Zvárať strechu svojpomocne

Výber strešnej krytiny pre ploché strechy nie je taký veľký ako pre šikmé strechy. Je to buď lacnejší, ale zastaraný strešný materiál alebo bitúmenový tmel, alebo drahší, ale technologicky vyspelý zvinovací materiál. Inštalácia takejto strechy zahŕňa niekoľko hydroizolačných vrstiev s vysokou pevnosťou, ktoré sú nasmerované cez seba, čo zaisťuje celistvosť a odolnosť hotového náteru voči vlhkosti. Článok sa zameria na konštrukciu striech z uložených materiálov..

Obsah:

Čo je zváraná strecha

Tvrdá strecha je považovaná za univerzálnu a je vhodná ako pre malé budovy, ako sú garáže alebo prístrešky, tak pre civilné objekty, ako sú školy, obchody alebo škôlky..

 • Šírka kotúčov je spravidla štandardná a je 1 m, ale dĺžka môže byť od 7 do 20 metrov. Hrúbka samotného materiálu sa môže tiež líšiť..
 • Strešný materiál bol donedávna jediným takýmto strešným materiálom. Je najlacnejší, ale menej odolný, pretože je založený na lepenke. Dnes na stavebnom trhu nájdete high-tech zvárané strechy na báze veľmi odolných materiálov, ktoré nepodliehajú skaze. Najpopulárnejšie je sklolaminát, ktorý má na oboch stranách bitúmenový povlak. Už stihol odporučiť ako najtrvanlivejšie a najtrvanlivejšie. To bolo možné aj z iného dôvodu, pretože je známe, že bitúmen podlieha „starnutiu“ a strate svojich hydroizolačných vlastností. V moderných materiáloch sa tomu dalo vyhnúť pridaním špeciálnych polymérnych prísad do samotného bitúmenu, ktoré predlžujú jeho životnosť..
 • Ďalším moderným typom zváranej strechy sú polymérne materiály, ktoré sa nazývajú membrány. Ich hlavná výhoda spočíva vo vynikajúcej hydroizolácii plochej strechy, navyše hrúbku takejto vrstvy je možné jednoducho prispôsobiť. Keď k tomu pripočítame skutočnosť, že cena takého materiálu je celkom dostupná a výsledná kvalita strechy spĺňa najprísnejšie požiadavky, ukazuje sa, prečo si dnes získala takú popularitu. Jedinou nevýhodou membránovej strechy je prítomnosť veľkého počtu švov, čo znamená, že pracovný proces je dosť namáhavý.

Druhy nanesených materiálov na strešné krytiny TechnoNIKOL

Roll -fusion strešná krytina Linokrom

Je určený na ploché alebo mierne šikmé strechy. Základom je odolná organická tkanina (sklolaminát), ktorá nepodlieha skaze. Na oboch stranách je pokrytý vysoko kvalitným bitúmenom, na ktorý je na spodnej strane nanesený polymérny film, ktorý sa ľahko topí, a na hornej strane je to ochranný film alebo minerálny obväz. Prekrytá krytina Linokrom je určená na pokládku na betónový podklad ošetrený základným náterom, alebo na betónový poter. Na prevádzku sa používajú vyhradené propánové horáky..

V predaji ho nájdete v dvoch značkách, výber bude závisieť od konečného cieľa a výberu požadovaných vlastností:

 • Linocrom K.. Tento zvitkový materiál má polymérny film, ktorý sa ľahko topí, a na prednej strane je hrubozrnný obväz. Použite ho na konečnú vrstvu „koláča“ plochej strechy.
 • Linocrom P. Univerzálnejší materiál, ktorý je vhodný pre hlavné vrstvy strechy alebo pre vlastnú hydroizoláciu stavebných konštrukcií. Rovnako ako predchádzajúci analóg má na spodnej strane polymérny povlak, ale na hornej strane je vyrobený jemnozrnný obväz alebo len ochranný film..

Valcovaná zváraná strešná krytina Ekoflex

Je vhodný na všetky typy striech s miernym sklonom alebo na čiastočnú hydroizoláciu jednotlivých štruktúr. Vyrába sa nanesením bitúmenového spojiva na vysokopevnostnú tkaninu zo sklenených vlákien s pridaním špeciálnych high-tech prísad, ktoré predlžujú jej životnosť. Niekedy sa ako základ používa sklolaminát, polyesterové materiály. Ako väčšinu podobných materiálov používam na ochrannú vrstvu buď hrubú bridlicu alebo jemný riečny piesok. Polymerný film funguje ako nanesená vrstva.

V závislosti od oblasti použitia je rozdelený na dva typy:

 • Ekoflex K. Určený pre hornú vrstvu strechy, má silný hrubozrnný minerálny povlak;
 • Ekoflex P. Vyrába sa pre spodné vrstvy strešného koláča a má po oboch stranách polymérový film bez kropenia.

Rolovaná deponovaná strešná krytina Stekloizol

Rovnako ako všetky predchádzajúce zvitkové materiály sa vyrába na báze sklolaminátu, bitúmenu s rôznymi plnivami a ochrannými nátermi na oboch stranách. Ako hrubozrnný obväz sa používa iba minerál asbagalovej horniny. Je veľmi obľúbený vďaka dobrej kombinácii ceny a kvality. Pečiatky majú štandardnú skratku:

 • Stekloizol K. používa sa ako vrchná vrstva (vhodné pre exploatované strechy);
 • Stekloizol P, majúci na oboch stranách polymérny povlak, vhodný na vytvorenie základne strešného koberca.

Strešná zváraná strešná krytina Bikrost

Na jeho základe sa používa nielen sklolaminátová alebo polyesterová tkanina, ale aj lepenka, ktorá je vopred impregnovaná bitúmenom. Na oboch stranách je ošetrený bitúmenovou kompozíciou s prísadami. Napriek zdanlivej podobnosti jednej zo značiek s klasickou strešnou plsťou je proces jej inštalácie oveľa jednoduchší a bezpečnejší, čo šetrí peniaze za inštalačné práce. Hlavný rozdiel je v tom, že technológia Bikrost Laying znamená tavenie, nie lepenie materiálu, a preto sa znižuje počet potrebných vrstiev..

Jeho inštalácia sa vykonáva pomocou propánového horáka, ktorý je možné si požičať od špecializovaných spoločností..

 • Bikrost K.. Minerálny obväz z bridlice alebo azbestu na prednej strane a film s nízkou teplotou topenia na strane druhej;
 • Bikrost P. Môžu byť jemne zrnité na oboch stranách.

Strešná zváraná strešná krytina Uniflex

Jedná sa o vysokokvalitné zvitkové materiály vhodné na použitie v oblastiach s extrémnymi klimatickými podmienkami. Do bitúmenovej zmesi, ktorá sa nanáša na sklenenú tkaninu, sa pridávajú polymérne prísady, termoplast a množstvo ďalších plnív. Na ochranný povlak sa v závislosti od značky používa hrubozrnný a jemnozrnný minerálny obväz. Namontujte ho horúci pomocou propánového horáka.

 • Uniflex K na prednej strane môže mať nielen minerálne kamene, ale aj fóliový povlak;
 • Uniflex P má postrekovače na oboch stranách.

V predaji je aj taký typ tohto produktu ako Uniflex-ventil. Stáva sa, že sa na strešnom koberci vytvoria vypukliny. Dôvodom môže byť čerstvý betónový poter, ktorý ešte nemal čas vyschnúť, alebo príliš stará strešná krytina alebo mokrá izolačná vrstva. Aby sa tomu zabránilo, stojí za to použiť “dýchajúcu” zváranú strešnú krytinu Uniflex-vent.

 • Je výhodné s ním pracovať, pretože aj pri opravách nie je potrebné starý náter demontovať.
 • Súčasne chráni strechu pred vlhkosťou a pomáha odstraňovať prebytočné pary spod strechy von. To bolo možné vďaka kanálom, ktoré má strešný materiál Uniflex-vent. Na zadnej strane má pásové lepidlo, ktoré pomáha uľahčiť a urýchliť proces inštalácie a tesnosť výsledného upevnenia úplne rieši problém možného vzniku pľuzgierov..
 • Na výrobu tohto materiálu sa používa polyesterová tkanina, na ktorej je na oboch stranách nanesená zmes bitúmenu, termoplastického elastoméru a plnív. Zhora je posypané bridlicou alebo pieskom a nižšie je vetraný povrch. Skladá sa z oddelených pásov bitúmenovej kompozície, ktorých vzdialenosť je vyplnená jemnozrnným plnivom. Navyše je všetko pokryté polymérnou fóliou..
 • Uniflex EPV je určený pre zariadenie spodných vrstiev, zhora má pieskový prášok a zospodu odvetranú základňu. Vhodný na renovačné práce priamo na staré strechy.
 • Uniflex EKV má hrubý dresing. Vhodné aj na opravu strechy, ktorá má vydutiny alebo praskliny.

Strešná zváraná strešná krytina Bikroelast

Jedná sa o mäkkú lepenú strešnú krytinu na báze modifikovaného bitúmenu s vysokými hydroizolačnými vlastnosťami. Je vynikajúci pre všetky typy nízkych šikmých striech. Používa sa aj na hydroizoláciu železobetónových konštrukcií. Bikroelast je jedinečný materiál, ktorý v Rusku nemá obdoby. Je to spôsobené tým, že iba on má bitúmenový povlak anorganického základu so špeciálnou technológiou úpravy, ktorá mu umožňuje zachovať si elasticitu aj pri teplote -10 ° C. Ďalšou vlastnosťou je fakt, že znesie zahriatie až na +85 ° C bez pretavenia..

 • Bikroelast K alebo Tropic K. Na hornej strane je posypané veľkými bridlicovými granulami a na zváranej strane je ochranný film. Oba tieto typy sa používajú na konečnú vrstvu strešného koberca;
 • Bikroelast P alebo Tropic P. Vyrába sa v rôznych variáciách: kropenie na jednej alebo oboch stranách a na jednej alebo oboch stranách môže byť aj film. Používa sa na základné strešné vrstvy.

Za zmienku stojí aj prevrátená zváraná strecha Bipol. Hlavnou výhodou tejto strechy je použitie SBS-bitúmenu, ktorý poskytuje vysokú priľnavosť, čo umožňuje jej lepenie na takmer všetky horizontálne a vertikálne nátery..

Inštalácia zváranej strechy pomocou horáka

Aby bola strešná krytina spoľahlivá mnoho rokov, je dôležité nielen vykonať správnu inštaláciu, ale aj vykonať prípravné práce. Zváranú strechu je možné nainštalovať na akýkoľvek súvislý povlak, či už je to betón, kov, plochá bridlica alebo OSB alebo preglejka.

 • Príprava základne začína čistiacimi prácami..
 • Najprv sa odstránia všetky možné vyčnievajúce konštrukčné prvky, napríklad výstuž, vydutie alebo veľké trhliny.
 • Všetky nečistoty a prach je potrebné opatrne odstrániť z povrchu celej strechy. Ak je to možné, je lepšie ho umyť vodou z hadice alebo vedier..

Tip: na odstránenie olejových škvŕn z pripraveného podkladu musia byť spálené. Mliečne cementové škvrny sa odstránia abrazívnym otryskaním. Na uzavretie veľkých trhlín budete potrebovať cementovo-pieskovú maltu a malé stačia zakryť bitúmenovým tmelom..

Tip: Na vyrovnanie povrchu nepoužívajte elektrické náradie, pretože môže vytvárať drážky.

 • Ak strecha nesmie pred inštaláciou mäkkej strechy vyschnúť, môžu sa v budúcnosti vytvoriť pľuzgiere. Ak chcete skontrolovať, ako je základňa suchá, stačí na ňu položiť 1 m2 filmu a zistiť, či sa pod ním v priebehu dňa tvorí kondenzácia..
 • Keď je všetko pripravené a vysušené, prvá hydroizolačná vrstva sa vyrobí základným náterom. Kompozícia sa jednoducho nanesie za studena štetcom a nechá sa uschnúť. Trvá to najmenej deň.

 • Namiesto toho je dovolené používať bitúmen zriedený petrolejom pri dodržaní stanovenej spotreby 300-400 g / m2.
 • Ďalšou vrstvou je parozábrana, ktorá je navrhnutá tak, aby chránila tepelnoizolačný materiál pred zvlhnutím. Až donedávna bol jediným materiálom sklolaminát, ale teraz je výber takýchto výrobkov veľmi veľký – od filmov po technologické vetruvzdorné membrány. Bez ohľadu na to, aký druh materiálu je zvolený, je položený s prekrytím 10-15 cm, spoje musia byť lepené páskou. Pozdĺž zvislých štruktúr je parozábrana umiestnená s takým okrajom, aby sa ukázala byť vyššia ako hrúbka vrstvy budúcej izolácie..
 • Minerálna vlna alebo polystyrénová pena (alebo extrudovaná polystyrénová pena akejkoľvek značky) sa používa ako izolačná vrstva pod mäkkou tavenou strechou. Tu je potrebné vziať do úvahy výhody a nevýhody každého z nich. Minerálna vlna je teda odolná voči ohňu, ale môže zvlhnúť, penoplex má naopak vynikajúce vlastnosti odolné voči vlhkosti, ale pri kontakte s ohňom sa okamžite topí.

 • Izolácia je umiestnená v 2 vrstvách po 5 cm. Rohože sú umiestnené v šachovnicovom vzore, aby sa vylúčila zhoda ich okrajov, čím sa vylúčia studené mosty. Ak je zvolená minerálna vlna, je lepená spolu s bitúmenom, penoplex je pripevnený priamo k betónovému podkladu na hmoždinky s hubami.
 • Teraz prišiel čas položiť najzváranejšiu strechu. Ak má strecha sklon, práce začínajú od jej najnižšej časti. Po celej dĺžke sa rozvaľká rolka a po uistení sa, že je materiál neporušený, sa narezie na požadovanú dĺžku a znova sa zvinie do rolky. Teraz musíte opraviť jeho úzky okraj, na to zohrejú strešnú časť alebo samotný materiál a pevne ho pritlačia na základňu na tomto mieste..

 • Ďalej sa zahrievaním spodnej strany valcovaného strešného materiálu propánovým horákom postupne odvíja a tlačí na základňu. Vďaka bitúmenovému náteru pevne priľne k akémukoľvek náteru. Týmto spôsobom prejdú na koniec kotúča a zaistia druhý úzky okraj. Teraz musíte skontrolovať, či sú všetky miesta dobre prilepené, ak materiál na akomkoľvek mieste odíde, znova sa zahreje a znova stlačí.
 • Ďalší rad je namontovaný s pozdĺžnym prekrytím 8-10 cm a koncovým prekrytím 10-15 cm. Jeho smer musí zodpovedať predchádzajúcemu, križovatky sú neprijateľné.

Rada: je pohodlnejšie vykonávať prácu s nami tromi. Jedna osoba drží horák a ohrieva strešný materiál a základňu, druhá postupne odvíja kotúč, pričom dbá na to, aby ležal správne, a tretí skúma možný výskyt nepravidelností alebo bublín a eliminuje ich vyrovnaním valcom..

 • Aj keď je kvalita zváraného pásu materiálu úplne uspokojivá, musí byť vyrovnaná valčekom. To sa robí diagonálne, od stredu k okrajom..

 • Pohyb prác na fúzii strechy zdola nahor zaisťuje správne prekrytie, pri ktorom z nej bude voda odtekať bez zdržania.
 • Na kvalitnú hydroizoláciu rohov je potrebné pripraviť 2 narezané kusy bitúmenovej strešnej krytiny a prilepiť ich prekrývaním.
 • Napriek hrubozrnnému obväzu vrchnej vrstvy sa chôdza po čerstvo položenom materiáli neodporúča. Pod hmotnosťou na ňom môžu zostať drážky zo stôp, v ktorých sa potom bude hromadiť vlhkosť..
 • Takáto strecha je spravidla položená v niekoľkých vrstvách. Každý nasledujúci musí byť umiestnený s presadením tak, aby rozdiel medzi spojmi bol najmenej 30 cm.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať bodom pripevnenia rolovanej strechy k zvislým konštrukčným prvkom, rohom a všetkým spojom. To zaručuje dlhodobú prevádzku bez nutnosti opravy..

 • Na križovatke so zvislými stenami na plochej streche je kus rolovanej strešnej krytiny určený pre nižšie vrstvy (s jemnozrnným obväzom alebo bez neho) nastavený o 25-30 cm vyššie a natavený horákom. Jeho horná hrana je pripevnená samoreznými skrutkami alebo hmoždinkami. Plátno s hrubozrnným dresingom je na vrchu prilepené s ešte väčším okrajom. Jeho hrana je podobne zaistená spojovacími prvkami pre väčšiu spoľahlivosť. Všetky spoje sú spracované bitúmenovým tmelom.

Zariadenie prekrytej strechy na šikmej streche

 • Niekedy je potrebné na šikmých strechách zariadiť mäkkú rolovanú strechu. Malo by sa pamätať na to, že maximálna povolená naklápacia hlava je 50 stupňov..

 • V tomto prípade sa ako základ používajú dosky OSB z 12 mm alebo preglejky odolnej voči vlhkosti s hrúbkou najmenej 10 mm..
 • Sú tiež ošetrené hydroizolačným základným náterom. Alebo so zriedeným bitúmenom (vhodný je nielen petrolej, ale aj benzín alebo nafta).
 • Na šikmých strechách je lepšie umiestniť zvitok zvisle, začínajúc zhora nadol. Prekrývanie vrstiev je povolené.

Fúziou spájaná strešná krytina za studena

 • Jeho rozdiel spočíva v tom, že namiesto zahrievania bitúmenového spojiva horákom sa používajú rozpúšťadlá. Aplikuje sa na spodnú stranu materiálu a na základňu v množstve 50 g / m2.
 • Potom, čo zmeškali kus mäkkej strechy po celej dĺžke, čakajú asi 10 – 15 minút, potom sa valcom zatlačí valcom, čím sa prilepí k základni..
 • Ak sa používa profesionálny prítlačný valec (ktorý váži asi 100 kg), potom na prácu stačí jedna osoba. Ale často remeselníci používajú zariadenie nazývané “rybársky prút”. Je to valček a striekacia pištoľ na rovnomerné nanášanie rozpúšťadla. V tomto prípade budú pre pohodlie práce potrebovať 2 pracovníci.
 • Počet upínacích prechodov pri tomto spôsobe inštalácie musí byť najmenej 3 na jeden pás. V tomto prípade sa valcuje, čo ovplyvňuje kvalitu hotovej strechy a absenciu vzduchových bublín..

 • Ak je samotný strešný koberec položený v 1 vrstve, náročné miesta (vetracie šachty, rohy, potrubia a odtokové lieviky atď.) Musia byť chránené dvojitou vrstvou..

Rada: prácu so zváranou strechou na najťažších miestach je možné vykonať aj iným spôsobom. Bitúmenový tmel sa zahreje a naleje do rovnomernej vrstvy na správnom mieste a chvíľu sa nechá tak, aby stvrdol. Potom sa štrk naleje priamo na vrch, vyrovná sa a opatrne sa postrieka rozpúšťadlom, ktoré bolo použité na položenie hlavnej strechy. Teraz zostáva len pevne rolovať obväz valčekom, čím sa získa odolný povlak. Ak sa strecha aktívne používa, potom sa ako ochranný náter použije suchá zmes piesku a cementu, asfaltu.

Oprava prestrešenej strechy

Ak sa pri vizuálnej kontrole na streche objavia praskliny, štiepky, známky rozkladu alebo začiatku vegetácie, ako aj rôzne napučiavanie, stratifikácia alebo zmäkčenie bitúmenu, je potrebné ho opraviť. Oneskorenie môže viesť k hnilobe strešného rámu, v takom prípade bude oprava oveľa drahšia.

 • Opätovné vyzdobenie je prípustné, ak celková plocha poškodenia nepresiahne 30-40%. Problémové oblasti sú očistené od špiny a škvrny z rovnakého materiálu sú natavené priamo na ne, bez ďalších prípravných prác. Veľkosť náplastí by mala byť o niečo väčšia ako poškodená oblasť..
 • Ak sa 50% alebo viac strechy stane nepoužiteľným, budú potrebné veľké opravy. V každom prípade sa to môže líšiť, ale v priemere fáza práce vyzerá takto:

About the author