Zdobenie súkromného domu s kožušinovým kabátom

Neoddeliteľnou fázou vývoja projektu domu je výber spôsobu jeho exteriérovej dekorácie. Znamená to výber vhodného materiálu a starostlivé preštudovanie celkového štýlu budovy. Dnes dekorácia fasád súkromných domov priamo odráža úroveň bohatstva a chuťových preferencií majiteľov domu a dokončovacie materiály používané v procese obkladových prác sa vyznačujú nielen dekoratívnym, ale aj funkčným účelom. Pri výbere materiálov na dokončenie fasády budovy je potrebné vziať do úvahy mnohé technologické nuansy, ako sú architektonické prvky budovy, krajinná oblasť, ako aj klimatické vlastnosti regiónu, v ktorom je bytový dom sa nachádza. Vzhľadom na vyššie uvedené je možné dospieť k záveru, že použité obkladové materiály by nemali byť kombinované iba so všeobecným štýlom architektonického objektu a krajinnej oblasti, ale mali by byť odolné aj voči atmosférickým zrážkam. Stavebný trh ponúka široký sortiment obkladových materiálov, z ktorých mnohé sú príkladom ideálnej kombinácie ceny a kvality. Jednou z týchto možností je dekorácia fasády kožušinovým plášťom, ktorý je nielen predmetom obloženia, ale aj nezávislým návrhovým rozhodnutím. Ak hľadáte jednoduchý, praktický a zároveň originálny spôsob zdobenia fasády domu, kožušinový kabát bude pre vás jediným správnym riešením. Čo je podstatou dokončenia stien kožušinovým plášťom, aké výhody a nevýhody sú preň charakteristické, ako aj to, ako týmto spôsobom aplikovať materiál v procese obkladania stien, zvážime v tomto článku.

Čo je to domáca dekorácia s kožuchom a ako je atraktívna?

Dokončenie fasády domu kožušinou dostalo svoje meno kvôli vonkajšej podobnosti s kožušinou umiestnenou na vnútornej strane ovčej kože, a preto, keď hovoríme o tomto spôsobe dokončovania fasády, neznamenajú plyšovú kožušinu, ale omietanie, vizuálne sa podobajúce na jeho textúru. Je dôležité pochopiť, že v skutočnosti je „kožušinový náter“ jedným z typov omietok, ktoré zahŕňajú aplikáciu pieskovo-cementovej malty striekaním na povrch steny. Naliatím alebo nastriekaním roztoku na ošetrovaný povrch je možné dosiahnuť efekt drsnosti charakteristický pre kožušinový náter. Pred nákupom materiálov na implementáciu tohto spôsobu dokončovania fasády domu je potrebné preštudovať si jeho výhody a nevýhody..

Výhody zdobenia domu kožušinou:

 • Vzhľadom na vynikajúcu toleranciu voči teplotným zmenám a vysokej vlhkosti bude povlak „kožušinového náteru“ chrániť základný povrch pred vonkajšími vplyvmi;
 • V prípade použitia omietky „pod kožuch“ je možné podkladovú rovinu dotvoriť rôznymi vzormi, vďaka ktorým bude budova odlišná od ostatných. Okrem toho je v procese prípravy roztoku možné dať mu akýkoľvek farebný odtieň;
 • Jednoduchosť inštalačných činností je tiež atraktívna, vďaka čomu môžete vykonávať všetku prácu vlastnými rukami bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci špecialistov. To výrazne zníži konečné náklady na opravu;
 • Dizajn povrchu je možné diverzifikovať jednoduchými a technicky dostupnými technikami, napríklad pridaním zrnitých zložiek s rôznymi frakciami do roztoku, použitím sieťoviny atď .;
 • Vzhľadom na nízku hmotnosť omietky prakticky nezvyšuje zaťaženie stien a základov..

Dôležité! Pokiaľ ide o izoláciu, treba poznamenať, že napriek tomu, že „kožušinový plášť“ plní funkciu izolácie, nebude sa s touto funkciou vyrovnávať v plnom rozsahu, ak sú steny bytového domu tenké a nie sú dostatočne izolované..

Nevýhody zdobenia domu kožušinou:

Pre dekoráciu stien pod kožušinou je tiež charakteristických množstvo negatívnych strán, o ktorých sa majstri často dozvedia po nanesení sadry.

 • Po prvé, textúrovaný povrch zbiera prach;
 • Za druhé, dokončenie fasády na kožušinový kabát nesmie byť kombinované so všetkými štylistickými riešeniami. Napríklad v prípade správneho výberu farieb priaznivo doplní tradičné klasické štýly, potom je prakticky nezlučiteľný s moderným high-tech štýlom;
 • Tepelnoizolačné vlastnosti kožušiny neprekračujú vlastnosti tradičnej omietky.

Pokiaľ ide o závažnosť dekoratívneho reliéfu, v porovnaní s iným druhom omietky – podkôrnikom, kožušina v tomto ohľade stráca, vyzerá však elegantnejšie a modernejšie..

Zdobenie domu fotografiou z kožušiny

Zdobenie domu pod kožušinou vlastnými rukami: postup

Príprava drsného povrchu

 • Analogicky s inými metódami dekoratívnej úpravy fasád sa inštalácia „kožušinového náteru“ začína prípravou základného povrchu, ktorý musí byť starostlivo omietnutý, pretože určuje jeho adhezívne vlastnosti a následný stupeň adhézie „ kožuch “na základňu.

Dôležité! Ak po zmeraní rovín zistíte, že steny sú celkom rovnomerné a ich rozdiel nepresahuje 0,5 mm na štvorcový. meter, v procese omietania fasády nemôžete vystaviť majáky. Ešte väčšie odchýlky výšok v rovine steny sú možné v prípade použitia „kožuchu“, ktorého zlomok presahuje 10 mm.

 • Ak výškové rozdiely presiahnu 2 cm, bude potrebné vyrovnanie povrchu steny, ktoré sa vykonáva nanesením hrubej vrstvy omietky.
 • V prvom rade skontrolujú povrch a vyzbrojení kovovou kefou odstránia predchádzajúci povlak. Ak dôjde k čiastočnému obkladu, odstráni sa tiež;
 • Na zaistenie vysokých adhéznych vlastností musí byť povrch drsný. Na hladký povrch sa pomocou dláta a kladiva nanášajú pozdĺž zárezov muriva špeciálne zárezy alebo priehlbiny, čo zvýši priľnavosť povrchu;
 • Ďalej je povrch ošetrený antiseptikom, čo je obzvlášť dôležité, ak máte do činenia so starými budovami. Vďaka tomuto postupu ochránite steny pred plesňami;
 • Po dokončení úplného ošetrenia naneste vrstvu základného náteru, ktorá po vysušení poskytne dobrú priľnavosť povrchov. Na dosiahnutie maximálneho účinku odborníci odporúčajú použiť tekutý základný náter s hlbokou penetráciou, ktorý sa nanáša štetcom alebo sprejom.

Dôležité! Aby bolo spojenie povrchov ešte lepšie a odolnejšie, majstri odporúčajú vystužiť ho konštrukčnou sieťovinou.

Príprava roztoku: zloženie zmesi

Ručné miešanie zložiek

 • Na vonkajšiu výzdobu sa kožušinový kabát, alebo skôr riešenie, pripraví zo zmesi cementu a riečneho piesku, ktoré sa zmiešajú v určitých pomeroch. Pomer zložiek je určený značkou použitého cementu. Ak ste ako základ vzali cement M300, na prípravu roztoku budete potrebovať 3 diely cementu a 1 diel piesku. Ak používate cement M400, pomer zložiek je 4: 1, M500 – 5: 1.
 • Piesok a cement sa nalejú do vopred pripravenej nádoby s hladkými stenami a dnom, pričom sa vezmú do úvahy vyššie uvedené pomery, a pridá sa voda, čím sa zmes uvedie do konzistencie zemiakovej kaše. Odborníci odporúčajú pripraviť malé množstvo zmesi a vyskúšať to na malej ploche. Jeho potreba je vysvetlená skutočnosťou, že dekoratívny efekt kožušinového povlaku je určený hustotou pracovnej zmesi: čím vyššia je hustota, tým výraznejšia bude textúra omietnutého povrchu..

Dôležité! Aby sa zabránilo predčasnému usadzovaniu cementovej suspenzie, odporúča sa do nej pridať trochu pracieho prášku. Aby bola konzistencia zmesi rovnomernejšia, musíte na miešanie roztoku použiť vŕtačku s tryskou..

Existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť dekoratívne vlastnosti zmesi omietok. Na diverzifikáciu typu fasádnej omietky sa používajú tieto techniky:

 • Do hotovej zmesi sa pridá farbivo požadovanej farby, ktoré zabráni vyblednutiu natretého povrchu a eliminuje potrebu jeho obnovy;
 • Aby bola textúra výraznejšia, zmes obsahuje rovnaké množstvo tmelu a smaltovanej farby;
 • Na ten istý účel sa do hustej sadrovej zmesi pridávajú mramorové štiepky, kúsky farebného skla a podobné materiály..

Dôležité! Ak plánujete dať fasáde určitý odtieň, odborníci odporúčajú uprednostniť nanášanie farby na hotový „kožuch“. Je to spôsobené tým, že v procese tónovania roztoku pred jeho nanesením bude ťažké dosiahnuť jednotný odtieň, pretože roztok bude potrebné niekoľkokrát premiešať. Ak ste si však istí svojimi schopnosťami alebo musíte omietnuť malú plochu, ktorá vám umožní súčasne premiešať a nainštalovať „kožušinový kabát“, môžete tieto odporúčania zanedbať.

Použitie suchých zmesí

Komerčne sú dostupné suché omietkové zmesi na báze cementu, ktoré môžu byť nielen biele, ale aj farebné. Miešajú sa s vodou a pomocou stavebného mixéra vybaveného špeciálnou dýzou ich uvedú do homogénnej konzistencie. Po 5 minútach držania roztoku sa znova premieša a potom je úplne pripravený na použitie. Je dôležité pripraviť zmes v takom množstve, ktoré sa použije naraz..

Použitie hotových zmesí

Stavebné obchody ponúkajú okrem suchých zmesí aj hotové omietkové zmesi, ktorých hlavným rozdielom nie je stav agregácie, ale chemické zloženie – väčšina zmesí je vyrobená na báze akrylových kopolymérov, čo znižuje priepustnosť pre pary. dokončovacej vrstvy, pričom sa súčasne zvýši jej elasticita.

Aplikácia kožušinového náteru na stenu: základné metódy a nástroje

Po príprave roztoku a dokončení všetkých prípravných opatrení je potrebné pristúpiť k priamej aplikácii omietky. Ak ste začiatočník, použite video uvedené v článku – orezanie kožušinou pre vás nebude také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá..

Existujú štyri hlavné spôsoby nanášania kožušinového plášťa na stenu. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

 • Hádzanie malty na stenu pomocou metly a palice – možnosť dokončenia, podľa názoru väčšiny, vykonaná „staromódnou“ metódou. Ako naznačuje kontext, vyrába sa s metlou a palicou. Napriek tomu, že sa táto technika postupne stáva minulosťou, zastaráva, niektorí majstri ju stále oceňujú pre jej lacnosť, charakteristickú jednoduchosť prevedenia a dostupnosť použitých nástrojov. Bude to však prijateľné iba pre povrchy s malou plochou. Ak chcete roztok naniesť jednou z najjednoduchších a najdostupnejších metód, vezmite metlu do jednej ruky, ponorte ju do roztoku a klepnutím na palicu, ktorá je v druhej ruke, naneste roztok na povrch pomocou kvapiek..

Dôležité! Na dosiahnutie jemnejších postrekov je potrebné metlu nahradiť tvrdou kefou a tyčinku tenkým dreveným pásom. Prejdite lištou po štetci v opačnom smere ako je stena a na povrch, ktorý má byť ošetrený, dopadne malé striekanie..

Dôležité! Pri procese nanášania omietky týmto spôsobom často vznikajú nepravidelnosti, ktoré môžu pokaziť vzhľad omietnutého povrchu. Ak spozorujete takýto nedostatok, odstráňte prebytočný roztok stierkou a aplikáciu roztoku zopakujte..

 • Hádzanie malty cez pletivo Je ďalšou dostupnou metódou na ručné nanášanie kožušiny. Textúra omietnutého povrchu, ktorého inštalácia bola vykonaná touto metódou, sa bude mierne líšiť od textúry nanesenej metlou a palicou. Aby bol proces aplikácie pohodlnejší, odborníci radia natiahnuť sieťovinu na drevený rám. Výsledná štruktúra je umiestnená v blízkosti steny a v priebehu práce ju posúvajú po jej povrchu a pomocou stierky vrhajú roztok na sieťovinu.

Okrem manuálnych metód existujú hardvérové ​​metódy nanášania kožušinového náteru..

 • Omietanie mechanickým strojom Je to jedna z moderných pokročilých hardvérových metód. V procese práce sa používa stroj, ktorého konštrukcia nie je nič iné ako bubon z nehrdzavejúcej ocele a vybavený čepeľami vo vnútri. V procese práce sa mechanizmus posúva pomocou držadla, ktoré je umiestnené na boku bubna. Pracovný postup je nasledujúci:

 • Roztok je vložený do bubna a štruktúra je nasmerovaná tak, aby výstup smeroval k stene, po ktorej sa rukoväť otočí. Jednotka sa považuje za pohodlnú na používanie, vyžaduje si však pravidelné umývanie a dôkladné čistenie. Ak sa toto odporúčanie nerešpektuje, lopatky sa čoskoro upchajú stuhnutým roztokom, čo povedie k zlyhaniu mechanickej štruktúry;

 • Aplikácia kožušinového plášťa pomocou kompresora – prístroj, ktorý pod tlakom vytláča roztok na povrch, ktorý vzniká stlačeným vzduchom. Tento princíp činnosti má určité podobnosti s tým, čo je základom činnosti mechanického stroja s rotujúcimi lopatkami. Použitie kompresora oceňujú profesionálni stavitelia, ktorí s jeho pomocou dokážu v krátkom čase vykonať veľké množstvo práce. Toto zariadenie navyše zaisťuje rovnomerné nanášanie roztoku, ako aj rovnaký tvar a veľkosť ošetrených kvapiek..

Dôležité! Ak dávate prednosť tejto metóde, neponáhľajte sa s nákupom kompresora, je možné si ho prenajať od profesionálnych staviteľov, čo bude oveľa lacnejšie..

 • Fragmentovaná aplikácia kožušinového plášťa praktizujú kreatívni ľudia, ktorí chcú diverzifikovať dizajn fasády. V procese fragmentárnej aplikácie kožušinového náteru sa na oddelené časti steny nanáša sadra, pričom sa zvýrazňujú výčnelky stien alebo kreslia rôzne geometrické tvary. V tomto prípade sa textúrovaná omietka nanáša na oblasti predtým obmedzené lamelami..

Dôležité! Predtým, ako začnete nanášať textúrovanú omietku, starostlivo zmerajte svoje vlastné sily a čas vyhradený na prácu. Odporúča sa nanášať omietku na vybraný povrch do jedného dňa a ak si potrebujete oddýchnuť od práce, prikryte okraje čerstvo nanesenej omietky filmom. To ochráni omietku pred popraskaním po nanesení novej časti roztoku..

Tipy od majstrov, na ktoré si dajte pozor

Na to, aby sa omietka na kožuch používala dlho, a zároveň zachovala svoj pôvodný vzhľad, je potrebné riadiť sa užitočnými radami našich skúsených remeselníkov. Osobitnú pozornosť venujte nasledujúcim pokynom.

 • Omietanie sa musí vykonávať za určitých poveternostných podmienok. Teplota vzduchu by mala byť v rozmedzí od +5 do +27 stupňov a priame slnečné svetlo by nemalo dopadať na omietnutý povrch (najlepšie je pracovať v zakalenom, ale nie daždivom počasí). Tým sa zabráni rýchlemu, nerovnomernému vysušeniu vrstvy omietky a jej následnému praskaniu;
 • Omietka sa nanáša v troch vrstvách, ktoré sa nanášajú postupne v jeden deň. V tomto prípade je každá nasledujúca vrstva hodená po miernom vysušení predchádzajúcej;
 • Nešetrite na základnom nátere, musí sa použiť bezchybne;
 • Aby malta získala požadovaný odtieň, používajú sa tieto minerálne prášky: jemne mleté ​​kobaltové sklo, uhoľný prášok, červená železná ruda, mangánový prášok, biely azbest a jemne mletý biely mramor. Pridávajú sa do roztoku pri miešaní piesku, cementu a vody;
 • Na konzistenciu roztoku sú kladené aj špeciálne požiadavky: roztok by mal byť riedky, ale zároveň by nemal kĺzať po stenách;
 • Na zvýšenie zrnitosti kožušinového plášťa sa odporúča použiť palicu s metlou alebo kovovou sieťovinou. Ak chcete vytvoriť menej výraznú textúru, zvoľte kovovú sieťku.

Maľovanie fasády pod kožušinou: odporúčania odborníkov

Ako bolo uvedené vyššie, aby kožušinový kabát získal jednotný odtieň, cvičia maľovanie fasád ako kožušinový kabát. To je možné vykonať niekoľkými spôsobmi..

 • Jednou z najľahších možností je použiť farebnú omietku, ktorá sa pridá do roztoku v takom množstve, aby poskytla požadovaný odtieň požadovanej intenzity. Prakticky nezmizne a ak sa objavia mikroskopické praskliny, intenzita odtieňa sa nezmení.

Dôležité! Maľovanie fasády pod kožušinou je spojené s určitými ťažkosťami spojenými s povrchovým reliéfom. Štruktúra kožušinového náteru znamená výškové rozdiely až do 3 mm, čo na jednej strane zväčšuje plochu pracovného povrchu a prekročenie farby, a na druhej strane je maľovanie valčekom alebo štetcom takmer nemožné , pretože povrch bude natretý nerovnomerne.

 • Vzhľadom na to je potrebné zvážiť účinnejší spôsob natierania fasády na kožušinový náter – použitie striekacej pištole alebo striekacej pištole, ktorá rozbije farbiacu kompozíciu na najmenšie špliechanie, čo vám umožní rovnomerne namaľovať cez všetky nerovnosti, pričom sa zníži spotreba farby. Ak je to potrebné, natrite niektoré oblasti štetcom..

Napriek nízkym nákladom na prácu (celkové náklady na opravy pozostávajú iba z nákladov na piesok, cement a farbivá), výsledok často prekoná vaše očakávania. Po prečítaní článku ste s najväčšou pravdepodobnosťou presvedčení, že proces nanášania kožušinového plášťa je dosť jednoduchý, najmä ak máte špeciálne automatické zariadenia. Aby ste si upevnili svoje schopnosti, odporúčame vám zoznámiť sa s videom nižšie..

Video dekorácia na stenu pod kožuchom

About the author