Zateplenie fasády vlastnými rukami: pokyny krok za krokom

Ľudstvo sa už niekoľko desaťročí snaží nájsť spôsoby, ako znížiť spotrebu energie, na ktorej leví podiel má vykurovanie budov. Minimálnym znížením tepelných strát je možné očakávať výrazný ekonomický efekt. Nové progresívne technológie, ktoré sa dokonale osvedčili vo všetkých klimatických podmienkach, boli nájdené pred viac ako 30 rokmi. Technika sa z roka na rok zlepšuje, výrobcovia vyrábajú rôzne stavebné materiály na zateplenie fasády. V niektorých krajinách boli spustené programy úspory energie, ktoré sú založené na myšlienke mokrej izolácie fasád.

Obsah:

Ako izolovať fasádu

Tepelná izolácia fasád je obľúbeným spôsobom vonkajšej výzdoby budov a súčasne šetrí energiou. Tento postup rieši niekoľko problémov naraz: chráni steny pred nepriaznivými poveternostnými faktormi, udržuje teplo v dome a zdobí fasády. Dnes mnoho spoločností ponúka svoje služby pre vonkajšiu izoláciu stien. Cena zateplenia fasády však nezodpovedá kvalite použitých materiálov. Z tohto dôvodu si vývojári vyberajú možnosť samoohrevných stien s penovou alebo inou izoláciou.

Výber materiálu

Izoláciou stien domu môžete racionálne a kreatívne pristupovať k výberu materiálov. Nemá zmysel izolovať všetky steny materiálom rovnakej hrúbky. Kombinujte izoláciu. Pretože sa k južnej stene dostáva viac tepla, je možné použiť rôzne hrúbky izolácie. Uistite sa, že obmedzíte prístup všetkým druhom hlodavcov izoláciou sokla fasád extrudovanou polystyrénovou penou. V prípade rohov vezmite hrubšiu vrstvu izolácie.

Minerálna vlna

Na izoláciu fasád je možné použiť rôzne materiály. Minerálna vlna je anorganický vláknitý materiál, ktorý je vyrobený z kremičitanových tavenín, zmesí sedimentárnych hornín a hutníckych trosiek. Na izoláciu fasád sa používa minerálna vlna, čadič (kameň) a sklené materiály. Dosky z minerálnej vlny sa používajú na izoláciu fasád metódou „mokrá“ alebo metódou „sklopná vetraná fasáda“.

Minerálna vlna odoláva teplotám nad 1000 stupňov Celzia a súčasne sa netaví, má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti a výraznú odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Minerálna vlna neabsorbuje vlhkosť, má vysokú biologickú a chemickú odolnosť a dobré vlastnosti absorbujúce zvuk, čím znižuje hluk o 20%. Životnosť minerálnej vlny dosahuje 30-40 rokov.

Polystyrén

Polyfoam je jedným z najobľúbenejších materiálov na izoláciu stien. Táto látka sa začala vyrábať v 30. rokoch minulého storočia a v súčasnosti pena nestratila svoje vedúce postavenie. Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti peny sú zaistené určitou výrobnou technológiou, keď je polystyrén penený pomocou špeciálneho zariadenia a v dôsledku toho sa vytvárajú malé bubliny naplnené vzduchom..

Pena obsahuje takmer 98% vzduchu, vďaka čomu je materiál ľahký a odolný voči vlhkosti. Ďalšou výhodou sú nízke výrobné náklady a cena penovej izolácie fasád. Fasády s penovou úpravou znižujú tepelné straty asi o 70%. Moderná pena nepodporuje spaľovanie a aktívne odoláva tomuto procesu. Ale ak sú na vašom webe problémy s hlodavcami, je lepšie tento podnik opustiť..

Príprava stien

Funkčnosť a trvanlivosť vyrobenej izolácie závisí od správnej prípravy podkladu. Spočiatku je potrebné zo stien odstrániť všetky vyčnievajúce konštrukcie a prvky, ako sú vetracie mriežky, búrkové žľaby, vonkajšie jednotky klimatického vybavenia, parapety, osvetľovacie zariadenia. Rovnako by mala byť odstránená komunikácia prechádzajúca fasádami, padajúca do roviny izolovanej steny. V starých domoch má murivo veľmi často mnoho dekoratívnych prvkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ríms a okien..

Omietnuté steny kontrolujeme klepaním na pevnosť vonkajšej úpravy. Pomocou olovníc, dlhých pravidiel a šnúr by ste mali nájsť všeobecné odchýlky steny od vertikály alebo nájsť lokálne nerovnosti. Označte problémové oblasti kriedou, aby ste ich nestratili z dohľadu. Ak sú v rovine pozorované veľké rozdiely v úrovni a sú obsiahnuté slabo priľnavé oblasti, potom by sa práca na zahrievaní fasád na takom základe mala vykonať po demontáži vyčnievajúcich a dýchajúcich sadrových koláčov.

Osobitnú pozornosť treba venovať oblastiam, kde zostal olejový náter, ktorý má nízku úroveň priľnavosti a zlú priepustnosť pre pary. Nezabudnite zo stien odstrániť plesne, plesne, mastnotu, výkvet a hrdzu. Veľké výmoly a praskliny sú natreté hlboko penetračnými zlúčeninami pomocou maklavitov a po úplnom vysušení tmelom na vonkajšie použitie zapečatené. Praskliny, ktoré sú široké až 2 milimetre, nie je potrebné opravovať. Veľké lokálne priehlbiny sa spravidla vyrovnávajú lepením kúskov izolácie.

Keď sú steny vyrovnané, komunikácia je položená, vonkajšie konzoly sú predĺžené, všetky mokré práce sú dokončené vo vnútri budovy, je usporiadaná strešná krytina a hydroizolácia, potom môžete povrch natrieť základným náterom a začať s izoláciou fasády expandovaným polystyrénom..

Upevnenie profilu sokla

Podľa projektu stojí za to určiť dolný bod povrchu, ktorý má byť izolovaný, potom pomocou vodnej hladiny preniesť túto značku do všetkých vonkajších a vnútorných rohov konštrukcie a potom ich spojiť potiahnutým káblom, aby sa získal štartovací bod. riadok. Podľa označení musíte nainštalovať suterénny profil, aby ste držali prvý rad izolačných dosiek, pretože na mokrom lepidle majú veľmi vážny pohyb..

Štartovacia tyč je vybraná podľa veľkosti, ktorá zodpovedá šírke izolácie, a je upevnená hmoždinkami s priemerom 6 milimetrov v intervaloch 300 – 350 milimetrov, na kladivový klinec sa odporúča nasadiť podložky. Štartovací pás je v rohoch spojený šikmými rezmi alebo pomocou rohovej spojky. Medzi časťami profilov sú umiestnené spojovacie a koncové prvky z plastu, ktoré kompenzujú tepelnú rozťažnosť.

Montáž vonkajších parapetov

Pred inštaláciou izolácie na fasádu je lepšie nainštalovať vonkajšie parapety. Príliv a odliv sú pripevnené priamo k samotnému oknu. Odstránenie parapetu sa vykonáva s prihliadnutím na vonkajšiu izoláciu fasády (hrúbka izolácie + 1 centimeter) tak, aby okenný parapet vyčnieval 3-4 cm za hotovú stenu. Niekedy je okno umiestnené na štartovací profil. V tomto prípade sa pod parapetom získa dutina, v ktorej kondenzuje vlhkosť. Dutina by mala byť vyplnená kúskami izolácie zmiešanými s lepivou zmesou, môžete ju zakryť sadrou.

Ďalej je potrebné izolovať vonkajšie svahy plastových okien. Po inštalácii okien spravidla zostane 20-30 milimetrov na izoláciu. Vezmite penový plast by mal byť menej hrubý ako materiál pre fasádu. Nezabudnite, že okrem izolácie existujú ešte ďalšie vrstvy, ktorých vzdialenosť je 1 centimeter. Pri izolácii svahov by mal penový plast vyčnievať 1 centimeter za svah. To znamená, že materiál nie je potrebné rezať, pričom sa zameriava na stenu..

Lepidlo

Pripravené lepidlá na lepenie izolácie by sa mali použiť do niekoľkých hodín, aby sa na stavbe miesili v požadovanom množstve. Potrebné množstvo vody sa naleje do odmerného plastového vedra a naleje sa suchá zmes. Zmiešajte komponenty pomocou nízkootáčkového vrtáka, kým nezískate homogénnu hmotu bez prítomnosti hrudiek. Roztok dozrieva asi päť minút, potom sa opäť minútu mieša..

Ak lepiaca zmes v tomto procese trochu zhustne, potom ju stačí premiešať. Na skvapalnenie zahusteného lepidla doň nepridávajte vodu. V závislosti od toho, v ktorej rovine musíte vyrovnať rozdiely, si môžete vybrať jednu z týchto možností nanášania lepidla na izoláciu.

Ak nepravidelnosti dosiahnu 15 milimetrov, potom sa po obvode dosky nanesie pás lepidla vysoký 20 milimetrov a potom sa v strede dosky rovnomerne nanesie niekoľko majákov. Pri chybách do 10 milimetrov sa lepiace pásy nanášajú pozdĺž obvodu dosky a v strede. Šírka pásikov je 30-40 milimetrov, lepidlo by malo pokrývať 50-60% z celkovej plochy listu.

Izolačná nálepka

Keď je izolácia prilepená k svahom a sú nainštalované parapety, môžete začať lepiť materiál na steny. Technológia fasádnej izolácie zahŕňa taký upevňovací prvok pre izoláciu, keď je najskôr prilepený a potom pribitý. Penu začíname lepiť zospodu, kde nastavíme štartovaciu lištu. Na lepenie potrebujete 2 špachtle: malú (80 mm) a veľkú (200 mm). Pomocou malého nástroja naneste lepidlo na veľkú špachtľu.

Je obvyklé nanášať zmes nie na plech, ale na stenu. Stena spravidla nie je úplne plochá. Preto tam môžete dať viac zmesi, ak potrebujete odstrániť nerovnosti. Zmes sa teda nerozotiera rovnomerne. Rozmazávame iba na dokonale rovnú. Listy by mali byť pripevnené takým spôsobom, aby sa získali spoje v tvare T..

Listy by mali byť aplikované na miesto s miernym odsadením, blízkym 20-30 milimetrom, potom sú stlačené dlhou stierkou alebo pravidlom na povrch susedných dosiek. Z vnútornej strany dosiek a z povrchu základne je potrebné odstrániť vznikajúce lepidlo. Vertikalita inštalácie plechov je kontrolovaná úrovňou, smer roviny je riadený ovládacími závitmi.

Všetky listy by mali byť tesne pritlačené k sebe vo vzdialenosti, ktorá by nemala presiahnuť 2 milimetre, takže by ste sa mali uistiť, že sa zmes nedostane do švíkov. Ak sa v dôsledku toho ukázali medzery, môžu byť vyplnené izolačnými pásmi alebo vyfukované polyuretánovou penou. V spojoch výrobkov nie je prípustný rozdiel v hrúbke väčší ako 3 milimetre.

Je dôležité, aby zvislé škáry s bočnými svahmi nespadali do jednej línie v blízkosti dverí a okien. Pripojenie musí byť vykonané nad alebo pod otvorom, posun musí byť najmenej 200 milimetrov. Ak sú na základe spájané rôzne materiály, potom by sa dosky na tomto mieste nemali spájať, je potrebné zabezpečiť posunutie najmenej 100 milimetrov.

Na vonkajších a vnútorných rohoch fasád je potrebné vykonať zúbkované spojenie izolácie. Dosky zodpovedajúcich radov sa musia zakliniť na povrch priľahlých stien, aby sa nevytvoril dlhý zvislý šev, ktorý je náchylný na praskanie. Na svahoch a rohoch sú dosky namontované s dostatočným vývodom na bandážovanie. Po vytvrdnutí lepidla a vytvorení rohu je možné izoláciu orezať.

Medzi lepením izolácie a pribíjaním klincov stojí za to počkať tri dni, kým sa lepidlo správne nastaví a všetok materiál sa „usadí“. Ak zateplíte fasádu sami penou, môžete to urobiť inak a po častiach prilepiť dom. Polovicu práce bude potrebné vykonať zo zeme a druhú polovicu z nejakého lešenia. Preto je vhodnejšie postupovať po častiach, aby sa platforma niekoľkokrát nepreskupovala ani nenosila..

Ak zateplíte celý dom naraz, potom pena zostane na slnku dva týždne. A nebude mu to k ničomu. Navyše v prípade dažďa izolácia zachytí prebytočnú vlhkosť. Pozemky na výšku by mali byť vo výške rastu dlažby a na šírku ako lešenie.

Izolácia klincov

Izoláciu sa odporúča lepiť tri dni po dokončení lepenia. Ak začnete vŕtať materiál nevysušenou zmesou lepidla, potom sa môže vzdialiť od steny. Pri pribíjaní „čerstvého“ existuje možnosť spadnutia do vybrania pod plechom, čo vyvoláva nárast okrajov listu.

Lepená izolácia by mala byť pripevnená k stene hubami. Táto hmoždinka je plastový kruh – čiapočka s plastovým rukávom – nohou a klincom zatĺknutým do tohto rukávu. Nechty sú plastové a kovové. Nech to znie akokoľvek zvláštne, je lepšie zvoliť plastové výrobky, pretože kovové výrobky vytvárajú ďalší studený most a sú tiež drahšie, čo vedie k zvýšeniu nákladov na izoláciu fasády..

Upevnenie sa spravidla vykonáva v strede a v rohoch dosky, 6-8 hmoždiniek na 1 meter štvorcový. V rohoch budovy, v blízkosti svahov dverí a okien, v oblasti suterénu je potrebné vybaviť ďalšie upevňovacie prvky, ktoré sú umiestnené 200 mm od okraja dosiek. Krok a počet dodatočných usporiadaní klincov sú určené rozmermi domu, veľkosťou dosiek, ložiskovými charakteristikami spojovacích prvkov a zaťažením vetrom.

Otvory požadovanej hĺbky a priemeru sa vyvŕtajú perforátorom, odstráni sa prach. Dĺžka huby sa určuje týmto spôsobom: hrúbka izolačnej dosky + 1 centimeter (hrúbka ostatných vrstiev) + 4 centimetre do steny. Otvory sa odporúčajú urobiť do hĺbky o 10-15 milimetrov viac, ako je dĺžka tyče. Ak vyvŕtate otvory do hĺbky rovnajúcej sa dĺžke huby, potom úlomky, ktoré sa rozpadajú počas prevádzky, vám nedovolia normálne tam zatĺcť hmoždinku.

Ďalej musíte do otvoru vložiť hmoždinku a pomocou gumového kladiva zatĺcť rozperný klinec. Môžete to jednoducho vyraziť päsťou. Hlava disku klinca by mala byť na úrovni izolačného povrchu alebo by nemala vyčnievať viac ako 1 milimeter. Ak huba nedosiahne normu a trčí, možno je vŕtačka odbrúsená alebo je otvor príliš krátky. V druhom prípade musíte hubu vytiahnuť, vyvŕtať a znova vložiť..

Zariadenie so zosilnenou vrstvou

Výstužná vrstva znamená vytvorenie pomocnej výstužnej sieťovej vrstvy. Rohy v blízkosti dverových a okenných otvorov musia byť prilepené záplatami z výstužnej sieťoviny. Veľkosť takýchto náplastí by mala byť 200 x 300 mm alebo viac. Takáto operácia vám umožňuje zabrániť vzniku trhlín v blízkosti vnútorných rohov otvoru..

Všetky vonkajšie rohy budovy, vrátane vyčnievajúcich dekorácií a svahov, by mali byť vystužené plastovými alebo hliníkovými perforovanými rohmi, ktoré sú k dispozícii so sieťovanými pásmi. Najprv sa nanesie lepiaca kompozícia, potom by mal byť vopred narezaný perforovaný roh stierkou pevne pritlačený na izoláciu a nastavený horizontálne alebo vertikálne s úrovňou..

Vyčnievajúce lepidlo musí byť vyhladené v rovine steny. V prípade potreby je možné perforovaný roh dočasne upevniť, vyrovnať, vytiahnuť a vložiť klince do izolačnej dosky cez perforačné otvory. Potom, čo sa prípravná vrstva úplne vysuší a upevnia sa výstužné prvky, nainštalujeme hlavnú sieť.

Na spevnenie peny sa používa sieťovina, ktorá je špeciálne navrhnutá pre fasádne práce. Je vyrobený zo sklených vlákien odolných voči zásadám, ktoré sú schopné vydržať konštrukčné zaťaženie. Na ochranu inštalácie výstužnej siete sa používa špeciálna zmes, ktorá sa mierne líši od zmesi, pomocou ktorej je fasáda izolovaná vatou..

Lepené platne sa pred začatím práce brúsia ručnými strúhadlami pomocou hrubého brúsneho papiera, aby sa odstránili prípadné kvapky v spojoch plechov. Pred aplikáciou roztoku musí byť povrch zbavený brúsnych produktov, prachu a rôznych nečistôt. Sieťovina je narezaná na pásy rovnajúce sa výške stien. Lepidlo sa nanáša na steny zvislými pruhmi, ktoré sa rovnajú šírke plátna.

Roztok sa nanáša v rovnomernej vrstve, ktorej hrúbka je približne 2 mm. Na tento účel je najvhodnejšie použiť kovové strúhadlo. Pripravené plátno by malo byť odvinuté po celej dĺžke povrchu, nanesené na roztok a vložené do neho pomocou hladkej kovovej špachtle. Sieťovina musí byť od stredu k okrajom jemne vyhladená. Vyrovnajte vyčnievajúce lepidlo na povrchu.

Na lepenú výstužnú vrstvu naneste ďalšiu vrstvu malty metódou mokrý do mokrého. Druhá vrstva je vyrovnaná opatrnejšie, hotová sieťka by z nej nemala byť viditeľná. Na druhý deň možno výstužný koláč prebrúsiť brúsnym papierom alebo natrieť malými škrupinami. Asi po 3 dňoch steny úplne vyschnú, mali by byť ošetrené základným náterom z kremenného piesku, čo zjednodušuje aplikáciu dekoratívnej omietky.

A nakoniec. Technológia izolácie fasády penou znamená vykonávanie prác pri teplote vonkajšieho vzduchu + 5 až 25 stupňov a relatívnej vlhkosti blízkej 80%. V každej fáze by mali byť pracovné povrchy chránené pred slnečným žiarením, silným vetrom a dažďom. Prísne dodržiavajte vyššie uvedené odporúčania a budete úspešní.!

About the author