Zateplenie panelového domu svojpomocne

V dnešnej dobe letní obyvatelia často stavajú na svojich pozemkoch panelové domy. Hlavnou výhodou panelových domov je pomerne krátka doba výstavby. Ak ste začali pracovať na konci jesene, môžete sa na letné obdobie presťahovať do dachy už na začiatku terénnych prác. Ďalšími výhodami stavby týchto domov sú dostupná cena, trvanlivosť týchto budov a ekologická kvalita štruktúr. Ak máte prímestský panelový dom, pravdepodobne ste sa viackrát pýtali, ako izolovať panelový dom vlastnými rukami, aby ste v ňom mohli bývať v zime..

Obsah:

Potreba izolovať panelový dom

Panelové domy sú spravidla rozdelené do dvoch typov. Budovy, ktoré patria do prvej skupiny, sú vyrobené na trvalý pobyt. Prirodzene, také domy s tepelnou izoláciou sú v poriadku. Druhá kategória domov je vhodná na bývanie a odpočinok v teplom jarnom a letnom období. Málokto z majiteľov takýchto domov samozrejme premýšľal o dodatočnej tepelnej ochrane. Prečo je v budove v zime potrebná tepelná ochrana, keď v nej nikto nebýva? Ale aby ste mohli žiť celý rok v panelovom dome, je potrebné zorganizovať takú akciu, ako je izolácia vášho domu..

Panelové domy, v ktorých sa chystajú trvale žiť, musia byť bezpodmienečne zateplené. Pokiaľ ide o „letné domy“, odporúča sa vykonať izoláciu, aby sa predĺžila životnosť budovy. Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako správne izolovať panelový dom, potom podľa všeobecne uznávaných pravidiel by hrúbka rámu letného domu mala byť asi 5-7 centimetrov.

V budovách prevádzkovaných v zime je hrúbka rámu 2-3 krát väčšia. V prípade panelových domov postavených na zimné použitie by teda mala byť hrúbka o 15 centimetrov väčšia. Cítite, aký je to rozdiel! S hrúbkou rámu 5-7 centimetrov v zime teplo odteká najvyššou rýchlosťou. Chceme vás však ubezpečiť: nebude potrebné izolovať celý rám, ale niektoré jeho časti. Hlavne – suterény, rampy, podkrovné podlahy a suterén.

Majitelia takýchto budov si často myslia, že stačí nainštalovať systém „teplej podlahy“ a všetky problémy s únikom tepla vyriešia samy. To nie je pravda! Bez izolácie stien, suterénu, suterénu a ďalších konštrukčných prvkov sa v dome vytvorí veľa studených mostov. Samozrejme, je realistické vykurovať všetky miestnosti na akúkoľvek teplotu. Preto platte viac za kúrenie?

Druhy izolácie pre panelový dom

Izolačné materiály pre budovy tohto typu, ako sú panelové domy, sa vyrábajú vo forme roliek alebo dlaždíc. Líšia sa medzi sebou nielen výrobným spôsobom a inými podobnými jemnosťami, ale aj hrúbkou. Profesionáli sa domnievajú, že čím väčšia je hrúbka, tým lepšie sú tieto budovy izolované. Zdá sa to tak, ale je potrebné vziať do úvahy veľmi dôležitý bod: proces izolácie panelových domov ani pri veľmi kvalitných materiáloch nezaručuje elimináciu úniku tepla, ak prácu vykonávajú neskúsení remeselníci.

Na izoláciu sa spravidla používajú materiály ako izolon, minerálna vlna, minerálna vlna, expandovaný polystyrén. Zoznam všetkých materiálov na trhu nemá zmysel. Ak materiál spĺňa určité požiadavky a je správne zostavený, potom je veľmi účinný pri obmedzovaní tepla..

Pri izolácii panelových domov sa používajú rôzne izolačné materiály, podobné svojimi vlastnými vlastnosťami a fyzikálnymi vlastnosťami. Sú rozdelené do dvoch skupín: ohrievače anorganického pôvodu a ohrievače organického pôvodu. Je tiež akceptované rozdeliť ohrievače na hlavné typy: sypké materiály pre panelové domy a doskové ohrievače pre panelové domy.

Hromadné materiály

Pri výbere izolačného materiálu zo širokého sortimentu musíte vedieť, že všetky majú ochranné vlastnosti, preto by ste sa mali riadiť nielen klimatickými podmienkami tejto oblasti.

Ak sa vývojári chystajú izolovať steny sypkými látkami, medzi ktoré patrí troska, expandovaná hlina a ďalšie podobné látky, musí to byť vykonané tak, aby samotný materiál časom jednoducho nesadol. To sa dá urobiť dokonca aj vo fáze plnenia priestoru steny hromadnou izoláciou. Odporúča sa tesne naliať izoláciu na steny panelového domu, pričom je tiež potrebné silne podbíjať nejakým predmetom..

Doskové materiály

Vyššie uvedený polystyrén a minerálnu vlnu možno pripísať doskovej izolácii pre panelové domy. Ak vás zaujíma, ako izolovať panelový dom zvonku, nezabudnite, že minerálna vlna je pripevnená k rámu pomocou nosníkov. Musí byť plnené vertikálne. Súčasne je potrebné vyplniť nosníky na miestach, kde je medzi izolačnými doskami šev.

Polyfoam vo svojom chemickom zložení patrí k materiálom vyrobeným na báze organických látok. Chráni steny veľmi dobre pred silným vetrom, prakticky nehnije a nie je veľmi ťažký. Opláštenie stien penou zvnútra nie je príliš ťažké. Polystyrén je známy ako materiál ohrozujúci požiar, preto s ním treba zaobchádzať..

Minerálna vlna sa vyrába zo špeciálneho čadiča alebo sklených vlákien. Pri práci so sklenou vatou musíte poznať a dodržiavať mnoho rôznych bezpečnostných pravidiel. Používajte špeciálne okuliare, silné rukavice a respirátor. Výrobky na báze čadiča sú naopak zdravotne nezávadné a ľahko spracovateľné. Pri izolácii domu minerálnou vlnou nezabúdajte, že je schopná prepúšťať vodu. Preto musíte používať materiály, ktoré zabraňujú vzniku kondenzácie..

Izolácia zvnútra panelového domu

Jednou z najlacnejších možností by bola izolácia zvnútra bytového domu. V dnešnej dobe je najlepším spôsobom izolovať steny panelového domu tekutou penou (penoizol). Súčasne musíte vedieť, že v dôsledku nepresného uloženia penových dosiek, ktoré sa na tieto účely používajú už dlho, sa tepelné straty zvyšujú. Ale pri použití tekutej peny sa peňažné náklady na vykurovanie niekoľkokrát znížia, záručná doba na izoláciu je viac ako 60 rokov.

Ak chcete začať, musíte si kúpiť špeciálne vybavenie. Proces izolácie povrchu štítu spravidla nevyžaduje starostlivú prípravu. Penoizol možno použiť na izoláciu stien, podláh a striech. Podľa svojich technických vlastností sa desaťcentimetrová vrstva penoizolu rovná približne 3 metrom betónu alebo tridsať centimetrov peny.

Izolácia musí byť umiestnená priamo vo vnútri stien budovy. V tomto prípade sa náklady na platby za služby súvisiace s vykurovaním domu podľa rôznych odborných odhadov niekoľkokrát znížia. V dome tak vytvoríte nielen priaznivú atmosféru, ale zároveň finančne ušetríte na verejných službách. Pri hrúbke domu približne 0,25 metra by mala byť izolačná vrstva najmenej 15 centimetrov.

Na izoláciu svahov je najlepšie použiť najbežnejšiu valcovanú izoláciu. Takáto izolácia nebude fungovať so stenami panelového domu. Stenové konštrukcie sa zmenšujú a valcovaná tepelnoizolačná vrstva je takmer vždy poškodená a tepelná izolácia prakticky prestáva plniť všetky svoje funkcie. Preto by ste vždy mali používať dosky, ktoré sú vyrobené z peny alebo minerálnej vlny..

Podrobná inštrukcia

Moderní majitelia domov, ktorí si želajú znížiť svoje finančné náklady, sa často rozhodnú nepozývať profesionálov, ale izolovať rámový panelový dom sami. Ak patríte k podobnej kategórii hostiteľov, musíte použiť nižšie uvedené pokyny. Izolácia panelového domu znamená:

Parotesná zábrana panelového domu

Na parozábranu našich izolovaných stien sa zvyčajne používa špeciálny film, ktorý je schopný vytvoriť veľmi spoľahlivú bariéru, ktorá neumožňuje prenikanie vlhkosti do materiálu a zabraňuje vzniku plesní a rozkladu. Tento typ ochrany by ste nikdy nemali zanedbávať. V opačnom prípade môžete v dôsledku vysokej vlhkosti tepelnej izolácie v zime prísť o približne 55% účinnosti izolácie..

Rámy sú preto takmer vždy opláštené vzduchotesnou membránou, ktorá je pokrytá fasádnym obkladom. Majitelia štítových budov, ktorí chcú ušetriť peniaze a dosiahnuť vysokú účinnosť, často používajú kontajnery na vajíčka ako takú membránu a nanášajú ich v 2-3 vrstvách.

Prax často ukazuje, že táto technika je skutočne veľmi účinná. Po zateplení rámového panelového domu sa náklady na vykurovanie obydlia znížia asi o 70%, ak sa všetky etapy vykonajú podľa všetkých pravidiel. Ak hrúbka zimnej verzie domu vo veľmi chladných oblastiach dosiahne 25 centimetrov, potom urobte hrúbku izolačnej vrstvy najmenej 15 centimetrov.

About the author