Výroba a instalace umělého kamene vlastními rukama

Umělý kámen je dobrou alternativou k přírodnímu kameni. Používá se jak pro vnitřní výzdobu, tak pro vnější obklady fasád budov, fontán, cest atd. Je lehký a snadno řezatelný, což usnadňuje instalaci. Dnes se prodává velké množství hotových souprav na výrobu umělého kamene, což výrazně zjednodušuje proces jeho vytváření vlastními rukama. Ale můžete udělat všechnu práci sami, výběrem kamene pro texturu a tvar, který potřebujete.

Obsah:

Umělý kámen – co to je??

Materiály pro výrobu umělého kamene jsou různé a závisí na místě, kde jsou hotové kameny použity. Pro venkovní práce jsou tedy vyráběny na bázi cementové malty a sádra se používá k dekoraci interiéru..

Kromě toho lze do sádrové a cementové malty přidávat písek, kamennou drť nebo jemný štěrk, aby získala texturu. Můžete také okamžitě přidat barvicí pigment, který neovlivní fyzikální vlastnosti hotového výrobku..

Cena umělého kamene je nízká, ale ještě výhodnější je vyrobit si ho sami. V tomto případě budou konečné náklady výrazně nižší než tržní hodnota, což jim umožní dokončit velké oblasti s nevýznamnými finančními náklady. Výroba umělého kamene doma je velmi jednoduchý proces, který zvládne i dítě. Dobrá forma je klíčem k úspěchu v této práci. Je lepší nešetřit peníze a nekupovat plast, který se po několika výplních rozbije. Nejspolehlivější a nejtrvanlivější formy jsou vyrobeny z polyuretanu a silikonu.

Výroba forem

Nejprve se vyrobí bednění, které by mělo být o 1 cm širší a o 3 cm vyšší než původní vzorek. Je vyroben z překližky, prken nebo plastových panelů. Pokud potřebujete malou formu, použijte krabičku od džusu.

Je to pohodlnější, když je pro každý kámen vyrobeno samostatné bednění. Musí být připojen opatrně, aby nezůstaly žádné mezery. Poté se na dno a stěny hojně nanese jakékoli mazivo, například mazivo. Dále je do něj položen přírodní kámen, ze kterého je převzat tvar, a je také hojně pokrytý tukem. Jako vzorek je vhodný hotový kámen ze sádry, pokrytý několika vrstvami lněného oleje nebo laku a dobře vysušený. Efektivní bednění je potřeba malé, můžete použít box na šťávu. smrk

K výrobě formy se používá polyuretanový nebo silikonový tmel. Rovnoměrně se mačká do formy a zhutňuje širokým štětcem, který se neustále zvlhčuje zředěnou mýdlovou vodou. To se provádí za účelem odstranění všech vzduchových bublin a jejich větší odolnosti. Poté, co je celá forma těsně naplněna až po okraj, je její povrch vyrovnán špachtlí. Tato fáze je velmi důležitá, protože při dalším nalévání jakékoli nerovnosti povedou ke zkosení a nerovnoměrnému rozdělení směsi. Poté se forma spolu s bedněním nechá zaschnout, což trvá minimálně 2 měsíce. Po uplynutí této doby se bednění odstraní a výsledná forma se promyje tukem..

Tip: praskliny vytvořené na povrchu formy musí být okamžitě utěsněny tmelem a vyrovnány.

Ale pokud to uděláte, není po ní touha sama, vždy si můžete koupit hotové formy pro výrobu umělého kamene. Pokud potřebujete udělat malé množství, je vhodná ekonomická možnost, skládající se ze sady pro lití 3-4 kamenů.

Jak vyrobit umělý kámen ze sádry

Kromě toho, že umělý kámen je mnohem levnější než přírodní, je také mnohem lehčí než on. To je zvláště důležité, když se dostanou z velkých oblastí..

Pro pohodlí výroby je nutné připravit pracovní prostor. Budete potřebovat rovný povrch, na kterém budou umístěny licí formy. Nemělo by to mít nejmenší zkreslení, jinak bude kámen z jednoho konce silnější a silnější a z druhého tenký a křehký. Ve formě sádra velmi rychle tvrdne, ale pro další práci je vhodné ji během několika dní vysušit. Proto budete potřebovat regály se spoustou polic. Kromě toho potřebujete místo, kde bude umístěna sádra, barva, míchací nádoba atd..

Důležité! Při výrobě sádrového roztoku se sádra přidává do vody, a ne naopak..

Sádra tuhne velmi rychle, takže najednou musí být zředěna, aby vyplnila 1-2 kameny. Poměr vody a suché směsi se volí individuálně, v závislosti na značce sádry. Je však třeba si uvědomit, že čím silnější je kompozice, tím silnější bude kámen. V ideálním případě by konzistence směsi měla připomínat hustou zakysanou smetanu, ale zároveň je snadné ji nalít a nezahustit předem. Pokud to nevyšlo rychle a na povrchu se vytvořily pahorky, lze je z hotového kamene snadno odstranit pomocí úřednického nože. Dodatečnou pevnost lze zvýšit přidáním asi 10% písku do roztoku..

Pro urychlení práce se do sádrové směsi přidá změkčovadlo, například lepidlo PVA nebo kyselina citrónová. Zabrání rychlému tuhnutí sádry a umožní naředění směsi na více kamenů..

Při použití polyuretanové formy není nutné ji před naléváním mazat. Sádrový kámen se z něj snadno odstraní. Pokud se však používá plastová nebo silikonová forma, pro lepší oddělení po vytvrzení se používají speciální kompozice na bázi vosku a terpentýnu..

Když se nalije sádra, vytvoří se vzduchové bubliny, většina z nich po chvíli sama zmizí, ale je lepší hrát na jistotu a lehce zatřepat tvarem. Po 20–30 minutách se kameny vyjmou a položí na police, aby uschly..

Často se doporučuje zpočátku do směsi přidat barvicí pigment, ale pro dosažení realističtější barvy je nutné sádrové kameny po zaschnutí natřít..

Za tímto účelem jsou barvy požadovaných barev zředěny ve velkém množství vody a naneseny štětcem. Není nutné být umělcem a kreslit nuance, je docela chaotické aplikovat tahy, v důsledku čehož získáte přirozenou přirozenou barvu.

Na konci mohou být kameny lakovány, ale měly by být použity spíše matné než lesklé. Díky tomu druhému budou vypadat plastově a nepřirozeně. Pokud je v místnosti normální vlhkost, není nutné je zakrývat ochrannou směsí..

Takto vyrobený umělý kámen získal mnoho pozitivních recenzí a stal se nejběžnějším moderním dokončovacím materiálem..

Výroba umělého kamene z cementu

Levný umělý kámen pro venkovní použití je vyroben z odolnějšího cementu. Smíchá se roztok jedné části písku a tří dílů cementu. Přidá se k němu požadovaný barvicí pigment; jeho požadované množství lze stanovit pouze empiricky. Do výsledné suché směsi se přidává voda, dokud roztok nemá konzistenci husté zakysané smetany.

Poté se forma do poloviny naplní výslednou směsí a dobře se protřepe, aby se utěsnila. Poté se pro zvýšení pevnosti umístí zesílená síťovina a forma se naplní roztokem nahoru. Drážky jsou taženy podél horní části pomocí tyče nebo hřebíku – to zajistí lepší přilnavost ke stěně během instalace.

Ztuhnutí trvá nejméně 12 hodin, poté se kámen vyjme z formy a nechá se 2 týdny finálně schnout.

Důležité! Po každém nalévání by měla být forma omyta detergentem nebo mýdlovou kompozicí.

Pokládka umělého kamene

Způsoby pokládky umělého kamene se budou lišit v závislosti na použitém materiálu.Umělý kámen by měl být omyt detergentem nebo mýdlovým prostředkem a ponechán uschnout v páře.

Aby byl povrch konzistentnější s přírodním kamenem, můžete jej učinit monolitickým a homogenním. To se provádí pomocí bezproblémové metody stylingu. Současně je důležité, aby měla hladké hrany a jasný geometrický tvar, v tomto případě se každá dlaždice ideálně hodí k sobě..

Při napodobování zdiva nebo dlažebních kamenů jsou kameny připevněny přítomností švů mezi nimi, které jsou následně vyplněny spárovací hmotou požadované barvy. Stojí za zmínku, že takové švy nemusí být vyrobeny rovnoměrně, kvůli přirozenosti se musí lišit v šířce..

Obdélníkové kameny, pokud jsou instalovány, lze upevnit změnou směru. Některé z nich jsou instalovány vodorovně a jiné svisle. Tato metoda vytváří abstraktní povrch, který vypadá stejně dobře v klasickém i moderním stylu..

Tipy pro pokládku umělého kamene

  • Pro pokládku umělého kamene v interiéru použijte lepidlo na keramické dlaždice, tekuté hřebíky nebo akrylový tmel. Pokud je třeba kámen upevnit mimo dům, použije se cementové lepidlo odolné proti vlhkosti a mrazu nebo tekuté hřebíky.

  • První řada obdélníkových kamenů je rozložena pomocí úrovně, protože bude rozhodující pro všechny následující řady.
  • Při upevňování kamene nad otvor jsou instalovány rozpěrky, které jej během lepení fixují.
  • Při instalaci umělého kamene je třeba věnovat pozornost struktuře a barvě dlaždic. Neměly by se opakovat na sousedních kamenech..

Umělý kámen v interiéru

V posledních letech se stalo módou používat pro dekoraci interiéru přírodní materiály. Kámen je vhodný pro všechny oblasti interiérového designu, ale cena přírodního materiálu je velmi vysoká, a proto není k dispozici každému. Umělý analog, který se objevil ne tak dávno, se okamžitě stal populárním díky úplné podobnosti s přírodním a nízké ceně. Při použití kamene v interiéru se místnost stává rafinovanou, krásnou a útulnou..

Hodí se k starožitnému luxusnímu nábytku, který dodává pevnost a kouzlo.

A v domech plných moderní technologie to vypadá harmonicky.

K vytvoření jedinečného designu není nutné ořezávat celé stěny kamenem. Stačí jím obložit police, parapety, rohy, dveřní nebo okenní otvory.

About the author