DIY nástenná maľba

Ľudia vždy verili, že nástenná maľba je skvelý spôsob, ako nielen vyzdobiť váš domov, ale aj prilákať šťastie, pokoj a veľa šťastia. Tento dizajnový smer vôbec nestratil na aktuálnosti, naopak, dnes je umelecká nástenná maľba stále obľúbenejšia. Je to pochopiteľné – pôvodný dizajn okolitého priestoru je schopný transformovať miestnosť, naplniť ju teplom, krásou a pohodlím..

Obsah:

Ako sa to všetko začalo

So vznikom je spojená dekoratívna nástenná maľba fresky. V preklade z taliančiny „fresco“ znamená „čerstvé“. Technika zahŕňala aplikáciu farieb zriedených vápennou vodou na vlhkú (čerstvú) omietku. Táto metóda umožnila získať trvanlivé obrazy, ktoré po stáročia nestratili jas farieb.

.

Freska bola rozšírená v Ríme a Grécku v 2. tisícročí pred n. Egejské umenie bolo medzi elitou obľúbené a bolo považované za najlepší spôsob zdobenia stien a stropov. Jedinečná technológia práce zachovala výtvory starovekých majstrov dodnes a hovorí o presvedčeniach, zvykoch a tradíciách ich predkov..

Prvá postupnosť vytvárania čistej nástennej maľby bola popísaná Cennino Cennini (1447). Obraz bol nanesený na omietku okrovým alebo uhoľným práškom. Takúto krásu si mohli dovoliť iba bohatí ľudia: umelecká maľba je namáhavý proces, ktorý si vyžaduje vysokú zručnosť a primeranú odmenu.

Dnes je maľba na stenu v interiéri prístupnejšia, ale stále to nemôžete nazvať lacným potešením. Ručná výroba je považovaná za najlepší spôsob, ako vytvoriť exkluzívny interiér, ktorý nemá obdoby. Rozmanitosť štýlov a žánrov zaručuje ohromujúce výsledky – fascinujúce a realistické.

Technika aplikácie: odrody

Koncept „maľovania stien miestnosti“ zahŕňa mnoho spôsobov použitia obrázkov. Je obvyklé rozlišovať 2 hlavné typy: tradičné a moderné techniky, ktoré sú zase rozdelené do niekoľkých poddruhov.

Nezničiteľná klasika

Tradičná nástenná maľba je monumentálne dielo ručne vyrobené bez použitia moderných prístrojov. Okrem vyššie uvedených fresiek patria medzi tradičné techniky:

  • enkaustický – nanášanie roztaveného vosku alebo olejových farieb na omietku. Aj keď sa častejšie používa iná možnosť – obrázok sa aplikuje na plátno alebo drevený panel a potom sa prilepí na stenu;

  • alsecco preložené z taliančiny „na sucho“. Táto technika maľovania na stenu zahŕňa aplikáciu zmesi farieb na suchú omietku. Farby boli rozomleté ​​na vajíčka s prídavkom vápna a rastlinného lepidla zmiešaného s temperovým, akrylovým a olejovým roztokom;
  • sgrafitto sa prekladá ako „poškriabaný“. Postup je technologicky dosť komplikovaný – stena je najskôr pokrytá čiernym a potom bielym základným náterom. Kresba je zoškrabaná na bielom podklade, kým sa neobjaví čierne pozadie. Túto techniku ​​vynašli starovekí Gréci a rozšírila sa počas renesancie..

Úspechy súčasného storočia

Moderné variácie nie sú o nič menej zaujímavé, ale o to rozmanitejšie..

  • grisaille preložené z francúzštiny „sivá“. Zvláštnosťou je, že kresba sa vykonáva v palete všetkých odtieňov šedej – to dáva kompozícii sochársku orientáciu;
  • kresba na dekoratívnej omietke. V tomto prípade sú steny pred dokončením dokončené, aby poskytli požadovaný objem. Takto spracovaný obraz na stene vyzerá ako skutočný – „živý“ a „dýchajúci“;

  • maľba akrylom steny sú neobvykle žiadané kvôli ich rýchlej aplikácii a schnutiu, schopnosti sprostredkovať hru svetla a tónov;
  • viditeľné a neviditeľné farby žiariť v tme a upútať pozornosť všetkých. Táto technika umožňuje použitie zmesí farbív s prídavkom perleťových a svetlo akumulujúcich častíc, ktoré žiaria v ultrafialovom svetle-podívaná je skutočne hypnotizujúca;
  • graffiti – mnohým známa technika, ktorá zahŕňa použitie aerosólových plechoviek s farbou;
  • maľba na vinyl – jeden z najnovších vývojov, ktorý si mnohí obľúbili pre svoju jednoduchosť a efektivitu nákladov. Ornament, ktorý je aplikovaný na vinylové tapety, prináša požadovaný dych novosti do známej atmosféry a s kompetentným prístupom sa stáva hlavnou ozdobou interiéru..

Šablónová maľba

Otázka koľko stojí maľovanie na stenu – prvá vec, ktorá znepokojuje tých, ktorí chcú vyzdobiť dom „živými“ obrazmi. Náklady závisia od mnohých faktorov: zložitosť kresby, technika aplikácie, veľkosť kompozície, zvolený pozemok.

V priemere bude ozdoba stáť od 2 000 do 15 000 tisíc rubľov. na meter štvorcový, krajinné náčrty – od 6 000 do 30 000 tisíc rubľov. na meter štvorcový, kompozície zobrazujúce zvieratá a ľudí – od 20 000 do 60 000 tisíc rubľov. na m2.

Ak chcete vytvárať sami, pomôžu vám šablóny na maľovanie stien. Je to jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako vyzdobiť miestnosť okrajmi, vlysmi, ozdobami a kvetmi. V predaji je veľké množstvo hotových šablón na maľovanie, ale ak chcete niečo neobvyklé a vždy v jednej kópii, môžete si šablóny vyrobiť sami. Stačí vziať list plastovej alebo hrubej lepenky, nakresliť obrysy požadovaného vzoru a vystrihnúť.

Zostáva iba pripevniť šablónu na stenu a namaľovať ju špeciálnym štetcom na šablónu a vodnými disperznými alebo latexovými farbami. Jednotlivé šablóny sú vhodné na vytváranie jednofarebných vzorov, zatiaľ čo použitie mnohých odtieňov vyžaduje viac šablónu pozostávajúcu z niekoľkých častí..

Nástenné maľby so šablónovými obrázkami sú obzvlášť žiadané pri zdobení detské izby. Téma môže byť ľubovoľná, v závislosti od veku, pohlavia a preferencií dieťaťa. Je dokázané, že formovanie chuti začína v detstve – obklopte dieťa jasnými, zaujímavými a poučnými príbehmi, ktoré stimulujú rozvoj predstavivosti, a vyrastie z neho láskavý, inteligentný a talentovaný.

DIY umelecké maľovanie

Najprv sa musíte rozhodnúť o umiestnení kresby a nákupe materiálu na prácu. Ak výber oblasti pre šťavnaté experimenty závisí iba od vás, mali by ste si kúpiť farby a štetce s prihliadnutím na odporúčania profesionálov.

Takto sú optimálne akrylové farby, ktoré sú lakované a matné. Sú netoxické, rýchlo schnú a sú odolné voči mechanickému namáhaniu (vytvorený náčrt je možné umyť, ale bez fanatizmu – ak máte zvláštnu starostlivosť, môžete vymazať čokoľvek).

Akrylové kefy je potrebné zakúpiť s umelými štetinami. Požadované sú rôzne veľkosti, ktoré vám v závislosti od úloh pomôžu vybrať najlepšiu možnosť náteru

.

Ďalšia etapa – príprava povrchu. Stena je tmelená do dokonalej hladkosti – nemali by tam byť žiadne hrbole a priehlbiny. Potom je natretý bielou farbou, konkrétne bielou, a nie zafarbený – inak dostaneme vyblednutý vzor so škvrnami. Pred nanesením vzoru priamo na stenu nebude nadbytočné vypracovať postupnosť skicovania detailov na papier..

Nakreslite obrys farebnými ceruzkami, ak použijete jednoduchú ceruzku, potom sa pod vplyvom akrylových farieb rozostrí a namiesto malebnej krajiny sa pred nami objaví umelecký „mazanec“. Náčrt od veľkých po malé detaily, t.j. najskôr označte hlavné prvky a potom ich doplňte sekundárnymi

.

Na výkres je tiež potrebné namaľovať po etapách – nechajte si odpočinúť. Intervaly pomôžu nielen udržať smäd po kreativite, ale tiež uvidia drobné chyby a nedostatky. Farba sa nanáša z veľkých častí na malé časti, od svetlých tónov po tmavšie.

Posledný krok – lakovanie. Aj keď postup nie je povinný pre akrylové farby, je lepšie poistiť a bezpečne opraviť vytvorené majstrovské dielo, ale pri použití akvarelov a kvaša je lak nevyhnutný! Lak sa opatrne nanáša striekacou pištoľou v niekoľkých tenkých vrstvách. Teraz je vaše úsilie spoľahlivo chránené pred vplyvom prachu a času, vytvorenú nádheru stačí z času na čas utrieť vlhkou handričkou..

Umelecké maľovanie na stenu je zaujímavá činnosť, ktorá si vyžaduje inšpiráciu a osobitnú zodpovednosť. Skúste do práce vložiť kus svojej duše, a potom výsledok poteší oko a naplní priestor zvláštnou, slávnostnou náladou..

About the author