Pro omítání směsí existují pouze dva účely – vyrovnání stěn a jejich zdobení. V prodeji je velké množství různých náplastí, které se liší složením, účelem a provozními podmínkami. Kromě toho bylo vynalezeno velké množství metod, jak aplikovat kompozici na zeď, aby se zvýšila jejich estetika, aby byla místnost jedinečná a sofistikovaná. V článku se budeme zabývat různými způsoby nanášení omítky na stěny..
Obsah:
Druhy dekorativní omítky
Dekorativní omítací hmoty jsou k dispozici k prodeji v suché nebo pastovité formě. Musíte sami uvařit a po smíchání okamžitě použít celý objem. Hotovou omítku lze skladovat až 2 roky..
Dekorativní omítka je rozdělena především na základě vazebného základu v jeho složení, takže hlavní typy jsou:
- minerální. Je vyroben na bázi cementu, má vysokou paropropustnost, odolnost vůči UV paprskům. Má však nízké vodotěsné vlastnosti a pružnost;
- akryl. Je založen na akrylové pryskyřici, díky čemuž má kompozice vysokou odolnost vůči nečistotám a oděru a má také dobrou pružnost. Ale tvoří parozábranu, nestabilní vůči přímému slunečnímu světlu;
- silikát. Jeho základem je tekuté sklo. Vyznačuje se vysokou paropropustností a dostatečnou odolností proti vlhkosti. A také vysoká odolnost proti mechanickému poškození a UV záření;
- silikon. Formulace silikonové pryskyřice má velmi vysoké vlastnosti, díky nimž je univerzální..
Akrylová omítka
- Vyrobeno ze syntetického polymeru – akrylové pryskyřice. V prodeji vždy jen hotové v plastových kbelících různých velikostí. Při nákupu je však nutné zkontrolovat datum vypršení platnosti, po jeho uplynutí se jeho vlastnosti prudce zhorší.
- Díky své vysoké elasticitě odolá akrylátová omítka i mírnému „pohybu“ stěn, což je zvláště důležité v nových domech procházejících smršťováním.
- Díky vysoké odolnosti proti vodě je vhodný pro dokončovací práce v místnostech s vysokou vlhkostí. Dekorativní obklady stěn v koupelně jsou povoleny s přihlédnutím k tomu, že sprchový kout bude obložen keramickými obklady.
- Není vhodný pro použití na dřevo, hlavně kvůli jeho nízkým žáruvzdorným vlastnostem. Snadno se zapaluje.
Minerální omítka
- Tento typ kompozice kombinuje vápenné, sádrové a cementové omítky. Prodává se hotový nebo suchý. Vhodný pro použití na betonové, cihlové nebo sádrokartonové podklady. Ale před aplikací na povrch s nízkými adhezními vlastnostmi, jako je sádrokarton, se doporučuje použít ve směsi základní nátěr s pískem.
- Při výběru minerální omítky pro dekorativní dekoraci stěn se získá povlak s dobrou paropropustností, pevností a odolností proti vlhkosti. Jejich základní barva je ale bílá nebo šedá, takže před použitím vyžadují tónování..
- Pro vyšší dekorativní vlastnosti někteří výrobci přidávají do svých výrobků různé přísady (mramorové štěpky nebo třpytky). Tuto omítku lze aplikovat v interiéru nebo na fasádu..
Silikonová omítka
- Na stavebním trhu se objevila relativně nedávno. Jako lepicí základna se používají silikonové pryskyřice s vysokou odolností proti vlhkosti a pružností. Současně tvoří paropropustný povlak.
- Nejčastěji se používá pro fasády díky své jedinečné samočisticí vlastnosti. To znamená, že veškerý prach a ve vodě rozpustné nečistoty se mohou snadno uvolnit po dešti. Paleta barev je velmi velká, existuje více než 6000 odstínů.
- Vysoká přilnavost k povrchům a pružnost, která brání prasknutí, umožňuje výrobcům specifikovat životnost 30 a více let.
- Ale jeho cena je vyšší než u jiných skladeb. Jeho použití navíc vyžaduje použití speciálního základního nátěru..
Silikátová omítka
- Liší se vysokou pevností hotového nátěru a dobrou přilnavostí k nanášenému povrchu. Jako pojivo se používá potašové sklo, díky kterému je kompozice odolná a elastická.
- Paleta barev je poměrně vzácná. Pracovat s ním mohou pouze profesionálové, protože po aplikaci velmi rychle ztvrdne a nedává právo na opravu chyby.
Klasifikace dekorativní omítky metodou kresby
- Jednoduchá omítka. Kresba na něm se získá stlačením reliéfního válečku, speciálních štětců nebo štětců.
- Omítka s hrubými granulemi minerálního původu. Stačí jej nanést na zeď v rovnoměrné vrstvě a vyrovnat stěrkou. Kvůli přítomnosti velkých kusů kamenů zanechávají na povrchu rýhy, které tvoří chaotické vzory. Například sádra s názvem „kůrovec“.
- Texturovaná omítka. Existuje několik způsobů, jak jej aplikovat na stěny. Patří sem postřik speciálním zařízením, obyčejnou špachtlí nebo válečkem. Na stěně jsou jednoduše vyhlazeny bez dalšího zpracování. Nejoblíbenější mezi texturovanými kompozicemi je benátská omítka. Díky vícevrstvé aplikaci a přítomnosti skutečných mramorových zrn v kompozici je výsledkem povlak s krásnou vnitřní záře. Zvyšuje účinek ochranné průhledné voskové vrstvy.
Výrobci a ceny dekorativních omítek
Velký výběr omítek a výrobců může být matoucí. Ceny za stejnou omítku se často velmi liší. Náklady na produkty společností, které se osvědčily z nejlepší strany, jsou vždy výrazně vyšší. To je ale přeplatek, který zaručuje dobrý výsledek. Mezi nejoblíbenější značky patří: Ceresit, Weber, Knauf, Vetonit.
- Cena dekorativní omítky na minerální bázi je nejnižší, v průměru je to 500-800 rublů / 25 kg. Při nákupu je třeba vypočítat přibližnou spotřebu (která bude záviset na způsobu aplikace a počtu vrstev) 2-4 kg / m2.
- Silikátová omítka již stojí asi 1000-3000 rublů / 25 kg. Cenové rozpětí závisí na výrobci a regionu prodeje. V závislosti na velikosti granulí plniva je spotřeba 1,5 – 3,5 kg / m2.
- Cena akrylové omítky je od 1500 do 2500 rublů / 25 kg. Jemnozrnná kompozice se spotřebuje 1,5 kg / m2 a hrubozrnná od 3 gk / m2.
- Silikonová dekorativní omítka je nejdražší, protože cena za 25 kg pytel se může pohybovat od 2 000 do 4 000 rublů. V tomto případě není spotřeba nižší než 3 kg / m2.
Metody zdobení stěn dekorativní omítkou
Na rozdíl od jednoduchého vyrovnání stěn vyžaduje použití dekorativní omítky na povrch použití široké škály stavebních nástrojů. Tyto zahrnují:
- kontejner, ve kterém bude sádra ředěna;
- vrtačka nebo šroubovák s míchacím nástavcem pro hnětení;
- špachtle a stěrky různých velikostí;
- škrabka;
- napůl struhadlo;
- potřebné válečky, štětce, štětce a další nástroje k vytvoření reliéfu.
Příprava povrchu pro nanášení dekorativní omítky
- Nezáleží na tom, jaký způsob aplikace a typ omítky je vybrán pro dokončovací práce. Povrch stěny v každém případě vyžaduje pečlivou přípravu..
- Hlavním požadavkem na základnu je, aby na ní nebyly žádné zbytky starého nátěru, nerovnosti a praskliny. Pokud je to nutné, jsou utěsněny běžnou tmelovou hmotou pro vyrovnání stěn..
- Poté se nanesou 2 vrstvy základního nátěru. Zajistí lepší přilnavost a tím prodlouží životnost dekorativního povlaku. Ochrana před delaminací.
- Pokud výrobce konkrétní omítkové směsi uvádí použití dodatečných přípravných prací, neměly by být opomíjeny..
- Po přípravě povrchu pokračujte k dokončení. Dále zvažte několik způsobů, jak aplikovat dekorativní omítku na stěny vlastními rukama..
Video o metodách omítání stěn
Metody omítání stěn nástřikem
Jedná se o jednu z nejčastěji používaných metod dekorativního omítání. Samotná technika se provádí metodou stříkání, ale výsledný povlak může mít jiný název, například „sněhová koule“. K dosažení požadovaného výsledku je vyrobeno několik vrstev, pro každou z nich lze použít jiný nástroj (štětce, štětce nebo dokonce koště).
Fáze práce
- Do jedné ruky se vezme tlustý kartáč s dlouhou a silnou štětinou a do druhé hůl. Dále se štětec ponoří do sádry a zasáhne jím hůl. Výsledkem je, že se kompozice rozptyluje po povrchu stěny. Velikost těchto sprejů lze upravit změnou tloušťky kompozice. Proto čím silnější je sádra zředěná, tím více bude reliéfní textura..
- Můžete vytvořit pouze 1 vrstvu, takže základna prosvítá. V tomto případě se doporučuje natřít zeď jasnou barvou, například žlutou. Díky tomu bude krásně naředěn bílými sádrovými vločkami..
Pomocí podobného způsobu aplikace můžete dosáhnout zcela jiného výsledku, provést „italskou“ povrchovou úpravu.
Fáze práce
- Jde o to použít náplasti různých barev. Nejprve se tedy pomocí spreje vytvoří krycí vrstva jakékoli barvy. Pak se ale jeho povrch vyrovná.
- Ihned, bez čekání na zaschnutí první vrstvy omítky, naneste na druhou již jinou, kontrastní barvu. Měl by ležet těsněji a pokrýt většinu předchozí vrstvy. A také to hned srovná. Jako barevnou kombinaci si můžete vybrat jakoukoli barvu s bílou nebo jiné variace.
Metody dekorativní reliéfní omítky stěn
V závislosti na tom, jaký výsledek je požadován, závisí technika nanášení reliéfní omítky a počet jejích vrstev.
- Nejjednodušší je použít hotovou kompozici, do které se přidají speciální komponenty. Díky nim dokonce i jednoduchá aplikace takového řešení na stěny dělá obklad originálem. Nejjednodušší je vybrat si podle vzorků uvedených v železářství, které jsou umístěny na stojanu vedle sádrových plechovek. Okamžitě bude zřejmé, jaká barva a struktura bude výsledkem. Takové hotové kompozice mají názvy „kůrovec“, „jehněčí“, „afrika“ a řada dalších.
Rada: navíc již vytvrzenou dekorativní vrstvu lze dodatečně ozdobit lesklým leskem pomocí speciálního vosku nebo jiného k tomu určeného lešticího prostředku. To se provádí nejdříve den po aplikaci roztoku. Nebo jej můžete jednoduše namalovat na jakýkoli jasný venkovní nátěr..
Tipy pro práci s reliéfní omítkou
- Nejdůležitější je vybrat vysoce kvalitní kompozici s vysokou plasticitou..
- Pokud je nutné na zeď připojit 2 nebo více barev, měla by být každá z nich bezprostředně před zahájením práce smíchána a tónována.
- Každá další vrstva se aplikuje až po úplném nastavení první vrstvy..
- Po zaschnutí roztok zesvětlí několik tónů.
- Zdvihy nanesené omítky by měly být co nejpestřejší. K jejich vytvoření můžete použít nejen speciální válečky, ale také improvizované prostředky, jako jsou houbičky, štětce, domácí šablony. Použití posledně uvedeného, a to i bez přítomnosti uměleckého talentu, vytvoří jedinečný a vysoce umělecký design..
- Po nanesení omítky na zeď netrvá déle než půl hodiny, než se vytvoří požadovaný reliéf. Poté ztvrdne a ztratí svou plasticitu..
- Při práci musíte nástroj neustále čistit, aby byla zachována jasnost vzorů. Chcete -li to provést, měli byste se zásobit suchými hadry..
DIY benátská omítka
- Konečný výsledek bude záviset nejen na kvalitě kompozice, ale také na nástroji, pomocí kterého bude použita. Doporučuje se zakoupit speciální benátskou stěrku, která vám umožní provádět práci co nejefektivněji a nejpohodlněji. To znamená, že tahy budou mít hladký přechod odstínů bez ostrých a jasných čar..
- Navenek to vypadá jako obdélníková stěrka, okraje musí být zaoblené. Leštěný kov je vždy brán jako základna, která je na okrajích ohnutá. To umožňuje dosáhnout absence jejich kontaktu s ošetřenou stěnou..
- Kromě toho musíte připravit: špachtle, brusný papír, semišový hadřík nebo jakýkoli podobný materiál.
- Při použití suché benátské omítky musí být nejprve zředěna vodou. Proto přijde vhod stavební míchačka a hnětací nádoba. Můžete také hnětet ručně, pouze to musíte udělat rychle a v malých dávkách. To značně komplikuje a zatěžuje proces..
Fáze práce
- Hotová směs v kbelících je v případě potřeby zbarvena přidáním požadovaného pigmentu a mícháním. Suchý prášek se smíchá s vodou v poměru uvedeném výrobcem na obalu. Po hnětení se nechá 5 minut vyluhovat. Doporučuje se nejprve naředit trochu kompozice, aby se vyzkoušela její aplikace na testovací část stěny. To vám umožní správně vypočítat vaši sílu a v budoucnu hnětete požadované množství sádry..
Tip: Benátská omítka je vícevrstvý nátěr s přetékajícími odstíny. Toho je dosaženo dodatečným broušením každé vrstvy. Abyste dosáhli co největší podobnosti s přírodním materiálem (žula, mramor atd.), Kromě použití hlavní barvy přidejte při aplikaci i její odstíny.
- Výsledná směs omítky je rozdělena na malé části a nezávisle tónována jedním pigmentem. Ale musíte dosáhnout různých odstínů, takže množství barvy se liší.
- Na každou vrstvu je nanesen pouze jeden odstín. Tahy by měly být stejně velké a co nejtenčí. Právě tato nuance dává Benátčanovi krásný přechod barev. Nezáleží na tom, zda byl pro startovací vrstvu zvolen světlý nebo tmavý tón, měl by vyplnit mezeru po celém povrchu stěny. Pokud je to nutné, je vyrovnáno hladítkem a současně odstraněno přebytečné složení.
- Kompozici můžete také použít v chaotickém nebo šachovnicovém vzoru a dělat tahy na vzdálenost od sebe. Ihned, dokud malta neztuhne, jsou tyto dutiny vyplněny sádrou jiného odstínu s částečným překrytím.
- Další vrstvu je možné nanášet až poté, co první úplně zaschne, jinak se promíchají a veškerá práce půjde dolů. Proto je proces nanášení benátské omítky vlastními rukama velmi dlouhý, často trvá týden..
- Druhá vrstva nemusí být souvislá, ale tahy musí být velmi tenké, aby po broušení byl povrch rovnoměrný, bez prověšení kompozice. To se opakuje, dokud není výsledek zcela uspokojivý..
- Když poslední vrstva zaschne, je vybroušena do lesku. K tomu se hodí jemnozrnná slupka s nulovou velikostí zrn. Ale tímto způsobem se práce velmi zpozdí, proto je lepší použít brusku s příslušným nástavcem. V budoucnu může být výsledek také vyleštěn voskem. Pokud není bruska, pak se na povrch nastříká vosk (speciální, pro benátskou omítku) a vyleští se semišovým hadříkem. Je velmi důležité nepřehánět to s množstvím vosku, jinak může na povrchu vytvářet tmavé skvrny..
- Leštění byste neměli vynechat, protože vosk nejen zlepšuje dekorativní vlastnosti povrchu, ale také jej chrání před vlhkostí.
Jak levně vyrobit kutilskou benátskou omítku
Benátská originální omítka je známá nejen svým krásným vzhledem, ale také vysokou cenou. Řemeslníci proto přišli na to, jak dosáhnout podobného efektu pomocí běžné sádry na bázi akrylu..
- První vrstvou na stěně bude základní nátěr s pískem ve složení, tónovaný tak, aby odpovídal barvě podkladu.
- Druhou vrstvou je akrylátová omítka s podobným odstínem. Roztok by ale měl být tekutější, než doporučuje výrobce. Tímto způsobem je základna připravena k aplikaci hlavních vrstev..
- Poté musíte vzít zbývající hustý roztok akrylové omítky a rozdělit jej na dvě části. Jeden je ponechán bílý a druhý je přidán ve dvojité dávce.
- Začínají být aplikovány na zeď jeden po druhém, přičemž plně pozorují technologii aplikace Benátčana. K práci se používá jednoduchá kovová špachtle, k dosažení není potřeba žádný vzor ani reliéf. Hlavní věc je, že tahy jsou co nejtenčí, což umožňuje spodním vrstvám mírně lesknout.
- Povlak je téměř hotový. Poslední fází bude vytvoření textury a lesku. Chcete -li to provést, naneste štětcem jednu vrstvu bezbarvého akrylového laku..
- Chcete -li použít konečnou vrstvu, přidejte do stejného laku perleťové barvy. Po přípravě roztoku se aplikuje hadříkem s chaotickými a velmi tenkými tahy, pokrývající celý povrch.
Jedná se o nový způsob omítky stěn, i když pracnější, ale umožňuje dosáhnout úžasného účinku na malý rozpočet..
Nový způsob vyrovnání stěn omítkou
Omítka je způsob, jak ozdobit stěny. Ale jeho hlavním účelem je sladit je. Nejčastěji se snaží tuto práci dát mistrům, protože to považují za obtížné a časově náročné. Pokrok ale nezůstává stát a dnes se objevil jednoduchý způsob omítky zdí vlastními rukama. Bude diskutováno níže..
Mechanické omítky stěn
- Lenost je motorem pokroku. Proto se člověk neustále snaží automatizovat fyzicky složitou práci. Omítání stěn nebylo výjimkou. Zvláště pokud jsou požadovány velké plochy.
- Pro mechanické vyrovnání stěn bude vyžadováno speciální vybavení a kompozice vhodná pro postřik. Rychlost pokrytí se několikrát zvyšuje, což usnadňuje a zefektivňuje práci.
Kromě toho má tato metoda řadu dalších výhod:
- díky rychlosti se sádra během krátké doby rovnoměrně nanáší a také rovnoměrně schne;
- při aplikaci mechanizovanou metodou je další praskání téměř zcela vyloučeno;
- při krmení směsi taková jednotka nasycuje vzduchem a zvyšuje objem na výstupu. Řešení je proto spotřebováno ekonomičtěji..
Fáze práce na omítání stěn pomocí stroje
- Stejně jako u ruční metody musíte nejprve připravit povrch. Chcete -li to provést, změřte stupeň jeho zakřivení pomocí dlouhé úrovně budovy.
- Poté jsou připevněny svislé kovové majáky. Tradičně se k tomu používá sádrový hustý roztok nebo alabastr. Ale dnes se v prodeji objevily plastové spony, které majáky připevňují na zeď pomocí samořezných šroubů. To urychluje a zjednodušuje proces. Vzdálenost mezi majáky by měla být co největší, ale zároveň o 30 cm menší než stávající pravidlo.
- Nyní musí být zařízení pro mechanické nanášení malty připojeno k přívodu elektřiny a vody. A suchá omítka se nalije do speciální nádrže. Již v samotné jednotce je roztok smíchán v požadovaných poměrech a přiváděn hadicí. Zbývá, aby pán držel tuto hadici a rovnoměrně rozdělil kompozici podél zdi. Rychlost podávání roztoku je poměrně vysoká.
- Na povrchu se vytvoří silná vrstva sádrové malty, stačí ji narovnat pomocí pravidla a pevně přitlačit k majákům.
- Poté už zbývá jen čekat, až malta zatuhne (ale nezaschne) a vyleštit na požadovanou hladkost pomocí kovového plováku.