Zrubová nadácia pre domácich majstrov

Základ je základom budovy, od ktorej správnej výroby závisí trvanie jej prevádzky. Existuje veľa možností pre rôzne nadácie. Pomerne často existuje základ založený na použití guľatiny. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s funkciami a technológiou stavania základov z guľatiny.

Obsah:

Základ guľatiny: charakteristiky a vlastnosti konštrukcie

Stĺpcový základ je rozšírený kvôli ľahkosti a rýchlosti jeho konštrukcie. Na jeho výrobu sa používajú rôzne materiály, ako je betón, bloky, železo, stavebný kameň. Najdostupnejším a najjednoduchším spôsobom výroby stĺpikového základu je však drevo. Aby sa postavil základ guľatiny, je pod ne vykopaná základňa, do ktorej sú nainštalované drevené podpery.

Medzi výhody budovania základov z guľatiny zaznamenávame:

 • jednoduchosť práce;
 • základ vyrobený z guľatiny, cena je veľmi dostupná v porovnaní s pásovým typom základu;
 • jednoduchosť a prístupný materiál;
 • rýchly časový rámec pre výstavbu nadácie;
 • lacný základ;
 • doba prevádzky je viac ako 20 rokov;
 • možnosť výmeny poškodených polienok.

Napriek tomu sa základňa pre guľatinu vyznačuje nasledujúcimi nevýhodami:

 • nestabilita stromu pred vlhkosťou a rozpadom;
 • potreba spracovania špeciálnymi prostriedkami alebo vykonávania pálenia dreva;
 • možnosť stavať na takom základe malé budovy, kúpele, altánky;
 • potreba vybudovať pieskový vankúš a zabezpečiť správnu hydroizoláciu.

Najpopulárnejšou možnosťou výstavby takéhoto základu je smrekovec. Zrubový základ je rozšírený v procese výstavby kúpeľov, zrubov alebo malých zrubových domov. Táto verzia nadácie sa vyznačuje vysokou frekvenciou používania, predovšetkým kvôli svojej lacnosti a jednoduchosti výroby..

Je to smrekovec, ktorý má vysoký antiseptický účinok, takže trvanie prevádzky takéhoto základu zostáva na správnej úrovni. Po spracovaní materiálu špeciálnymi zlúčeninami sa jeho životnosť zvyšuje na viac ako dvadsať rokov. Základ je však postavený iba zo spodnej časti stonky, nazývanej zadok. Minimálna hodnota priemeru guľatiny je 20 cm. Polená sú uložené v zemi do hĺbky viac ako 80 cm pod nosnými stenami a pol metra pod vnútornými stenami..

Dôležité: Pred inštaláciou guľatiny do zeme potrebujú povinné ošetrenie antiseptickými zlúčeninami. Bude teda možné chrániť povrch stromu pred rozpadom..

Spracovanie dreva sa súčasne vykonáva nielen na časti, ktorá sa ponorí do zeme, ale aj na prízemnej časti, ktorá je 30 cm nad zemou..

Príprava na výstavbu základu pre zrubový dom

Kľúčom k dlhodobej prevádzke zrubového základu je správna príprava guľatiny na inštaláciu do zeme. Príprava stĺpikov stoličiek sa vykonáva v jesenno-zimnom období. Pred spracovaním dreva antiseptikom sa brúsia. Ďalej by ste si mali robiť poznámky do guľatiny a označovať hornú a dolnú stranu v závislosti od toho, ako strom rástol. Existuje niekoľko možností na prípravu stromu na inštaláciu na základ. Možné použitie streľby alebo chemikálií.

Vypaľovaním je drevo chránené pred stykom s povrchom zeme a pred náchylnosťou na plesne. Na odpaľovanie sa používa horák alebo otvorený plameň. Pálenie sa vykonáva v tej časti stromu, ktorá je položená v zemi a 20-30 centimetrov nad zemou.

Upečený povrch však pred začatím práce natrieme hlinou. Hrúbka ílovitej vrstvy by mala byť asi 1 cm. Upozorňujeme, že guľatina sa vypaľuje na veľmi nízke teplo. Upozorňujeme, že hrúbka kôry, ktorá sa vytvára počas vypaľovania, by nemala byť väčšia ako 2 centimetre. Ďalej sa stĺpik spracuje pomocou bitúmenu alebo hustej živice.

Druhá metóda prípravy sa vykonáva jednoduchšie. Na jeho vykonanie budete potrebovať špeciálne chemické zlúčeniny, ktorými je strom ošetrený pred inštaláciou do zeme. Okrem toho sú medzi výhody tejto metódy uvedené:

 • bezpečnosť jeho použitia, pretože nemusí byť v kontakte s ohňom;
 • rýchle dodacie lehoty.

Pokúste sa vybrať vysoko kvalitné zmesi, ktoré nekorodujú oceľové spojovacie prvky. Okrem toho musia byť antiseptiká bez látok škodlivých pre životné prostredie a musia mať neutrálny zápach..

Niektoré antiseptiká sa navyše používajú na ošetrenie celého stĺpu a nielen chránia strom pred vonkajšími faktormi, ale ho aj zdobia a zdobia. Pretože stĺp bude v tesnom kontakte s vlhkou pôdou, antiseptikum by nemalo byť na vodnej báze. Je lepšie, ak je antiseptikum organického pôvodu. V opačnom prípade rozpúšťadlo po čase zmyje povrch dreva vodou. Je možné použiť antiseptiká na olejovej báze, treba však vziať do úvahy skutočnosť, že sú vysoko toxické.

Na vybudovanie základu z guľatiny vlastnými rukami budete potrebovať:

 • drevené guľatiny;
 • lopaty;
 • piesok;
 • vodeodolný;
 • píly;
 • piliere z dreva.

Inštalácia drevených stĺpov sa vykonáva v najviac zaťažených oblastiach budovy: v rohoch a priesečníkoch nosných stien. Krok inštalácie guľatiny je 150-200 cm, Pri stavbe zrubového základu je potrebné prísne dodržiavať všetky pokyny a technológie. Nosné stĺpiky sú pripevnené striktne vertikálne.

Základ funkcií fotografií a výpočtov denníkov

Pri určovaní hĺbky základu a kroku inštalácie guľatiny sa berú do úvahy nasledujúce faktory:

 • klimatické vlastnosti regiónu;
 • typ pôdy a hladina podzemnej vody;
 • hmotnosť budúceho domu.

Drevená podpera je drevený stĺpik, hlboký viac ako 80 cm v zemi, guľatina, ktorá je nad zemou a malý okraj, ktorý je potrebný na rovnaké pílenie všetkých stĺpikov.

Optimálna hodnota inštalácie stĺpikov voči sebe je 200 cm. Pri určovaní optimálneho počtu podporných komponentov by sa mala riadiť únosnosťou pôdy a celkovou hmotnosťou stavebnej konštrukcie..

Tu je príklad výpočtu počtu guľatiny inštalovanej ako základ. Ak je celková plocha pôdy 50 cm a priemer dreva je 25 cm, potom pri únosnosti pôdy 2 kg na centimeter štvorcový bude únosnosť jedného stĺpca 1 000 kg celková hmotnosť stavebnej konštrukcie. V tomto prípade na výpočet počtu podpier stačí použiť túto metódu..

Technológia na výrobu základu pre dom z guľatiny

Práce začínajú na výrobe zrubového základu kopaním jamy na inštaláciu stĺpov a inštaláciou pieskových vankúšov do nich. Ak smrekovec funguje ako materiál na výrobu stĺpikov, potom je minimálna hĺbka jamy pre základ 40 cm. Na určenie presnej hodnoty hĺbky jamy by sa priemer guľatiny mal vynásobiť 1,5. Napríklad pri priemere guľatiny 25 cm stačí otvor s hĺbkou 38 cm..

Existuje niekoľko spôsobov, ako kopať diery:

 • používanie lopaty je časovo náročnejšie, ale lacnejšie;
 • špecializované zariadenie pomôže v krátkom čase vybaviť jamy pre nadáciu vysokou kvalitou.

Ďalším krokom je výroba pieskového vankúša. Jeho hrúbka je stanovená individuálne a je asi 20 cm. Proces vytvárania pieskového vankúša je povinný, ak sa pôda nelíši v tvrdosti, pretože je to piesok, ktorý vám umožňuje rovnomerne rozložiť zaťaženie z domu na zem..

Po inštalácii každých dvoch centimetrov piesku sa navlhčí a podbíja špeciálnymi pomocnými nástrojmi.

Ďalšou fázou výroby základu pre zaoblený guľatinu je inštalácia podpery do zeme. Drevené podpery inštalované v zemi však musia byť poriadne vodotesné. Preto sa na spracovanie dreva používajú špeciálne olejové roztoky. Pred položením stromu dovnútra by ste ho mali zabaliť hydroizolačným materiálom vo forme strešnej lepenky alebo strešnej lepenky. Každá vrstva hydroizolácie je lepená bitúmenovým tmelom.

Bude teda možné zabrániť kontaktu pôdy so stromom a bude možné predĺžiť trvanie nadácie. Pomerne jednoduchým spôsobom, ako vodotesne zaistiť drevenú podperu, je hydroizolačná pančucha. Chráni strom nielen pred vlhkosťou, ale tiež zvyšuje jeho odolnosť voči mrazu a zdvíhaniu pôdy..

Inštalácia drevených podperiek sa vykonáva na vopred pripravenom základe. V tomto prípade sú podpery inštalované striktne vertikálne. Inštalácia drevených stĺpikov sa vykonáva v pozdĺžnom smere vzhľadom na steny. Preto sa v rohových častiach a na priesečníku nosných stien vykonáva inštalácia stĺpikov majáku. Cez tieto stĺpy je natiahnuté lano.

Ďalej sú namontované strednoúčelové podpery. Súčasne sa kontroluje zvislosť ich inštalácie pomocou olovnice a horizontálne – pomocou šnúry. Aby sa zvýšila stabilita podpery a zvýšili sa jej ložiskové vlastnosti, spodná časť podpery, vyrobená z smrekovca, je inštalovaná na krížovú drevenú časť. Ak je základ zakopaný, na jeho dne by mala byť umiestnená betónová základňa. Na stavbu kríža pre podpery budete potrebovať dva drevené bloky, každý dlhý 700 mm. Sú navzájom prepojené v priečnom smere. Spojenie podpernej stoličky a priečnika sa vykonáva pomocou oceľových sponiek.

Aby sa zvýšila stabilita nosného stĺpika vo vnútri základu, v jeho spodnej časti je vytvorená drážka a v hornej časti priečnika je vytvorený hrot. Tým sa zvýši spoľahlivosť spojenia. Pomocou tohto návrhu je možné výrazne zvýšiť nosnú plochu a zvýšiť pevnosť základu pred zdvíhaním pôdy počas silných mrazov..

Aby sa zvýšila spoľahlivosť prehĺbenia dreveného základu, je v ňom umiestnený monolitický betónový vankúš. V spodnej časti je vyliaty vankúš z piesku, betónovej malty, hrubý asi 20 cm, ktorý zabraňuje stvrdnutiu. Stĺpik je ponorený do betónového podkladu o 10 cm Potom je drevená stolička upevnená v betóne. Po jeho vytvrdnutí pokračujú práce na usporiadaní základu..

Zásyp a dokončenie základových prác

Namontované stožiare musia byť spoľahlivo chránené pred hnilobou a hromadením vlhkosti okolo nosných častí. Na vyplnenie priestoru medzi stĺpikmi a zeminou sa preto používajú hrubé materiály ako piesok, drvený kameň, štrk alebo drvená tehla..

Zásyp sa vykonáva postupne, hrúbka každej vrstvy je asi 20 cm, pričom každú z vrstiev je potrebné starostlivo podbíjať. Po naplnení stĺpikov sa vykoná ich dodatočné vyrovnanie.

Vrcholy stĺpikov sú horizontálne zarovnané do jednej úrovne. Potom sa vykoná antiseptické ošetrenie koncových častí a ich hydroizolácia. Na vodotesnosť podpier použite strešný materiál, špeciálnu membránu alebo brezovú kôru.

Na spojenie stĺpcového základu a spodného popruhu by mal byť na každom zo stĺpikov vytvorený bodec. Časť hrotov v priečnom smere je asi 50 x 50 mm a výška je rovnaká ako tyče dolného postroja. Pred postavením stien sa guľatina položí na základ, na ktorom sú predtým pripravené špicaté spoje.

Smrekovcový základ je ideálnym riešením pre stavbu dreveného domu alebo kúpeľa z rovnakého materiálu, takže životnosť dreveného základu bude rovnaká ako doba trvania samotnej budovy. Je možná možnosť postavenia dreveného stĺpikového základu na výstavbu dočasných prístavieb. Inštalácia vysokokvalitných, správne spracovaných drevených podpier je zárukou prevádzky nadácie až 25 rokov..

Ak drevený základ zlyhá, na jeho výmenu stačí nainštalovať pod dom vankúš z betónových blokov a vymeniť drevené stĺpiky..

Záznamové video z denníka:

About the author