Zásobovanie vodou vlastnými rukami v súkromnom dome

Dokonca aj v najodľahlejších vidieckych domoch, nehovoriac o moderných vidieckych chatkách, môžete výrazne zvýšiť úroveň pohodlia jednoducho inštaláciou vodovodného potrubia v súkromnom dome. Nezaručíme vám, že je to taká jednoduchá záležitosť, najmä ak je dom už postavený a dávno, a to nielen vo fáze plánovania, ale napriek tomu je možné veľa prác na inštalácii vodovodného systému vykonať nezávisle. , bez toho, aby sa uchýlili k pomoci špecialistov. V rámci tohto článku sa vám pokúsime povedať, ako položiť vodovodný systém v súkromnom dome, pričom sa budeme dotýkať iba práce vo vnútri domu bez toho, aby sme vzali do úvahy usporiadanie zdroja zásobovania vodou..

Inštalatérska schéma v súkromnom dome

Nezanedbávajte taký dôležitý bod, ako je zostavenie schémy zásobovania vodou. Neospravedlňujte sa: Jediné, čo musím urobiť, je priniesť ich do kuchyne a kúpeľne. Hneď, ako ste sa rozhodli vytvoriť vodovodný systém v súkromnom dome, nakreslite diagram jeho položenia okolo domu, pričom zohľadnite všetky prvky: spotrebiče vody, kolektory, kotol, filtre a čerpadlo. Uveďte umiestnenie všetkých prvkov a cestu pre kladenie rúrok okolo domu. Na diagrame je vhodné použiť vzdialenosti. To výrazne uľahčí úlohu výpočtu počtu potrubí na zásobovanie vodou..

Schému kladenia rúr je možné vykonať dvoma spôsobmi:

Sériové pripojenie vhodné iba pre malý vidiecky dom s malým počtom odberateľov vody, kde žije 1 – 2 osoby. Pre plnohodnotné vidiecke domy a chaty s trvalým pobytom takýto systém nebude fungovať. Skladá sa z nasledujúceho: voda prechádza hlavným potrubím v celom dome, v blízkosti každého spotrebiteľa vody je umiestnené odpalisko s odbočkou v jeho smere. Ukazuje sa, že ak použijete niekoľko spotrebiteľov súčasne, v najvzdialenejších z nich bude veľmi nízky tlak, ktorý nie je schopný uspokojiť potreby.

Kolektorové vedenie vodovodných potrubí v súkromnom dome

Pripojenie kolektora spočíva v presmerovaní jednotlivých potrubí zo spoločného zberača na každého spotrebiteľa osobitne. To zaisťuje takmer rovnaký tlak v každom bode domu. Niektoré tlakové straty budú samozrejme stále spojené s odľahlosťou od čerpacej stanice, ale tieto straty sú oveľa menšie ako pri sériovom pripojení..

Voľba systému kolektorových rozvodov výrazne zvyšuje náklady na inštalatérske práce v súkromnom dome. V zásade kvôli väčšiemu počtu potrubí. Ale stojí to za to. Ďalej budeme presne zvažovať kolektorový systém.

akýkoľvek schéma zásobovania vodou súkromným domom pozostáva z nasledujúcich prvkov:

Inštalatérska schéma v súkromnom dome

Vo vodovodnom systéme môžu byť prítomné ďalšie ďalšie prvky, ale typický diagram a postupnosť zapojenia zostávajú nezmenené..

Inštalácia vodovodného systému v súkromnom dome

Pri prácach súvisiacich s pokladaním systému zásobovania vodou v súkromnom dome je najprášnejšie a najťažšie vytváranie otvorov v stenách alebo podlahe pre potrubie. Pokiaľ ide o zvyšok, rezanie a spájanie potrubí, pripojenie k spotrebiteľom, pripojenie k rozvodnému potrubiu, inštalácia čerpacej stanice a pripojenie filtračných systémov, aj keď to bude trvať veľa času, nebude vyžadovať veľa fyzického úsilia. Inštalácia súkromného domu vlastnými rukami je teda celkom uskutočniteľnou úlohou aj pre začiatočníkov. Hlavná vec je, že túžba je neotrasiteľná, potom je všetko na ramene.

Výber materiálu pre potrubia

Prvým krokom je rozhodnúť sa, aký druh rúr použijeme..

Medené rúry pre vodoinštalácie

 • Medené rúrky najlepšie a najdrahšie. Nie sú odolné voči korózii, neboja sa ultrafialového žiarenia, sú ľahostajné k mikroorganizmom, nezaznamenávajú vysoký tlak, nereagujú na zmeny okolitých teplôt, neboja sa škodlivých nečistôt vo vode a navyše okamžite vydávajú teplo. Vo všeobecnosti sen nie je fajka. Jednou nevýhodou je cena.

Vystužené plastové rúrky na zásobovanie vodou

 • Vystužené plastové rúrky sú hliníkové rúry, chránené na oboch stranách (zvnútra aj zvonka) polyetylénovou vrstvou. Hladký povrch polyetylénu zabraňuje hromadeniu usadenín a zabraňuje vzniku hrdze. Vonkajšia vrstva chráni pred účinkami ultrafialového žiarenia a kondenzácie. Významnými nevýhodami takýchto rúr sú: strach z vysokých teplôt nad 95 ° C (zdeformovaných), citlivé na mrazenie vodou, rúry s tvarovkami nie je možné ohýbať.

Oceľové rúry pre vodoinštalácie

 • Oceľové rúry – stará dobrá verzia. Sú odolné, pevné, ale zároveň sa boja hrdze. Je tiež dôležité, aby pri inštalácii bolo potrebné buď odrezať závit na každom rúrkovom prvku na pripojenie, alebo zvárať rúry, čo je veľmi namáhavý proces..

Polypropylénové rúry na zásobovanie vodou

 • Polypropylénové rúry v poslednej dobe sú veľmi obľúbené pri vykonávaní systému zásobovania vodou v súkromnom dome. Je to spôsobené tým, že majú vynikajúce výkonové charakteristiky, nepodliehajú oxidácii, sú trvanlivé (až 50 rokov), relatívne ľahko sa inštalujú a pripojenia nevyžadujú časté kontroly, čo umožňuje, aby boli potrubia skryté pod sadrou. Z nedostatkov je možné rozlíšiť iba jeden – potrebu špeciálneho elektrického zváracieho stroja na spájanie rúrok dohromady..

Vystužené a nevystužené polypropylénové rúry

Dôležité! Pokiaľ ste sa rozhodli pre polypropylénové rúry, upozorňujeme, že na dodávku teplej vody sú potrebné vystužené rúry (sklolaminát, hliník alebo iný materiál)..

Vzhľadom na počet potrubí potrebných na položenie kolektorového systému cena za systém zásobovania vodou v súkromnom dome do značnej miery závisí od materiálu týchto potrubí. Pri výbere sa teda zamerajte na pomer cena / kvalita a nezabúdajte na svoj rozpočet..

Voľba priemeru vnútorných vodovodných potrubí

Správny priemer je rovnako dôležitý ako materiál potrubia. Je to spôsobené tým, že príliš malý priemer potrubia môže viesť k turbulizácii toku, čo znamená, že voda v potrubí sa bude pohybovať hlukom a na stenách zostane veľa vápenatých usadenín. Na základe toho je maximálna rýchlosť pohybu vody v potrubí 2 m / s a ​​musíte vybrať priemer rúrok.

Priemer potrubí tiež závisí od dĺžky potrubia:

 • Na potrubie kratšie ako 30 m sú vhodné rúry s priemerom 25 mm.
 • Pri potrubiach dlhších ako 30 m je lepšie použiť rúry s priemerom 32 mm..
 • Na krátke potrubia kratšie ako 10 m je možné použiť rúry s priemerom 20 mm.

Priemer potrubí na zásobovanie vodou

Správne usporiadanie systému zásobovania vodou v súkromnom dome do značnej miery závisí od správne zvoleného priemeru kolektorového potrubia, aby bolo zaistené úplné súčasné používanie niekoľkých spotrebiteľov naraz. Na jeho určenie je potrebné vykonať jednoduché výpočty: napríklad jeden kohútik s vodou prejde sám 5 – 6 l / min, vypočítame, koľko a ktorých spotrebiteľov môžeme súčasne zapnúť v celom dome.

 • Rúra s priemerom 25 mm (1 palec) ním preteká 30 l / min;
 • 32 mm (1,25 palca) potrubie tečie 50 l / min;
 • 38 mm (1,5 palca) potrubie – prietoky 75 l / min.

Ak je rodina veľká, v dome žije veľa ľudí súčasne a existuje len málo kohútikov, často dochádza k situáciám, keď súčasne používajú umývadlo v kuchyni a kúpeľni a na toalete, a práčka. Je potrebné zhrnúť spotrebu týchto zariadení za minútu – od toho bude závisieť priemer kolektorového potrubia..

Ak je rodina malá a okolo domu je veľa spotrebiteľov vody, výpočet sa robí inak. Je potrebné vypočítať spotrebu vody v odberných bodoch a znížiť ju o 25 – 40%. Pôjde o približné rodinné náklady..

Zváranie polypropylénových rúr

Zvážte spojenie potrubí navzájom pomocou príkladu polypropylénových rúrok.

Na studenú vodu používame rúry s priemerom 25 mm, hrúbkou steny 2,8 mm.

Na teplú vodu používame vystužené rúry s priemerom 25 mm, hrúbkou steny 3,2 mm.

Technológia zvárania polypropylénových rúr:

Rezanie polypropylénových rúrok

Stroj na zváranie polypropylénových rúrok

Zváranie polypropylénových rúr

V dôsledku toho by ste mali získať rovnomerné a krásne kolmé spojenie. Ak nie ste spokojní s výsledkom, odstrihnite časť s pripojením a postup opakujte od začiatku..

Čerstvo zvárané rúry nechajte pred použitím mierne vychladnúť..

Inštalatérske práce v súkromnom dome

Rozloženie vodovodných potrubí z polypropylénu v súkromnom dome

Po pripojení rúrok môžete začať s kladením rúrok vo vnútri domu. Odporúčame začať so spotrebiteľom vody.

Na začiatok pripojíme potrubie k spotrebiteľovi pomocou adaptéra na závitové pripojenie, medzi adaptér a hadicu na kohútik nainštalujeme guľový ventil, ktorý je potrebný na vypnutie vody, ak sú zrazu potrebné opravy, potom položíme to smerom k zberateľovi. Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať:

 • Odporúča sa, aby potrubia neprechádzali stavebnými konštrukciami (stenami a priečkami). Ak to však nie je možné, pri kladení potrubia do steny musí byť uzavreté v špeciálnom skle.
 • Aby boli potrubia ľahko opraviteľné, má zmysel ich umiestniť vo vzdialenosti 20 – 25 mm od steny.
 • Pri inštalácii odtokových kohútikov urobte mierny sklon k kohútiku.
 • Pri obchádzaní vonkajšieho rohu je potrubie umiestnené vo vzdialenosti 15 mm, vnútorný roh – 30 – 40 mm.
 • Rúry sú pripevnené k stenám špeciálnymi sponami. Uistite sa, že fixujete v každom rohovom kĺbe, na rovný úsek umiestnime spony vo vzdialenosti 1,5 – 2 m.
 • Na pripojenie polypropylénových rúr pod uhlom vrátane 90 ° sa používajú špeciálne tvarovky HDPE, T -kusy s rovnakým a prechodným priemerom.
 • Čím menej zákrut a rohov je v línii, tým menší je tlak.

Pri pripájaní potrubia k potrubiu musia byť nainštalované uzatváracie ventily, aby bolo možné spotrebiteľa odpojiť od systému, a to aj na účely opravy..

Pripojenie čerpacej stanice k vnútornému prívodu vody

Pripojenie súkromného domu k vodovodnému systému sa vykonáva prostredníctvom čerpacej stanice, ktorá čerpá vodu zo zdroja: studňa alebo studňa.

Čerpacia stanica je najlepšie umiestnená v dome, suteréne, suteréne alebo vykurovanej technickej miestnosti. To ho ochráni pred zamrznutím a umožní využívať prívod vody aj v silných mrazoch..

Pripojenie čerpacej stanice

Zo zdroja prívodu vody do čerpacej stanice pochádza potrubie, ktoré končí mosadznou tvarovkou s adaptérom pre priemer 32 mm.

K tejto armatúre pripájame odpalisko s vypúšťacím ventilom, aby bolo možné vypnúť prívod vody na opravu vodovodného systému. Potom zapojíme spätný ventil, aby sa voda nevrátila. Ak potrebujete rúru otočiť, aby ste ju nasmerovali na stanicu, použijeme uhol 90 °.

Ďalej spojíme všetky potrebné prvky pomocou rýchleho pripojenia „americký“:

 • Pripojíme guľový ventil na vypnutie / zapnutie prívodu vody.
 • Ďalej filter z hrubých ôk.
 • Hotová čerpacia stanica musí mať tlakový spínač a nádrž klapky. Ale ak je vaše čerpadlo v prívode vody (studňa, studňa) a zvyšok zariadenia je v dome, potom na vrch potrubia pripojíme tlakový spínač a dole klapku alebo hydraulický akumulátor.
 • Senzor, ktorý chráni čerpadlo pred „chodom nasucho“.
 • K zostávajúcemu spojeniu pripojíme jemný filter.
 • Nasleduje prechod na rúrku s priemerom 25 mm.

Pred ďalšou prácou skontrolujte prevádzkyschopnosť spojenia: spustite čerpadlo – bude čerpať alebo nie. Ak nie, niečo bolo niekde nesprávne zapojené alebo je prečerpaný akumulátor.

Čo je to hydraulický akumulátor a prečo je potrebný

Princíp činnosti akumulátora

Akumulátor je uzavretá nádrž rozdelená na dve časti. Jedna obsahuje vodu, druhá obsahuje stlačený vzduch. Táto jednotka je potrebná na zabezpečenie stabilného tlaku vo vodovodnom systéme a v prípade potreby na zapnutie a vypnutie čerpadla..

Akumulátor je napríklad úplne naplnený vodou, tlak v systéme je 3 bary. Keď niekto v dome otvorí kohútik, použije vodu, opustí akumulátor, tlak klesne, relé sa spustí a čerpadlo sa spustí. Voda sa znova čerpá a tlak sa zvýši na 3 bary.

Hydroakumulátory

Objem nádrže je odlišný: od 25 litrov do 500 litrov sa vyberá v závislosti od potrieb rodiny.

Inštalácia systému zásobovania vodou v súkromnom dome nemusí nevyhnutne znamenať hydraulický akumulátor. Môžete použiť veľký zásobník a nainštalovať ho na najvyššie poschodie domu. Voda bude dodávaná spotrebiteľom pod tlakom generovaným jej hmotnosťou. Ale taký systém nestačí na to, aby práčka fungovala..

Úprava vody a úprava vody

Úprava vody a úprava vody

Je nevyhnutné skontrolovať vodu zo zdroja v laboratóriu, či neobsahuje nečistoty a rozpustné soli. V závislosti od výsledkov sa vyberú rôzne filtračné systémy a jednotky na úpravu vody, odstraňovače železa atď..

Ihneď po akumulátore musí voda vstúpiť do systému úpravy vody. Tieto zariadenia je potrebné lokalizovať vo vzdialenosti 0,5 – 1 m od akumulátora.

Inštalácia kolektorov a kotla

Po filtračných systémoch by mala byť voda rozdelená na dva prúdy: jeden – do kolektora so studenou vodou, druhý – pôjde do ohrievača vody.

Pred kolektor so studenou vodou musíme nainštalovať uzatváracie ventily a vypúšťací ventil. Na každom potrubí v potrubí tiež. Počet potrubí závisí od počtu spotrebiteľov vody v dome.

Inštalatérske práce v súkromnom dome by neboli úplné bez teplej vody.

Pripojenie kotla

Na potrubie, ktoré vedie k ohrievaču vody, inštalujeme poistný ventil, expanznú nádrž a guľový vypúšťací ventil bezprostredne pod kotol..

Na výstupe teplej vody a ohrievača vody inštalujeme aj guľový ventil. Potom potrubie spojíme s kolektorom s horúcou vodou, z ktorého roztiahneme potrubie po celom dome.

V tomto prípade môže byť inštalácia vodovodného systému v súkromnom dome vlastnými rukami považovaná za úplnú. Nezabudnite najskôr skontrolovať výkonnosť systému a absenciu netesností vo všetkých častiach vodovodného systému. Ak sú výsledky pozitívne, môžete bezpečne použiť.

Inštalatérske práce v súkromnom dome: video – recenzia

About the author