výpočtových operácií na určenie hĺbky hromady, položenie základne pásu, počet a umiestnenie hromád atď. Okrem toho sa na túto verziu nadácie neodporúča inštalovať príliš veľké hromady. Táto verzia nadácie neznamená usporiadanie suterénu pod ňou..
Hlavný rozdiel medzi základom z pásovej hromady a konvenčným základom z pásov je ten, že budova spočíva iba na pieskovom vankúši, ale aj na hromadách, čím sa zníži celkové zaťaženie pôdy a zabráni sa jej nerovnomernému klesaniu. Piloty preto prenášajú zaťaženie na tvrdšiu pôdu, ktorá sa nachádza hlbšie ako pásový základ. Typ, veľkosť a časť hromádok sa vyberá individuálne a závisí od geologických vlastností oblasti.
Rozdiel medzi pilotovým základom a pásovým základom na pilótach je ten, že pás, takzvaná mriežka, umožňuje postaviť na hromady tehlový dom alebo stavbu z kameňa a blokov. Súčasne bude zaťaženie z neho rovnomerne rozložené. Páska, ktorá sa usadzuje na tomto type základov, je inštalovaná v plytkej, zakopanej alebo nie zakopanej polohe.
Najbežnejšou možnosťou je plytká páska, hĺbka pásky je od dvadsať do štyridsať centimetrov. V tomto prípade sa hromady používajú vŕtané, s okrúhlym prierezom a dodatočnou výstužou. Páska v tomto prípade spočíva na vankúši z piesku a štrku, ktorého výška je asi dvadsať centimetrov.
Upozorňujeme, že táto verzia nadácie sa používa, ak je pôda na mieste charakterizovaná vysokým alebo slabým zdvíhaním. Pás je umiestnený na závaží, to znamená nad nulovou značkou, v prípade, že sa pôda obzvlášť dvíha.
Výpočet základu pásu na hromadách: vlastnosti
Pred začatím výroby základu typu hromada pásov by sa malo vykonať niekoľko operácií zameraných na určenie šírky pásu, priemeru hromád a hĺbky ich položenia. Okrem toho by sa mal vypočítať počet hromád na rovnomerné rozloženie zaťaženia..
Je lepšie, ak túto prácu vykonajú odborníci, ktorí sa predtým zaoberali podrobnými výpočtami. Pretože doba prevádzky celej budovy priamo závisí od správneho výpočtu týchto charakteristík, v tejto fáze sa neodporúča šetriť.
V procese výpočtu pásového základu na hromadách by sa malo vziať do úvahy zaťaženie, ktoré mu bude priradené. Okrem toho by sa mala v pôde preskúmať vlhkosť, hlina a ďalšie inklúzie..
Pri výpočtoch by ste mali vziať do úvahy tieto vlastnosti:
- zaťaženie vetra budúcou budovou;
- materiály, z ktorých bude konštrukcia postavená;
- počet poschodí a veľkosť budovy;
- typ pôdy na mieste a jeho geologické vlastnosti.
Technológia na stavbu pásového základu s vyvŕtanými hromadami
Táto verzia základu je založená na použití vŕtaných pilót, ktorých nosnosť je viac ako 1,5 tony. Preto na stredne veľkú budovu stačí 40-50 takýchto hromád. Inštalácia takéhoto základu sa vykonáva pomerne rýchlo a nevyžaduje špeciálne náklady na jeho implementáciu..
Hromady sú položené tak, aby ich spodná časť bola umiestnená nižšie ako úroveň zamrznutia pôdy. Aby sa zaistila dodatočná ochrana hromád pred vlhkosťou a mrazom, sú pokryté strešnou plsťou. Strešný materiál je tiež schopný znížiť tlak pôdy na hromady v silných mrazoch.
Základ na vyvrtaných hromadách je najčastejšie vybavený v súlade s dvoma technológiami:
- použitie pásovej základne inštalovanej na hromadách;
- výroba zaveseného grilu.
Druhá možnosť je relevantná pre pôdu s veľmi vysokým dvíhaním. Prvá možnosť zahŕňa prehĺbenie monolitickej mriežky dvadsať centimetrov do zeme.
Zariadenie pásového základu na hromadách zahŕňa nasledujúce fázy práce:
1. Vykonávanie výpočtov pre nadáciu.
Odporúčame, aby ste túto fázu zverili odborníkom, pretože na to, aby ste mohli nezávisle vykonávať výpočty, by ste si mali znova prečítať veľa literatúry súvisiacej s pôdou a jej vlastnosťami. Okrem toho je potrebné preskúmať pôdu na obsah vlhkosti v nej. Na základe získaných výsledkov sa určuje šírka pásky pre základ, hĺbka hromád, typ hromád, materiál, z ktorého budú vyrobené.
2. Vykonanie označenia základne pre základ.
Táto fáza zahŕňa prípravu lokality: vyčistenie vegetácie, maximálne možné vyrovnanie. Ďalej sa pomocou lana a kolíka urobí značenie pre základ, určí sa miesto inštalácie vyvŕtaných hromád.
3. Vŕtanie studní pre hromady.
Po určení miesta inštalácie každej hromady je potrebné pre ne vybaviť otvory. Hlavnou podmienkou na určenie hĺbky inštalácie každej hromady je jej umiestnenie pod hĺbku zamrznutia pôdy. O hĺbke zamrznutia pôdy sa môžete dozvedieť z jej výskumu alebo zo špeciálnej mapy, ktorá označuje tento indikátor pre určitú oblasť..
4. Príprava studní na inštaláciu hromád.
Vo vnútri predtým pripravenej studne je potrebné umiestniť strešný materiál, ktorý je v ňom starostlivo upevnený. V tomto prípade je vhodné inštalovať strešný materiál v dvoch vrstvách. Ak je stav studne v budúcnosti pomerne stabilný, potom nie je potrebné inštalovať plášť. Ak je však pôda na mieste skôr močaristá alebo obsahuje veľa ílu, je potrebné dbať na inštaláciu plášťových rúrok, ktoré dodajú hromadám väčšiu tuhosť. Na vyplnenie voľného priestoru medzi potrubím a základňou studne sa používa piesok..
5. Inštalácia oceľového rámu.
Rám vyrobený z oceľovej výstuže musí byť spustený do vnútra potrubia alebo studne. Upozorňujeme, že v žiadnom prípade by nemala spočívať na dne studne..
6. Plnenie studní.
V ďalšej fáze sa predtým pripravená základňa naleje do vysoko kvalitnej betónovej malty. Na základ by ste nemali šetriť maltou, pretože doba prevádzky celého domu priamo závisí od jeho sily. Je vhodnejšie použiť továrenský betón, ak to nie je možné, mali by ste ho vyrobiť sami pomocou miešačky betónu. Nalejte každú hromadu oddelene, pričom sa vyhýbajte prerušeniam pri nalievaní jednej hromady. Pomocou vibrátora na betón sa zbavte vzduchu v betóne a utesnite ho. Štruktúra tak získa dodatočnú tuhosť..
Horná časť studne sa nevylieva, pretože časť výstužnej klietky musí byť následne spojená s betónovou páskou. Potom, čo betónová malta stuhne, by mala byť na povrchu budúceho pásového základu usporiadaná piesčitá základňa.
7. Výroba stužky.
Ďalej musíte zostaviť debnenie. Na jeho výrobu sa používa hranová doska. Vo vnútri debnenia je nainštalovaná predtým pripravená výstužná klietka, ktorá sa naleje rovnakým betónovým riešením ako hromady. Upozorňujeme, že použitie výstuže je povinné, pretože zvyšuje odolnosť základu voči vysokému zaťaženiu a robí ho pružnejším. Navyše pomocou výstuže je mriežka spojená s hromadami. Ďalej by ste mali počkať najmenej tri týždne, kým betón úplne nezaschne, a až potom pokračovať v práci.
Plytký pásový základ na skrutkových pilótach
Ak zvážime, čo je lepšie – skrutkové hromady alebo pásové základy, mali by ste sa zoznámiť s výhodami každého typu nadácie. Vynikajúcou kombináciou vyššie uvedených dvoch možností je pásový základ na skrutkových hromadách.
Skrutkové pilóty sa od vyvrtaných hromad odlišujú svojim prevedením. Spodná časť vyvrtanej hromady má lopatky, pomocou ktorých ju možno ľahko zaskrutkovať do pôdy. Na výrobu podpier sa používa oceľ, najčastejšie liata. Je možné zvárať hotové prvky dohromady, tieto hromady sú však menej odolné ako liate. Hromádkové základy majú vysokú únosnosť, a preto sú veľmi obľúbené. Pridanie pásky k tejto možnosti nadácie zvyšuje jej tuhosť a pevnosť.
Ak pôda patrí k ílovitému, ílovitému, rašelinistému, bažinatému typu, je na ňom nevyhnutne vybavený pásový základ s vyvŕtanými hromadami..
Medzi výhody pásového základu na hromadách poznamenávame:
- dostupné náklady, hromady nepotrebujú liatie betónu a dodatočné náklady na ich výrobu;
- hromady sú dostatočne ľahké na prepravu;
- na inštaláciu hromádok skrutkového typu stačí jeden deň, takže proces výroby nadácie netrvá veľa času;
- doba prevádzky konštrukcie inštalovanej na takýchto hromadách je pomerne dlhá;
- schopnosť inštalovať na pôdu s vysokým obsahom vlhkosti a zdvíhaním;
- doba prevádzky oceľových podpier je najmenej storočie a pol;
- nie je potrebná predbežná príprava zákopov na hromady, sú inštalované priamo do zeme;
- práca sa vykonáva v zime aj v lete;
- ak je miesto nerovnomerné, potom pomocou hromád je možné sa tejto nevýhody zbaviť bez predchádzajúceho vyrovnania stránky.
Inštalácia skrutkových hromád v skalnatom teréne je však obzvlášť náročná. Pretože počas procesu inštalácie existuje riziko zlomenia nožov. Nosnosť takéhoto základu je teda výrazne znížená. Základ na skrutkových hromadách neumožňuje postaviť suterén alebo suterén pod domom. Kanalizačný a vodovodný systém navyše potrebuje dodatočnú izoláciu. Na ochranu povrchu vlasového švu pred koróziou potrebujú dodatočné spracovanie bitúmenovým tmelom..
Dodatočná inštalácia pásového základu na základňu so skrutkovými hromadami prináša nasledujúce výhody:
- možnosť vlastnej konštrukcie základovej pásky;
- jednoduchosť práce;
- dodanie skrutkovej štruktúre dodatočnej tuhosti;
- rovnomerný prenos zaťaženia na skrutkové hromady;
- stabilita a tendencia k deformácii budovy postavenej na tomto type základov;
- odolnosť voči podzemnej vode;
- vysoká pevnosť a trvanlivosť.
Usporiadanie základu pásu však znamená realizáciu komplexných operácií na prípravu betónovej malty, výrobu výstuže, inštaláciu debnenia, liatie atď. Po jeho vyrobení by ste mali počkať asi mesiac, aby betón získal dodatočnú pevnosť..
Preto, ak je budova z kameňa, tehál alebo blokov postavená na pôde s vysokým dvíhaním, potom je kombinácia pásového a vlasového základu vynikajúcou možnosťou, vďaka ktorej bude základ nehybným, silným a stabilným základom pre akúkoľvek štruktúru..
Video základ pásky na hromadách: