Nástěnná dekorace s dekorativním kamenem

Společnost, unavená vyspělými technologiemi, stále více oceňuje přírodu a používá přírodní materiály. Je to dřevo a kámen. A ačkoli dekorativní kámen může být přírodní i umělý, umožňuje nejen vyzdobit suterén a fasády budov zvenčí, ale také vytvořit nejneobvyklejší kombinace uvnitř domu..

Pokud je kombinován s jinými materiály (sklo, kov), jsou vedle něj umístěny zelené rostliny a je zajištěno dobré osvětlení, pak může být interiér stylový a útulný. Nástěnná dekorace s dekorativním kamenem se nejčastěji používá na chodbě, v obývacím pokoji, v kuchyni, ve vaně. Je to skvělý způsob, jak vytvořit reprezentativní interiér ve vstupní hale restaurace, hotelu nebo obchodního centra..

Kámen v interiéru moderních pokojů

Dekorativní dekorace na zeď pod kamenem (zvláště pokud se jedná o vnitřní místnost) by měla být provedena s přihlédnutím k takovým pravidlům.

Zdi obložené kamenem, pevné nebo jen fragmenty, by měly být dobře osvětlené. Poté bude viditelná textura materiálu, jsou patrné přetečení a barevné přechody a celá stěna bude vypadat výhodněji..

Dekorační kámen se skvěle hodí k zeleni, zejména ampelovým a tkalcovským rostlinám, jejichž květináče jsou umístěny u zdi. Můžete tak ve svém domě napodobit koutek divoké zvěře. To je vhodné v obývacím pokoji, ve velké kuchyni, kde je dobré osvětlení..

Zdobení stěn chodby dekorativním kamenem by mělo být doprovázeno místním osvětlením. V tomto případě mohou být LED diody umístěny jak nad takovou stěnou, tak pod ní. Ve světelných paprscích bude kámen vypadat ještě pevněji a rafinovaněji. Pokud je (nebo je plánováno) v obývacím pokoji krb, pak se kámen může hodit. Jsou konfrontováni jak s krbem samotným, tak se stěnou, na které (nebo ve které) je namontován.

Pokud máte rádi kámen, ale nemůžete zajistit dostatečné osvětlení, zvolte pouze světlé tóny materiálu nebo použijte takový obklad fragmentárně – například kámen nelze obložit pevnou zdí, ale pouze rohem, klenutým otvorem, oblast nad základovou deskou nebo pouze jedna malá stěna v místnosti. Pokud je v místnosti umělá kašna, pak bude také vypadat velkolepěji na pozadí kamenné zdi..

Druhy kamene

V moderní konstrukci jsou široce používány následující druhy kamene:

  • pískovec;

  • vápenec;

  • mramor;

  • žula;

  • břidlice;

  • dlažební kamen.

Pomocí kamene můžete zpracovat vnitřní i venkovní prvky. Pokud se s pískovcem lze vypořádat doma bez speciálního vybavení, pak je lepší svěřit řezání vápence, žuly, mramoru profesionálům. Kámen ale můžete snadno položit sami. Pro snadnou instalaci se prodává speciálně připravený kámen – obdélníkové dlaždice, ploché na jedné straně.

Umělý kámen je považován za levnější variantu. S jeho pomocí můžete také změnit interiér k nepoznání. Takový kámen je vyroben z písku, betonu, hlíny nebo sádry s přídavkem barviv. Takový materiál je prezentován v široké paletě barev, je zcela bezpečný, snadno se instaluje a nevytváří nadměrný tlak na nosné konstrukce..

Jak vybrat dekorativní kámen pro dekoraci stěn?

Při výběru kamene musíte věnovat pozornost jeho kvalitě. Podívejte se blíže na kámen. Vidíte barevné přechody nebo barevné skvrny? Čím kontrastnější budou, tím efektivněji bude vypadat zeď nebo sloup zdobený dekorativním kamenem. Pokud je kámen umělý, ujistěte se, že na jeho povrchu nejsou žádná místa, nánosy ani stopy po štětci. Kámen by měl dobře přilnout a pevně držet u zdi. Pro přilnavost je proto důležité, aby zadní strana obkladového materiálu nebyla příliš hladká. Nemělo by však docházet k cementovému mléku, velkým nerovnostem z pěnové vrstvy nebo plniva. Aby bylo možné ozdobit vnější stěnu nebo roh domu a základnu kamenem, je důležité objasnit jeho vodoodpudivé vlastnosti. Pokud tento parametr není při výběru umělého kamene dodržen, bude třeba stěnu potaženou takovým kamenem jednou za 4-5 let pokrýt vodoodpudivou hmotou.

Níže uvedená fotografie ukazuje kámen ošetřený vodoodpudivou úpravou. Pouhým okem je vidět, jak na ni voda působí – povrch ji odpuzuje!

Technologie pokládky dekorativního kamene

Promluvme si o tom, jak jsou stěny zdobeny dekorativním kamenem. Fotografie ukáže, jak se to dělá a jaká mistrovská díla lze vytvořit pomocí kamene v interiéru..

Stěna určená k dokončení kamenem je vyčištěna, velké mezery jsou pokryty (jsou omítnuty a opatřeny základním nátěrem). Pokud je zeď betonová, není kromě čištění nutné žádné další zpracování. Pokud je zeď z cihel, pak musíte odstranit vyčnívající části, nainstalovat kovovou síť na samořezné šrouby a omítku. Pokud je stěna vyrobena ze sádrokartonu, je bezpečně upevněna a opatřena základním nátěrem.

Je důležité vědět, že pokládka kamene na stěny je možná pouze tehdy, pokud od jejich stavby uplynulo nejméně šest měsíců..

Kámen se nechá stát, načež se v případě potřeby vyleští zadní strana (odstraní se velké uzlíky). Materiál je rozložen na podlahu, aby představoval „obrázek“ toho, jak bude vypadat. Kameny lze ořezat, aby se vešly. V některých případech se používá skica. Další fází je označení stěn a jejich základní nátěr..

Po zaschnutí základního nátěru pokračujte v lepení kamenných obkladů. Stěny a kámen jsou potřeny lepidlem nebo maltou (poměrně silnou). Za tímto účelem se používá běžné lepidlo na dlaždice. Kámen je přitlačen ke zdi a držen, dokud nepřilne ke zdi. Pokládka se provádí různými způsoby:

  • dole (z rohu) nebo výše;
  • mezi spoji nebo se švy.

Ujistěte se, že vodorovné švy mají stejnou tloušťku a že se svírají vodorovné a svislé čáry v úhlu 90 stupňů. Při bezproblémové metodě musíte dlaždice namazat, aby se lepidlo nebo roztok objevily na povrchu dlaždice. Po skončení práce se lepidlo setře.

Při instalaci obkladu se doporučuje povrch stěny i samotný materiál navlhčit sprejem. Někteří řemeslníci ponoří dlaždice do vody úplně. To je nutné pro bezproblémovou instalaci dlaždic..

Při pokládce první řady musíte použít laser nebo vodní hladinu. Potom budou následující řádky sudé..

Každá řada se nechá dobře uschnout a teprve poté se pokračuje k dalšímu opláštění. Aby byla práce provedena s vysokou kvalitou, používají se majákové kameny a úroveň.

Po skončení zdiva den počkají a poté začnou spárovat.

Když je zdivo suché, výsledné švy se vyplní maltou. K tomu použijte něco, co připomíná cukrářský sáček. Vezměte běžný pytel, naplňte jej maltou a v rohu vytvořte malou díru. Roztok se vymačká do švů a po vysušení se odstraní jeho přebytek.

Doporučuje se pokládat lícové cihly a kamenné bloky se spárováním. K tomu použijte kříže. Pískovec a břidlice jsou položeny bez švů.

Poslední fází je nátěr kamenné zdi lakem. To je zvláště vhodné v kuchyni. Pokud byla dekorativní kamenná dlažba položena v koupelně nebo venku a bude vystavena vlhkosti, musí být navíc pokryta vodoodpudivým prostředkem. Tím prodloužíte životnost zdiva. Zdobení stěn dekorativním kamenem, jehož video lze vidět níže, je skvělý způsob, jak udělat z obyčejné místnosti stylový a slušný..

About the author