Lodžie pro mnohé je důležitou součástí bytu. Místo úložiště nepotřebných věcí se na něm snaží vytvořit pohodlí, izolovat ho a zdobit. V závislosti na účelu nebo chuťových preferencích je vybrána výzdoba stěn a stropů. Článek se zaměří na nejoblíbenější materiály pro obložení lodžie.
Obsah:
Opláštění lodžie plastovými panely
Panely z PVC se vybírají, pokud potřebujete lodžii revetovat co nejrychleji a nejlevněji. Snadno se montují, tento úkol zvládne každý..
Mají však také významnou nevýhodu: v silných mrazech se plast stává křehkým, snadno se deformuje nebo zlomí. Nedoporučuje se proto používat jej pro otevřené neizolované lodžie..
Dnes je výběr plastových panelů velmi obrovský:
- za prvé jsou rozděleni podle typu pokrytí na lesklé nebo matné;
- za druhé metodou připojení a konečným výsledkem na bezešvé a šev. Ty jsou oblíbenější, protože mají zaklapávací systém ve formě drážek, což usnadňuje vzájemné propojení panelů. Bezešvé jsou jednoduše připojeny end-to-end. Nyní v prodeji jsou reliéfní plastové panely napodobující dřevěné obložení;
- Třetí, ve vzhledu. To platí jak pro texturu, která může mít texturu nebo být hladká, a pokud jde o barevnou rozmanitost..
Technologie obložení lodžie z PVC, která si uděláte sami
- Nejprve se provedou měření lodžie, aby se vypočítal požadovaný počet lamel a dalších prvků. Vzhledem k tomu, že stěny balkonů se neliší v dokonalé rovnoměrnosti, nebude možné vytvořit krásný roh spojením dvou rovných panelů. Proto je lepší okamžitě koupit vnitřní i vnější roh ze stejného materiálu..
- Přípravné práce spočívají v odstranění starého opláštění, pokud existuje. Na vyčištěný povrch stěn lodžie se nanese hydroizolační směs. Je obzvláště důležité to udělat z ulice..
- Dále je na hmoždinky připevněna přepravka z dřevěných lamel o tloušťce 2 cm. Vodítka by měla být umístěna vodorovně, čím častěji jsou instalovány, tím pevnější bude plastový plášť.
Tip: podle pravidel byste měli koupit PVC panely s vodítky a dokončovacími profily. Díky čemuž je obklad krásnější a hlavně naprosto vzduchotěsný. Jsou perfektně sladěny výrobcem, což eliminuje tvorbu trhlin. Ale často, když čelíte uzavřené lodžii, je to opomíjeno a proces je levnější pomocí pouze rovných stěnových panelů.
- Obložení lodžií plastem začíná od rohu, ve kterém je připevněn výchozí rohový profil. Před přišroubováním musíte svislici zkontrolovat pomocí úrovně. První panel je do něj pevně zasunut, měl by stát rovnoměrně, bez vln. Na druhé straně je také připevněn k drážce na samořezných šroubech. Tím se dostanou na okraj zdi. Každý pruh musí být zkontrolován úrovní, protože zkosení může začít dokonce od středu zdi a odhalit se v opačném rohu.
- V místech zásuvek a vypínačů jsou plastové panely podle tvaru vyřezány stavebním nožem. Hlavní věc je udělat díru trochu menší, aby ji pak bylo možné uzavřít ozdobným překrytím..
- Pro rámování okenních a balkonových otvorů je nejvhodnější koupit speciální plastové svahy, které se prodávají pro instalaci vleček. A spáry mezi stropem nebo podlahou jsou uzavřeny soklovými lištami..
Tipy pro opláštění lodžie PVC panely
- Než panel okamžitě naříznete na požadovanou velikost, nebo zejména v místech vývodů, musíte cvičit na malém kousku. Přestože se plast snadno stříhá, musíte si vyplnit ruku, aby nůž neklouzl a nezničil materiál.
- Při nákupu obkladového materiálu v chladném období se doporučuje nechat jej jeden den v místnosti s pokojovou teplotou, než začnete pracovat.
- Je v pořádku, pokud hrana při řezání zůstává nerovnoměrná. Není nutné jej čistit, protože to nijak neovlivní kvalitu upevnění panelu. A navenek to bude neviditelné, vše se bude skrývat za spojovacími prvky.
- Budeme muset opustit lampy s vysokým výkonem, které jsou blízko opláštění. Plast při delším zahřívání změní barvu a dokonce se zdeformuje.
- Je nutné předem myslet na hypotéky za panely v místech, kde budou ke zdi připevněny nástěnné skříně, police, závěsy nebo jiné těžké předměty. Pro tyto účely je vhodný kus desky stejné tloušťky jako latě..
- Pro lodžie směřující na jih se nedoporučuje vybírat světlé plastové panely, protože za několik let výrazně vyblednou. Pokud je navíc nutná další oprava nebo výměna jednoho prvku, nebude možné zvolit stejný odstín. To je způsobeno skutečností, že barvy materiálu, dokonce od stejného výrobce, ale z různých šarží, jsou často velmi odlišné..
- Tváří v tvář parapetu s panelem je pod něj umístěna deska nařezaná na míru, která zajišťuje požadovanou tuhost.
Opláštění lodžie šindelem
- Přírodní materiály byly vždy velmi ceněny, aby vytvořily útulnou atmosféru. Proto se uchylují k dřevěné podšívce, pokud chtějí navodit příjemnou atmosféru pro relaxaci. Je vyroben z tenkých panelů z přírodního dřeva. V závislosti na účelu je vyroben z různých druhů dřeva a potažen různými kompozicemi..
- O ekologičnosti obložení lodžie ale není třeba mluvit. Důvodem je skutečnost, že k jeho ochraně musíte použít barvy a laky, které nejsou vyrobeny z přírodních materiálů, a vytvořit parotěsnou zábranu (se vzácnými výjimkami).
- Dřevěná podšívka je po instalaci lakována nebo lakována. Ochrannou vrstvu bude nutné pravidelně aktualizovat.
Jak si vybrat dřevěnou podšívku
- Podšívka z borovice a smrku. Jedná se o nejlevnější druhy materiálu. Díky velkému množství pryskyřic, které obsahují, mají přírodní antiseptika a konzervanty. Ale to není jen výhoda, ale také nevýhoda. Při dlouhodobém působení slunečního světla začnou na povrch vycházet kapky pryskyřice. Tyto jehličnany mají navíc měkká dřeva, která se při úderu promáčknou. Obecně je to rozpočtová a přijatelná možnost pro opláštění lodžie vlastními rukama.
- Podšívka z cedru a modřínu. To jsou také jehličnany, ale drahé. Oproti předchozím typům je mnohem pevnější a odolnější. Každý již dlouho ví o vlastnostech modřínu odolného proti vlhkosti; může být ve vodě po staletí a získává pouze sílu. Cedar v této kvalitě není o moc nižší než ona. Kromě toho mají ušlechtilou barvu a krásný vzor dřeva..
- Výstelka listnatých stromů. Je prezentován ve velkém sortimentu se značným cenovým rozpětím. Nejuznávanější a nejdražší – z dubu, s mírným narůžovělým odstínem – z lípy, šedý s mírným stříbrným odstínem – z osiky.
- Jednoduchá podšívka a eurolining. Rozdíl mezi druhým a prvním je ten, že díky speciálním podélným drážkám na zadní straně panelu se vytváří cirkulace vzduchu. To vám umožní prodloužit provozní životnost. Často, ale ne vždy, je materiál s předponou „euro“ přesnější a je vyroben pouze z nejvyšší kvality.
- Vzhled podšívky záleží na jejím profilu. S jeho pomocí můžete dosáhnout různých reliéfů a vzorů. V obecném prodeji je zpravidla představena hlavní řada nejpopulárnějších návrhů, ale můžete je vyrobit na zakázku podle svého vlastního designu, i když to bude stát mnohem víc..
- Stupeň podšívky a vlhkost některé z nejdůležitějších bodů při výběru. Náklady se skládají nejen z druhu dřeva, ale z toho, kolik uzlů je na každém dřevěném panelu. Levné odrůdy – „B“ a „C“, zpravidla mají od 4 nebo více uzlů, stejně jako nerovnoměrnou barvu. Známky „Extra“ a „A“ musí zaručit úplnou absenci vad. Pokud je lodžie vyhřívaná, musíte si koupit dobře vysušenou podšívku, jinak během ohřevu v zimě panely vyschnou a vytvoří praskliny ve spojích
Tip: při výběru dřevěné podšívky pro ořezávání lodžie je důležité vypadat tak, aby neexistovaly černé uzly. Jsou mnohem nebezpečnější než hnědé, protože s dalším sušením materiálu během provozu z něj mohou jednoduše vyskočit..
- Tloušťka podšívky. Pokud je pro teplé obytné prostory povoleno použít tloušťku 12 mm, pak pro práci na neizolované lodžii, kde jsou změny vlhkosti a teploty citlivější. Doporučuje se používat výrobky o tloušťce 14-16 mm.
DIY clapboard technologie clapboard
- Nejprve je odstraněn veškerý starý obklad, zejména ten, který může spadnout nebo narušit hladkou instalaci rámu. Kromě toho jsou všechny povrchy, které budou šity šindelem, ošetřeny antifungálními sloučeninami. Práce se provádějí pouze za jasného a suchého počasí..
- Než začnete dělat stěny, podlaha už musí být hotová a mít alespoň hrubou krytinu..
- Dalším krokem je přepravka. Je pro ni nejvhodnější používat levné dřevěné lamely nebo tyče. Umožní vám nejen fixovat podšívku, ale také pod ní vytvoří ventilační mezeru, která zabrání rozpadu materiálu nebo nadměrné vlhkosti a plísním..
- Prkna lze umístit horizontálně i vertikálně. Záleží na vkusu a někdy na velikosti místnosti a materiálu, což vám umožní snížit náklady. Hlavní věc je, že vodítka rámu jsou umístěna kolmo na podšívku. To znamená, že pokud je umístěn tradičnějším způsobem – svisle, pak jsou lamely umístěny vodorovně a naopak. Zvažme podrobně metodu svislého opláštění.
- První vodítko je nejpohodlněji upevněno na stěně pod oknem, které předtím zkontrolovalo vodorovnou rovinu. Někdy mají zděné domy výškové rozdíly na zdech, zejména u starších domů. Aby byl blok dostatečně pevně zajištěn, umístí se pod něj na správná místa kusy osb nebo silné překližky a vše se upevní na hmoždinky.
- Rámové lamely jsou upevněny po celé ploše stěn ve vzdálenosti 40 cm od sebe, kolem okenních a dveřních otvorů, stejně jako po obvodu každé stěny a stropu s odsazením 3-4 cm od okraj. Tímto způsobem je soustružení dokončeno..
- Nyní nadešel čas obložit to šindelem. Chcete -li to provést, změřte výšku stěny a panel ořízněte o 1 cm méně. Pokud je velikost upravena s přesností, pak je možné, že při změně vlhkosti nebo teploty dojde k deformaci dřevěného obkladu..
- Existuje několik typů upevňovacích prvků pro upevnění podšívky: dokončovací hřebíky s téměř neviditelnou hlavou, šrouby do lehkého dřeva, kovové sponky nebo speciální svorky. Někdy se používají speciální stavební sešívačky. Volba závisí na osobních preferencích.
- Začnou upevňovat podšívku z rohu a umístit ji rovnou stranou dovnitř, takže následující pásy jsou připevněny k drážce. Nejprve je snazší dostat ruku na zeď a teprve poté přejít na stropní opláštění. Před připevněním jej zkontrolujte pomocí úrovně. A pak to zafixují na nehty, ustoupí pár centimetrů od okraje, aby nedošlo k prasknutí. Ale zpravidla jsou dokončovací nehty tak tenké, že nemohou způsobit takové problémy. Ze strany drážky je také upevněna sponkami, šrouby nebo hřebíky, v budoucnu nebudou viditelné.
- Spojovací prvky do zarážek jsou vhodnější při použití euro podšívky, která má prodlouženou drážku. Přestože zvyšují náklady na upevnění, lépe se s nimi pracuje. Představují desku zakřivenou ve formě drážky, na jedné straně pevně fixuje podšívku a druhá je přibita k bedně.
- Ke každému pásu latě je připevněna startovací tyč. Následující je možné opravit po jedné, ale při zachování šachovnicového pořadí.
- Pokud další lišta nezapadne do drážky těsně, přiloží se na ni kus dřeva a jemně bije kladivem, dokud není správně upevněna. To je nezbytné, aby nedošlo k poškození podšívky..
Opláštění fotografie lodžie
- Dřevěná podšívka nemá další prvky. Proto jsou všechny svahy, rohy a soklové lišty upravovány ručně..
- Na tom je šindel hotový, ale je důležité jej zpracovat ochrannými materiály. Nejjednodušší je použít palubní lak nebo jakýkoli jiný odolný proti opotřebení a určený pro venkovní použití. Tónování nebo předbarvení podšívky mořidlem na vodní bázi pomůže zdůraznit vzor dřeva nebo přidat barvu. Pokud lodžie směřuje na jižní stranu, bude dobrým řešením malování podšívky bílou barvou. To nejen vizuálně zvětší prostor, bude prostornější, ale také zabrání vyblednutí a uvolnění pryskyřice..
Opláštění lodžií videem se šindelem
Opláštění lodžie sádrokartonem
- Sádrokarton je všestranný materiál. Jedná se o sádrovou pevnou vrstvu s kartonovými stranami na obou stranách. Je pružný, ale křehký. K zakrytí lodžie jsou vhodné pouze speciální zelené listy odolné proti vlhkosti.
- Až do nedávné doby bylo nejoblíbenějším způsobem, jak čelit uzavřenému balkonu, omítání stěn. Je to ale pracný a složitý proces. Byl nahrazen různými obkladovými materiály, které během krátké doby vytvoří trvanlivé povlaky. Malované stěny a stropy na lodžiích ale nevyšly z módy a jsou stále velmi oblíbené. Struktura rámu, na kterou jsou desky sádrokartonu připevněny pro další tmel, tento proces výrazně zjednodušil a umožňuje i začátečníkům dosáhnout dokonale hladkých povrchů na nerovných balkonových stěnách.
- Pokud je lodžie propojena s bytem a vytváří další obytný prostor, musí být do něj zapojena veškerá komunikace. Vzhledem k volnému prostoru pod sádrokartonem to bude možné udělat bez štípání betonových stěn.
- Sádrokarton je však křehký a nevydrží těžké zatížení. K zavěšení lehkého předmětu, například obrazu, stačí zakoupit speciální hřebíky na sádrokarton. Na těžší předměty, dokonce i ve fázi montáže přepravky, se hypotéky vyrábějí z desek.
DIY sádrokartonová technologie
- Jak bylo uvedeno výše, vhodné jsou pouze listy odolné proti vlhkosti. Práce se provádí až po zateplení a zasklení lodžie..
- K obložení budete potřebovat: šroubovák a speciální samořezné šrouby do sádrokartonu, vodováhu, papírnický nůž, svinovací metr, děrovač a hmoždinky, parotěsnou fólii, vodítka a samotnou sádrokartonovou desku.
- Nejčastěji začínají pracovat, když je lodžie izolovaná. Na tepelnou izolaci je připevněna parozábrana. Jedná se o speciální rolovací netkaný materiál, který brání vstupu vlhkosti do místnosti, ale nezdržuje únik páry ven. Hlavním úkolem je vytáhnout jej co nejtěsněji a zafixovat podél každého vodítka rámu sešívačkou. Na vrch sponek je pomocí samořezných šroubů přitlačen lamelami. V budoucnu se tyto tyče stanou základem pro sádrokarton. Všechny spoje musí mít přesah 10 cm a musí být podlepeny.
- Pokud lodžie není izolovaná, pak je materiál parotěsné zábrany připevněn přímo ke stěně stisknutím profilů rámu. Předtím jsou ale všechny praskliny napěněny polyuretanovou pěnou a povrchy stěn a stropu jsou vyčištěny tak, aby nepoškodily parozábranu.
- Jako vodítka na lodžii se doporučuje použít kovové pásy, které na rozdíl od dřevěných nepodléhají ohýbání a deformacím v důsledku vysoké vlhkosti. Je snadné zkrátit požadovanou délku pomocí kovových nůžek nebo brusky. Upevněno počínaje rohovým profilem umístěným v rohu a po celém obvodu lodžie. Krok latování závisí na šířce sádrokartonu, a proto bude umístěn horizontálně nebo vertikálně.
- Pro instalaci použijte krátké černé samořezné šrouby, při jejich šroubování by čepice měly být 1 mm hluboko do materiálu, ale ne více a nevyčnívat.
- Ořízněte sádrokarton pomocí administrativního nože. Pro rovnoměrný řez je vhodné nanést hladinu hladkou stranou a jak provést několik hlubokých řezů podél pravítka na přední straně, pak je list opatrně převrácen a lepenka je řezána zevnitř ven.
- Materiál je poměrně těžký a dokonce i se zdmi bude obtížné se vyrovnat bez partnera. Po dokončení práce pokračujte ke stropnímu opláštění. K tomu jsou vybrány listy, které nejsou tlustší než 9,5 mm.
- Hotový nátěr je opatřen základním nátěrem odolným proti vlhkosti a tmelem s lepením všech spojů serpyankou. Pro vnitřní a vnější rohy při plnění se používají speciální rohové děrované profily..
Opláštění balkonů a lodžií s blokovým domem
- Tento materiál může být dřevo nebo vinyl. Jedno je ale spojuje – napodobují zrubovou zeď.
- Jsou to panely skládající se ze 2 nebo více imitačních panelů ze zaoblené kulatiny nebo tyče na jedné straně a hladkého povrchu na straně druhé. Mají malou tloušťku. Jejich délka je standardní – 3 m, což znamená, že na standardní lodžii nebo balkonu bude možné vytvořit bezešvý obklad.
- Dřevěný blokový dům vytváří plný pocit skutečného dřevěného domu a dodává interiéru zvláštní propracovanost, jaké běžné obložení nemůže dosáhnout. Pro lodžie se však doporučuje vybrat panely s úzkým vzorem, protože široké protokoly vizuálně zmenší plochu.
- Díky dobrému schnutí materiál během provozu nepraská. Ale přesto se jedná o přírodní dřevo, které vyžaduje speciální ošetření ochrannými impregnacemi..
- Blokový dům je ideální pro opláštění cihlové, betonové nebo dřevěné stěny. Lze použít jak v teplé lodžii, tak na neizolovaném otevřeném balkónu.
Udělejte si sami technologii obložení lodžie s blokovým domem
- K práci budete potřebovat: perforátor, šroubovák, vodováhu, svinovací metr, skládačku, gumové kladivo (nebo dřevěný blok pro úpravu panelů), latě na latování, parozábranu, dům z bloku a další prvky k it, spojovací prostředky a směsi pro ochranu dřeva.
Tip: vyberte šrouby nebo hřebíky s eloxovaným nebo pozinkovaným povlakem, abyste zabránili rzi. Jejich délka je zvolena na základě toho, že budou dvakrát širší než panel panelového domu. Pro vysoce kvalitní fixaci je vhodné použít svorky, jako pro běžné obložení.
- Tento materiál smí pokrýt neizolované lodžie, ale je vyžadována parotěsná vrstva. Může to být fóliová fólie nebo obyčejná fólie. Je umístěn s přesahy 10 cm mezi pruhy a na stěny se stropem. V budoucnu bude přebytek odříznut nebo skryt za kůží.
- Pro latování jsou vhodné lamely o průřezu 3×4 cm, které se montují v krocích po 50-60 cm (v závislosti na izolaci). Jsou připevněny k cihlové nebo betonové zdi pomocí děrovače a hmoždinek. Každý průvodce je zkontrolován úrovní..
- Protože blokový dům napodobuje dřevěnou zeď domu, jsou panely umístěny vodorovně. Práce se začínají provádět shora. V budoucnu to ušetří připojení drážky před akumulací vlhkosti v něm (což je důležité, když je otevřený balkon nebo lodžie). Vyčnívající drážka první horní lišty je zcela odříznuta a je namontována na samotný strop. V tomto případě jsou hřebíky nebo samořezné šrouby vloženy pod úhlem, a ne rovně. Po upevnění nahoře začnou upevňovat drážkovou část. Hřebíky nebo samořezný šroub by měly těsně přiléhat ke dřevu, aby nepřekážely při zaklapnutí dalšího panelu. Pokud se blokový dům nepostaví tak, jak by měl, je do kloubu zatlačen pomocí gumového kladiva nebo obyčejného kladiva, ale klepáním ne na samotný materiál, ale na blok na něj položený.
- Abyste vytvořili krásné rohové spoje, musíte materiál řezat pod úhlem 45 stupňů. To lze provést pouze kotoučovou pilou. Pokud to není možné, pak je roh jednoduše uzavřen dřevěným rohem na dokončovacích hřebících..