Zhutnenie sutiny svojpomocne

Je dosť ťažké si predstaviť akýkoľvek stavebný proces bez použitia sutiny. Používa sa pri vytváraní základov, miešaní betónovej malty, formovaní záhradných chodníkov, organizovaní krajinného dizajnu, pokládke prístupových ciest a diaľnic. Článok sa zameria na základy zhutňovania drveného kameňa.

Obsah:

Produkt drvenia hornín sa používa na vybavenie takzvaného vankúša, ktorý vykonáva nasledujúce funkcie:

 • vyrovnanie základne pred ďalšou prácou;
 • udeľovanie tvrdosti slabo únosným pôdam;
 • ochrana budov pred negatívnymi účinkami vlhkosti;
 • zvýšená životnosť pri vysokom zaťažení.

V každom prípade kvalita základne z drveného kameňa priamo závisí od fyzických a technických vlastností materiálu. Charakteristiky nebude možné určiť podľa ich vzhľadu, sú uvedené v sprievodných dokumentoch a certifikátoch.

Akási suť

Tento sypký materiál sa vyrába prechodom balvanov cez drviace zariadenie. Na výstupe sa získa kameň rôznych frakcií od 0 * 5 do 40 * 70 mm. Rozsah určuje rozsah. Na stavbu domácností sa používa hlavne drvený kameň 5 * 20 a 20 * 40 mm.

Typ stavebného materiálu je:

 • žula. Vyznačuje sa vysokou prirodzenou pevnosťou a schopnosťou odolávať viacsmerovým zaťaženiam;
 • vápenec. Pokiaľ ide o tvrdosť, prakticky nie je nižšia ako žulová drvina. Stojí to však oveľa menej. Ideálne pre bytovú výstavbu;
 • škvára. Takýto materiál sa získava z hutníckeho odpadu. Náklady sú oveľa nižšie ako vyššie uvedené druhy štrku. Ale kvôli škodlivým nečistotám v jeho zložení je rozsah použitia dosť obmedzený;

 • sekundárne. Drvený kameň sa vyrába zo stavebného odpadu (úlomky tehál, asfaltu alebo betónu). Recyklácia materiálu sa samozrejme nelíši pri vysokých sadzbách, a preto nie je vhodný pre všetky druhy práce..

Pred nákupom by ste mali venovať pozornosť takémuto parametru, ako je vločkovitosť. Veľké percento obsahu lamelárnych zŕn výrazne znižuje pevnosť hotového podkladu pri stavbe predmetov na akýkoľvek účel. Čím nižší je tento parameter, tým lepšie..

Koeficient zhutnenia drveného kameňa

Pri vlastnom stavaní sa každý stretol s takým problémom, akým je nedostatok alebo prebytok materiálu. Schopnosť vypočítať požadované množstvo je dôležitým aspektom akéhokoľvek procesu. Priemerné hodnoty sa často používajú pre potreby domácnosti..

Na výpočet objemu potrebujete:

 • požadovaná hrúbka podložky po podbíjaní. Obvykle je tento indikátor 0,2 alebo 0,25 m;
 • zhutnenie drveného kameňa pomocou pěchy, koeficient zhutnenia je 1,3. Tento parameter je správny pre väčšinu frakcií, zhutnených pomocou mechanizovaných prostriedkov;
 • špecifická hmotnosť sypkého materiálu, ktorá je uvedená v certifikáte. Pre jednoduchosť výpočtu vezmime hmotnosť 1,5 t / m. kocka typická pre bežnú suť.

Takže, poznajúc všetky zložky rovnice, vypočítame materiál na 1 meter štvorcový pokládky: 0,25×1,3×1,5 = 0,4875 t.

Ako pri každom výpočte, výsledok sa zaokrúhli nahor. Prostriedky na vyplnenie 1 m2 plocha vrstvy drveného kameňa s hrúbkou 25 cm bude potrebovať 490 kg. Vypočítajte objem na 10-20 metrov štvorcových. m. už bude oveľa jednoduchšie.

Prečo potrebujete zhutniť základňu drveným kameňom

Otázku zhutnenia si kladú všetci nováčikovia v stavebníctve. Kameň je teoreticky skutočne odolným materiálom a stačí ho vyrovnať a môžete pokračovať do ďalšej fázy práce. Veci však nie sú také jednoduché..

 • Drvený kameň sa získava drvením, počas ktorého získajú plochy zrna voľný tvar. Pri plnení materiálu medzi každým prvkom sa vytvoria vzduchové medzery, ktoré znižujú úroveň odporu pri zaťažení.
 • Tesné priliehanie jednotlivých fragmentov znižuje riziko ich „chôdze“. Po zhutnení pôdy drveným kameňom dutiny skutočne zmiznú alebo sa ich objem výrazne zníži. Vytvorí sa tak dodatočná rezerva bezpečnosti nadácie..

 • Výnimkou je skalnatý povrch, ktorý slúži ako základ pre stavbu. V tomto prípade stačí vyrovnať násyp z drveného kameňa pre následnú prácu: kladenie dlaždíc, liatie betónu atď..
 • Za iných podmienok by štrk nemal iba ležať na zemi, ale mal by byť zhutnený a vytvárať jednu rovinu. Husté vyplnenie priestoru medzi zrnami časticami pôdy dodá potrebnú pevnosť.
 • Hrúbka zhutnenej vrstvy sa môže pohybovať od 50 do 250 mm. Faktor bezpečnosti pri zhutňovaní drveného kameňa určuje následné zaťaženie základne (prechádzajúce vozidlá, chodci, hmotnosť konštrukcie atď.).
 • Na zvýraznenie podkladu z drveného kameňa je možné použiť samostatný riadok. Metóda pozostáva z niekoľkých etáp – použitie štrku rôznych frakcií. Najprv sa odoberie hrubý materiál a stlačí sa, potom sa drvený kameň naleje do menšej veľkosti a znova sa zhutní, posledná vrstva je jemnozrnný materiál a vykoná sa konečné valcovanie povrchu..

Zhutnenie drveného kameňa ručným zhutňovačom

Pri absencii špeciálneho vibračného zariadenia používajú remeselníci nástroje vyrobené vlastnými rukami. Pri takejto pečati je samozrejme potrebná dobrá fyzická zdatnosť. Ručné vbíjanie je dôležité pre malé objemy práce.

 • Existuje mnoho možností, ako vytvoriť zariadenie. Z nich je najprimitívnejší lúč s rozmermi 100 x 100 mm. Môžete si vziať drevo s veľkým prierezom, čím sa zvýši pokrytá plocha na zhutnenie..
 • Dĺžka tyče je zvolená na základe pohodlia použitia, ako základ sa častejšie berie hrudník osoby. Spodný koniec nástroja je lemovaný pozinkovaným plechom. V hornej časti sú na oboch stranách namontované úchytky z drevených kolíkov alebo kovových tyčí.
 • Spôsob, akým to funguje, je veľmi jednoduchý. Tyč je zdvihnutá držadlami do maximálnej výšky a je silou spustená na základňu z drveného kameňa. Opakované opakovanie týchto pohybov v určitom smere povedie k požadovanému výsledku.

 • Ak má horlivý majiteľ kovovú hlavu, potom je pripevnená k tenšej drevenej základni, napríklad kmeňu. Zariadenie bude oveľa jednoduchšie, čo znamená, že s vŕtačkou bude „väčšia zábava“.
 • Zariadenie vyrobené výlučne z kovu (stojan a podrážka) má odolnejšiu konštrukciu. Je pravda, že tento materiál vytvára veľké vibrácie, ktoré drevo dokonale tlmí. V tomto prípade je riešením použitie špeciálnych rukavíc..

Zhutnenie drveného kameňa vibračnou doskou

Použitie vibračnej dosky alebo vibračného zhutňovača je dôležité pre globálne objemy. S pomocou technológie je tento proces možný ako na ťažko dostupných miestach, tak aj v oblastiach nachádzajúcich sa v blízkosti stien budov.

 • Zariadenie je kompaktné, spoľahlivé a mobilné. Jednoduchá obsluha a vysoká účinnosť umožňujú vykonávať prácu v maximálnej kvalite v krátkom čase. Na domáce potreby sa používajú vibračné dosky s hmotnosťou od 60 do 120 kg..
 • Princíp činnosti spočíva v vibrácii dosky, získanej otáčaním excentrov. Podbíjanie prebieha prenosom nárazových vibrácií a energie z podpernej topánky na drvený kameň.
 • Tlmiče tlmia mechanické vibrácie smerujúce do hornej časti zariadenia, čím poskytujú ochranu motoru aj obsluhe. Zariadenie je vybavené radiacou pákou, ktorá umožňuje nastaviť cestovný výkon.

 • Podľa spôsobu pohybu sa rozlišujú jednosmerné a vratné (s vratným pohybom) zariadenia. Posledná možnosť sa vyznačuje zvýšenou funkčnosťou a účinnosťou. S ich pomocou sa vbíjanie vykonáva bez cyklického pohybu na ošetrovanom povrchu..
 • Motor môže bežať buď na kvapalnú ropu (benzín alebo naftu), alebo je pripojený k elektrickej sieti. Jednotky s elektromotorom sú ľahké (do 100 kg). Široko sa používajú v prácach, kde na zhutnenie materiálu nie sú kladené vysoké požiadavky..
 • Takéto zariadenie je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo ručne, ako sa hovorí, z druhej ruky. Najvýnosnejšou možnosťou je prenajať si zariadenie, ktoré bude stáť oveľa menej..
 • V každom prípade je dôležité dodržať prevádzkové podmienky, ktoré predĺžia životnosť a zabránia zlyhaniu. Pred začatím práce by ste si mali dôkladne preštudovať návod na použitie a zoznámiť sa s bezpečnostnými pravidlami.
 • Pravidelné mazanie jednotlivých prvkov, čistenie vzduchového filtra, výmena oleja pomôže udržať všetky technické parametre zariadenia.

Alternatívne možnosti zhutnenia štrku

Na tieto účely môžete použiť aj podomácky vyrobené zariadenia na princípe činnosti podobné mechanizovanému zariadeniu. Tu budete potrebovať starý kovový žľab, rúru, piesok a zvárací stroj..

 • K kontajneru je pod uhlom privarená rukoväť zo segmentu potrubia a v hornej časti sú pripevnené kolmo umiestnené tvarovky. Odporúča sa dodatočne spevniť dno žľabu zváraním železného plechu.
 • Naplnením zariadenia pieskom skončíme s všestranným ručným zariadením ako asfaltový valček. Zariadenie sa pohybuje držadlom v danom smere a vďaka značnej hmotnosti bude štrk zhutnený. V prevádzke je to celkom jednoduché, ale bude to vyžadovať určité zručnosti a opäť fyzickú silu..
 • Druhá metóda je relevantná pre vŕtanie sypkého materiálu na priestrannú plochu bez zelene, altánku, plotu alebo iných prekážok. Technológia predpokladá prítomnosť automobilu, pomocou ktorého sa vykonáva zhutnenie piesku z drveného kameňa.
 • Vrstva štrku je rozhádzaná po celom povrchu lopatou alebo hrabľami. Potom si sadneme za volant a začneme systematicky jazdiť po pripravenom mieste v rôznych smeroch (pozdĺž, naprieč a diagonálne), kým nedosiahneme požadovaný výsledok.
 • Ak sa v tomto procese vytvorí stopa, potom sa do tejto oblasti naleje štrk, takže na zásyp je potrebné nechať trochu materiálu. Ďalšie vbíjanie pokračuje vyššie uvedenou metódou. Túto metódu samozrejme nemožno nazvať ručnou, ale napriek tomu sa zhutnenie vykonáva samostatne bez zapojenia stavebných posádok alebo nákupu špeciálneho vybavenia..
 • Ovládanie zhutňovania drveného kameňa je dôležité pre akékoľvek stavebné práce, nemalo by sa vykonávať na ukážku a navyše by sa nemalo zanedbávať. To dodáva budovám alebo povrchom vozoviek spoľahlivosť a stabilitu a zaisťuje tiež bezpečnosť počas prevádzky..
 • Na konci práce sa špeciálnym zariadením vykoná stanovenie zhutnenia drveného kameňa.

 • Vopred by sa mala vykonať analýza pôdy a úroveň výskytu podzemných vôd. Od týchto informácií závisí kvalita práce. V opačnom prípade si ani pri najefektívnejšom zhutňovaní nemôžeme byť istí, že v budúcnosti nedôjde k poklesu, čo bude mať zase nepredvídateľné dôsledky..

About the author